İETT’nin Beykoz uygulaması tepkiye neden oldu!

Beykoz’un köylerinden Kavacık’a kadar çalışan hatların son durağının “Sultaniye” olması nedeniyle eski güzergâhtaki 10 durak iptal oldu ve hat kısaltandı. Vatandaşlar, yapılan değişiklik sonrası ulaşımın zorlandığını bel
  • 9.08.2022 00:00:00

Beykoz’un köylerinden Kavacık’a kadar çalışan hatların son durağının “Sultaniye” olması nedeniyle eski güzergâhtaki 10 durak iptal oldu ve hat kısaltandı. Vatandaşlar, yapılan değişiklik sonrası ulaşımın zorlandığını belirterek tepkilerini dile getirmeye başladı. 

galeri isiett nin beykoz uygulamasi tepkiye neden oldu 8888

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Planlama ve Daire Başkanlığı’nca 1 Ağustos’tan itibaren Beykoz’un köylerinden Kavacık’a kadar giden otobüslerin hatları kısıtlandı.

137 Cumhuriyetköy – Riva – Beykoz – Kavacık, 136 Değirmendere – Kavacık, 136R Riva – Yeni Riva Yolu – Kavacık, 136Z Alibahadır – Zerzavat – Kavacık, 15D Anadolu Feneri – Kaynarca – Dereseki – Kavacık ve 135 Poyrazköy – Kavacık hatlarının son durağı “Sultaniye” oldu.

Yapılan bu değişiklik sonrası, Köyünü Caddesi, Tepeköy, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Soğuksu Mahallesi, Ede Sokak, Şehit Erol, Hançer Sokak, Köşk, Çubuklu Evleri, Kavacık Aktarma durakları da iptal oldu. Bu hatları kullanarak evlerine/işlerine ulaşan vatandaşlar ise mağdur olduklarını belirterek hatların eski güzergâhına dönmesini istiyor.

galeri isiett nin beykoz uygulamasi tepkiye neden oldu 8160

Köylerden merkeze-merkezlerden köylere giden vatandaşların ücretsiz aktarmalı tek bilet kullanabilmesi, trafik sıkışıklığının çözülüp tasarruf sağlanması için böyle bir değişikliğe gidildiğini belirtilen İETT’nin sosyal medya hesaplarına vatandaşların şikâyetleri yağıyor.

Vatandaşlar ise 1 Ağustos itibariyle geçerli olan ücretsiz tek bilet uygulamasının yapılmasına rağmen sabah ve akşamları aktarma ücreti ödediklerini söylüyor.

“EVE GİTMEYİ ZORLAŞTIRDINIZ”

Z,Ç isimli bir vatandaş, “Yaptığınız optimizasyon hayatımızı zorlaştırmaktan başka bir şey yapmadı. İş çıkışı Kavacık-Sultaniye otobüsüne binip bu değiştirdiğiniz hatların seferlerine yetişebilmemiz imkansız. İnsanlar evine gitmenin kolaylaşmasını beklerken siz zorlaştırdınız.” diye söyledi.

galeri isiett nin beykoz uygulamasi tepkiye neden oldu 7960

“MAĞDURİYETİMİZ BÜYÜK”

T.T isimli bir vatandaş ise “Köy otobüslerinin Sultaniye durağına çekilmesi bizler için büyük sorun. Bu hatların yani köy otobüslerinin tekrardan Kavacık’a getirilmesini rica ediyoruz. Mağduriyetimiz büyük.” dedi.

“BU HATADAN EN KISA SÜREDE DÖNERSİNİZ”

Bir başka vatandaş ise İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon’a “Peki köylerden Avrupa yakasına geçişi çekilmez bir hale getirmeniz hakkında ne yapacağız? Kavacık gibi Beykoz’un Avrupa yakasına olan aktarma istasyonunu seferlerinizden nasıl kaldırırsınız? Bu hatadan umarım en kısa sürede dönersiniz.” diye yanıt verdi.

galeri isiett nin beykoz uygulamasi tepkiye neden oldu 8146

“KAVACIK OTOBÜSÜ NASIL TRAFİĞİ ENGELLİYOR?”

İETT’nin sosyal medya hesabından paylaştığı mesaja ise “Uzakların yakınlığını Beykoz’un köy otobüslerinin güzergâhlarını değiştirerek mi sağlıyorsunuz? Yıllardır süre gelen Kavacık seferli otobüsler nasıl oluyor da bir anda trafiği engellemesi gerekçesiyle Sultaniye’de son durak olacak şekilde düzenleniyor aklım almıyor.” cevabı verildi.

VATANDAŞ BAŞKA HATLARA BİNMEK ZORUNDA

Kavacık kalkışlı Beykoz yönüne giden hatların Kavacık kalkışının iptal edilip Sultaniye’ye kaydırılması nedeniyle Kavacık’tan binmek zorunda olan binlerce kişiyi başka ilçelerden gelen hatlara binmek zorunda kaldığı belirtildi.

galeri isiett nin beykoz uygulamasi tepkiye neden oldu 1255

“HATLARI 15 YIL ÖNCE AK PARTİ GETİRMİŞTİ”

E. O isimli bir vatandaş ise, “İmamoğlu, 1 Ağustos itibari ile İETT 136/137/136R/136z otobüslerin Beykoz’un köylerinden kalkıp Kavacık’a gelmesini engelleyip Sultaniye Parkı’na kadar kısaltarak hat güzergâhını değiştirdi. Bu otobüslerin hatlarını ve güzergâhlarını 15 yıl önce AK Parti getirmişti. Simdi CHP’li İmamoğlu Beykozlu vatandaşları cezalandırdı. CHP’li İBB 2023 seçimlerinde görüşmek üzere.” diye tepki gösterdi.

“HAKSIZ BİR UYGULAMA”

İETT’nin mazot ve araç tasarrufu adına haksız bir uygulama yapıldığını söyleyen vatandaş “Soğuksu, Çiğdem, İncirköy, Harmantepe ve Çukurçayır Mahallelerinde yasayan vatandaşlar için hâksiz bir uygulama. Çünkü bu köyler ve mahallelerde yasayan vatandaşlar bu İETT hatları ile 20 sene işine ve evine hatta anne baba akrabalarına gidip geliyorlardı. Şu anda bu uygulama ile birlikte bu insanları mağdur ediyorsunuz. Bu hatlar Sultaniye’de son buluyor ve yazdığım mahallelerden gecen bir İETT otobüsü kalmıyor. Siz İETT olarak optimizasyon bahanesi ile tasarruf yapıyor ama Beykozlu binlerce vatandaşı mağdur ediyorsunuz.” dedi.

galeri isiett nin beykoz uygulamasi tepkiye neden oldu 3916

“ULAŞIM SIKINTISI HAD SAFHAYA ÇIKACAK”

Vatandaşların fikirlerinin alınmasının daha iyi olacağını söyleyen diğer bir vatandaş ise “Hâlihazırda kalabalık olan Kavacık güzergâhından tüm otobüsler eksilecek ve de Soğuksu güzergâhında ulaşım sıkıntısı had safhaya çıkacaktır. Ve de 15F’nin de aktarmaya dâhil olması gerekiyor ne de olsa 15BK güzergâhından çok farklı.” dedi.

İlgili Haberler