İl Milli Eğitim Müdürü Beykoz’da konuştu

İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, basın mensuplarıyla Beykoz’da gerçekleşen toplantıda bir araya geldi.

İl Milli Eğitim Müdürü Beykoz’da konuştu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Sabancı Öğretmenevi’nde düzenlenen kahvaltı programının ardından basın mensuplarına konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, ilde devam eden eğitim süreçleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Öğretmen ve öğrencilerin çok yönlü gelişimlerini desteklemek amacıyla birçok projenin hayata geçirildiğini belirten Müdür Yentür, akademik gelişimin yanında kişilik ve sosyal gelişimin ön planda olduğu çalışmalarla eğitim süreçlerini zenginleştirme devam edileceğinin altını çizdi.

Okul ve kurumların sürekli gelişmelerini sağlamak, kurumsal planlama ve iyileştirilmelerine uygun alanlarda rehber olmak için ‘Okul Portfolyoları’ uygulamasının hayata geçirildiğini belirten Yentür, “Ölçülemeyen süreç geliştirilemez ve yönetilemez temel felsefesinden hareketle, İstanbul’da bulunan okullarımızın yıl boyu yaptıkları çalışmaların değerlendirilmesi ve süreç yönetiminin buna göre şekillenmesini amaçlıyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTELERDE TECRÜBE PAYLAŞIMI

Eğitim faaliyetlerinin en önemli görev alanını oluşturan öğretmenlerin mesleki gelişimlerini çok önemsediklerini dile getiren Müdür Yentür, “Geçtiğimiz haftalarda 14 eğitim fakültesinin dekanı ile yaptığımız toplantıda, yükseköğretim kurumlarıyla müdürlüğümüz arasında iş birliği ve protokol yapma kararı alındı. Bu doğrultuda okullarımızda akademisyen hocalarımız da olsun istiyoruz. Aynı zamanda üniversitede de bir okul olsun istiyoruz. Yani yıllarca sınıfta ders veren öğretmenin üniversitedeki öğrencilerle tecrübelerini paylaşması gerektiğini düşünüyoruz. Öğretmenlerin, uygulama içinden bilgi vererek üniversite öğrencilerinin aldığı bilgiye sahadan bir projeksiyon tutmak istiyoruz. Aralık veya ocak ayının sonunda dekanlarla yapacağımız ikinci toplantıda bu projenin adımı atılacak. Üniversitelerden yetkin akademisyenler okula gelecek, her branştan öğretmenlerimiz ise eğitim fakültesindeki öğrenci ve akademisyenlere tecrübelerini aktaracaklar. Bu iş birliğinin eğitim öğretime olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

İl müdürlüğünce yürütülen faaliyetlerle ilgi bilgi veren Müdür Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür programa basın mensuplarının sorularını cevaplayarak devam etti.

MÜFREDATTAN UMUTLUYUZ

Milli Eğitim Bakanlığın tarafından müfredatın sadeleştirilmesi üzerine yapılan çalışmalar hakkında da değerlendirmede bulunan Yentür, “Dünyadaki değişim eskiye oranla çok daha hızlı. Eğitim öğretimin temel amacı ise çocuklarımızı geleceğe hazırlamak. Bu sebeple bilginin geliştiği ve değiştiği çağda müfredatın değişmesinden daha doğal bir karar olamaz. Dünyadaki akademik gelişmeler de bunu zorunlu kılıyor.” ifadelerini kullandı.

RİSK BARINDIRAN TÜM OKULLARIMIZ BOŞALTILDI

Müdür Yentür, olası İstanbul depremine karşı okullarda yapılan hazırlıklarla ilgili deprem dayanıklılık testinden yeterli performansı alamayan 100’e yakın okulun boşaltıldığını ve bu yüzden bazı okullarda ikili eğitime geçildiğini belirtti.

Yentür, “Okulların bir kısmının yapım süreci tamamlandı bir kısmının ise devam ediyor. Riskli bulduğumuz hiçbir okulda çocuklarımızı barındırmıyoruz, onlara en yakın okulda eğitim almalarını sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL MEKTEBİ KURULUYOR

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde öğretmen akademileri ve atölyelerinin olduğunu hatırlatan İl Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, “Bu çalışmaların üçüncüsü olarak ‘İstanbul Mektebi’ni kuruyoruz. Yakın zamanda lansmanı yapılacak olan bu çalışmada İstanbul çok yönlü olarak ele alınacak. 6 ay sürecek programda geziler, çeşitli etkinlikler söyleşiler ve sunumlar olacak. Ayrıca İstanbul üzerine çalışmış önemli isimler öğretmenlerimizle bir araya gelerek ‘İstanbulluluk’ bilincinin oluşmasını sağlayacak.” dedi.

Program basım mensuplarıyla yapılan özel görüşmeler ve toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Beykoz’da konuştu
Bizi Takip Edin