İHH Beykoz onlarca projesiyle gönüllere dokunuyor

İHH Beykoz onlarca projesiyle gönüllere dokunuyor

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Beykoz Temsilciliği, basın mensupları ile bir araya geldiği iftar yemeğinde vakıf çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Beykoz Temsilciliği, ramazanın dördüncü iftarında basın mensupları ile bir araya geldi.

İHH Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer, vakfın bugüne kadar olan çalışmalarını tek tek kamuoyuyla paylaştı. Tuncer, 6 yıllık süre içerisinde maliyetleri 4-5 milyon TL olan 55 projeye imza atıldığını söyledi.

Vakıf merkezinde düzenlenen iftar yemeğine, İHH Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer, Gençlik Kolları Başkanı Arif Öksüz ve Kadın Kolları Başkanı Selma Sadıkoğlu, Beykoz Arama Kurtarma Başkanı Mustafa Yorgancı ile Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

“10 TIR’I İHTİYAÇ SAHİBİ BÖLGELERE ULAŞTIRDIK”

Açılış konuşmasını yapan İHH Beykoz Temsilcisi Ekrem Tuncer, “Vakfımız, dünya insanlığına hizmet eden Türkiye’nin en önde gelen, kamu yararına olan vakıflardan bir tanesidir. Beykoz’da da 6 yıldır çok büyük hizmetler yapıldı. Bu zamana kadar tüm emeği geçen kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte inşallah daha büyük hizmetlere devam ediyoruz. Biz göreve geldiğimizden beri Beykoz’un önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla, yöre dernekleriyle bir araya geldik. Hasbihal ettik. Siyasi parti temsilciliklerimizi, kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ettik. Vakıf çalışmalarımızı kendilerine sunduk. Geçtiğimiz kış ayı içerisinde yaklaşık 10’a yakın TIR’ı Beykoz’dan doldurarak ihtiyaç sahibi bölgelere kış yardımı olarak ulaştırdık.” dedi.

“İHH 4-5 MİLYON CİVARINDA 55 PROJE ÖN AYAK OLDU”

Vakfın 6 yıllık süre içerisinde Beykoz halkı tarafından ciddi teveccüh gördüğünü söyleyen Tuncer, “Vakfımız 55’e yakın yardım projesine ön ayak olmuş, organize etmiştir. Bunun içerisinde su kuyusundan yetimhane çalışmasına, gıda yardımdan eğitme yardıma, aklınıza ne geliyorsa insani yardım noktasında 55’e yakın projeye destek olmuşuz. Bu süre zarfında imza atılan projelerin maliyetleri 4-5 milyon TL civarındadır.” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİ 6,5 MİLYON BAĞIŞ TOPLANDI”

2021’de yapılan çalışmalara değinen Tuncer, “Vakfımız pandemi sürecinde boş durmamış ve Beykoz’daki ihtiyaç sahiplerine ulaşma noktasında ciddi çalışma ve gayret sarf etmiştir. Yaklaşık 6,5 milyon TL bağış toplandı ve bunu ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. 2022’deki üç aylık süreçte de yardımlar artarak devam ediyor. İlk üç aylık periyotta 2 milyon TL’ye yakın ayni ve nakdi yardım toplandı. Bu Beykozlunun bize ciddi teveccühü olduğunu gösteriyor. Beykoz’da bu oranlarda yardım toplayan ve yardım dağıtan başka bir vakıf yok, elhamdülillah.” diye konuştu.

“BEYKOZ FONU” İLE BİNLERCE AİLEYE DESTEK

Ramazan’dan önce kumanya çalışması başlattıklarını söyleyen Başkan Ekrem Tuncer, “Kumanya çalışması ile şuana kadar bin 500 aileye ulaştırdık. Yardım çalışmamız kumanya olarak devam ediyor. Ayrıca bir ‘Beykoz Fonu’ oluşturduk. Vakfımızın temsilcilik açmasından sonra yaptığı ilk proje formudur bu. Bize gelen eleştiriler arasında ‘Hep Afrika’ya mı yardım edeceğiz. Hep dışarı ülkelere mi yardım edeceğiz. Burada da ihtiyaç sahibi insanlar var’ eleştirileri geliyordu. Uğur Yoleri başkanlığında, buradaki insanlara pandemi sürecinde de çok ciddi yardımlar yapıldı. Biz de bunu göz önünde bulundurarak ‘Beykoz Fonu’ oluşturduk. Bu fondan Beykoz’daki ihtiyaç sahiplerine hem ayni hem de nakdi yardım yapıyoruz. Belirlediğimiz standart bin lira. İhtiyaç sahibi, elektrik, kira borcu olan ailelere bin liralık nakdi yardım ile destek olmaya çalışıyoruz. Beykozlu bu fona destek olduğu müddetçe, bin liralık yardım süreklilik arz edecek. Devamlı olarak ailelere yardımları ulaştıracağız. Hem alan elin hem veren elin geldiği yer burası. Hem ihtiyaç sahipleri geliyor buraya hem de ihtiyaç sahiplerine yardımlarını ulaştırmak isteyenler geliyor. Buradan destek oluyorlar. Biz de vesile oluyoruz.” dedi.

İHH RAMAZAN’IN BEREKETİNİ AİLELERE ULAŞTIRACAK 

Nisan’ın 19’unda Beykoz’da ihtiyaç sahiplerine dönük bir iftar programı organize ettiklerini belirten Tuncer, “Bu iftardan Beykoz’daki ihtiyaç sahiplerine bir fon oluşturacağız. Allah nasip ederse. İftarı vesile ederek, alacağımız ücretleri ihtiyaç sahiplerine gıda, erzak ve vakit olarak ulaştıracağız. Ramazan’ın bereketini inşallah 19’undaki iftarımızla ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

“45 MAHALLEDE TEŞKİLATLANMIŞ OLACAĞIZ”

Mahallerdeki teşkilatlanma çalışmalarına değinen Tuncer, “Şuana kadar 13 mahallede teşkilatlanmış durumdayız. İnşallah bu yılsonunda hedefimiz 45 mahallenin 45’inde de teşkilatlanmış olacağız. İHH her ilçede olduğu gibi her mahallede de olacak Allah’ın izniyle.” diye konuştu.

AFET EĞİTİMLERİ VERİLECEK

İHH Beykoz Arama Kurtarma Başkanı Mustafa Yorgancı ise olası İstanbul depremine değindi. Yorgancı, İçişleri Bakanlığı’nın arama kurtarma ekiplerini mahallelere kadar indirdiğini ve İHH Arama Kurtarma Birimi’nin AFAD’ın bünyesinde eğitimler verdiğini söyledi.

Beykoz’da 45 kişilik ekibin olduğunu aktaran Yorgancı, vatandaşların ve iş yerlerinin talepleri doğrultusunda olası bir depremde neler yapılması gerektiğine dair ücretsiz dersler verildiğini vurguladı.  

Beykoz’u temsilen Arakan’a giden Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kahraman, Arakan’dan Beykoz’a selam getirerek, orada yaşadıklarını ve izlenimlerini davetlilere aktardı.

Program, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.