İl ve Bölge Dernekler Birliği Kaymakamı ağırladı

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İl ve Bölge Dernekler Birliği’ne bir iade-i ziyaret gerçekleştirdi

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İl ve Bölge Dernekler Birliği’ne bir iade-i ziyaret gerçekleştirdi. Birlik’in yeni dönem Başkanl

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İl ve Bölge Dernekler Birliği’ne bir iade-i ziyaret gerçekleştirdi

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İl ve Bölge Dernekler Birliği’ne bir iade-i ziyaret gerçekleştirdi. Birlik’in yeni dönem Başkanlığı görevini devralan Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya ve Birlik’i oluşturan dernek yöneticileri, Kaymakam Erdoğan’la Beykoz’da olası proje önerileri üzerinde fikir teatisinde bulundular.

Hasan Karakaya: Beykoz için gönül birlikteliği içerisindeyiz

Ziyaretin selamlama konuşması İl ve Bölge Dernekler Birliği Dönem Başkanı Hasan Karakaya tarafından yapıldı. Kaymakam Süleyman Erdoğan’ı aralarında görmekten dolayı mutlu olduklarını ifade eden Karakaya, kendisine Birlik hakkında bilgi verdi.

Beykoz’da yaklaşık beş yıldan bu yana faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten İl ve Bölge Dernekler Birliği Başkanı,  “ resmi değil, ancak bir gönül birlikteliği içerisinde” bir araya geldiklerini ifade etti.

Konuşmasında, Beykoz’daki tüm yöresel dernekler ile birlikte ilçeye ve ilçe halkına daha güzel ne verebilecekleri noktasında ortaklaşa fikirler üretmeyi ve bu fikirleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini kaydeden Karakaya, Kaymakam Süleyman Erdoğan’a hitaben, “ inşallah bundan sonraki süreçte sizlerin de destekleriyle Beykoz’a daha iyi hizmetler vermeyi düşünüyoruz” dedi.

Kaymakam Süleyman Erdoğan: Hem kökümüz olacak, hem de bulunduğumuz iklime meyve vereceğiz

İl ve Bölge Dernekler Birliği dönem Başkanı Hasan Karakaya’nın ardından söz alan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ise sözlerine, “ Birlik ve Birlik’iniz daim olsun” şeklinde başladı. Erdoğan, şunları söyledi: “ Toplumda en büyük sorunlarımızdan biri, bir arada olamamak yani çözülme. İnsanlar milyonların içinde yalnızlaşıyor. Bunu önlememiz gerekiyor. Komşular ne kadar çok birbirine gidip geliyorsa, huzursuzluklar da o kadar az oluyor. Aramıza duvarlar, perdeler ördükçe sorunlarımız çıkıyor.”

Lüzumsuz gerginlikler oluyor

“ Bu, yöresel insanlarımız için de geçerli. Örneğin, Yozgatlı ile Trabzonlu ne kadar bir araya gelirse, Karadeniz ile Akdeniz ne kadar bir araya gelirse daha iyi kaynaşılıyor, sorunlar daha iyi çözülüyor. Yoksa cepheleşmeler oluyor, lüzumsuz gerginlikler oluşuyor, küçük bir çocuk dalaşından, köpek dalaşından büyük sorunlar çıkabiliyor.”

Sivil toplum çok önemli

Bir araya geldikleri için bu anlamda İl ve Bölge Dernekler Birliği’ni tebrik eden Beykoz Kaymakamı Erdoğan, “örgütlü toplumu, dernekleri çok önemsiyoruz. Bunlar lâzım. Şu anda ben binlerce Giresunlu’ya temas edemem ama siz mesajlarımızı onlara ya da onların sorunlarını bize iletebilirsiniz. Onun için sivil toplum dediğimiz ve gün geçtikçe dünyada daha da kıymetlenen bu oluşumlar çok önemli” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının ayrı ayrı değil, bir arada olmaları ve güç birliği içerisinde bulunmalarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Süleyman Erdoğan,  “ bu anlamda Birlik’inizi kutluyorum; daim olsun, daha gelişsin istiyoruz.”

Köksüz ağaç yaşamaz

Sözlerini, “İstanbullu olacağız ama anayurdumuzu, ecdadımızın yaşadığı yeri de unutmayacağız” şeklinde sürdüren Kaymakam Erdoğan, “köksüz ağaç yaşamaz; kök olacak ama kökte de kalmayacak. Kök, toprağın altında kalmıyor, büyümüyor, meyve vermiyor; bunun da bir anlamı olmayabilir” yorumunda bulundu. Erdoğan, “ onun için, hem kökü olacak, hem de bulunduğu iklime meyve verecek, oraya katlı sağlayacak, koku verecek, oksijen verecek” dedi.

Bir genel müdürün göremediğini aşağıdaki bir usta görebilir

Ortak projeler üretmek suretiyle toplumsal sorunlara çözüm sağlanmasının önemine işaret eden Beykoz Kaymakamı, “ beyinler bir araya geldikçe güzel neticeler çıkıyor” açıklamasını yaptı. Dernek faaliyetlerinin sadece üyeler ile bir araya gelinmesi, birlikte yemek yenilmesi, eğlenceler tertip edilmesi şeklinde yürütülmemesi gerektiğini belirten Süleyman Erdoğan, derneklerin mevcut sorunları yetkililere iletmek ancak iletirken de çözüm önerisi sunmak şeklide bir görevleri olduğunu ifade ederek, “ bir genel müdürün göremediğini aşağıdaki bir usta görebiliyor” dedi.

Dernek başkan ve yöneticileri tespit ve projelerini anlattılar

Kaymakam Süleyman Erdoğan’ın ardından söz alan dernek başkan ve yöneticileri de kendisine Beykoz’la ilgili “ cam ve deri işçiliği, tarım, turizm” gibi çeşitli alanlar ile ilgili projelerini aktardılar. KAS-DER Başkanı Süleyman Çalık, “ Biz balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretmek istiyoruz” derken, Beykoz’da cam üzerine yapılabileceklere işaret etti.

Sinoplular Dernek Başkanı Adnan Çeliker,  Beykoz Kaymakamı’na ilçedeki sayacı atölyeleri ile ilgili birlikler aktararak, olası farklı projeler üzerinde düşüncelerini aktardı. Çeliker, Kaymakam’a hitaben, “ hazırladığımız proje dosyalarıyla sizi sık sık rahatsız edeceğiz” dedi.

Beykozlu Giresunlular Derneği ikinci Başkanı, aynı zamanda CHP Meclis üyesi Hayrullah Usta, Beykoz köylerinde organik tarımın geliştirilmesi yönünde vatandaşların talepleri olduğunu hatırlattı.

Tokatlılar Derneği’nden Ömer Şahin, Beykoz’un organik tarım ürünlerinin pazarlanması konusunda bir proje hazırlayacaklarını ve Kaymakamlık’a sunacaklarını ifade etti.

Tek tek söz alan diğer dernek başkan ve yöneticileri de Beykoz Kaymakamı’na, çeşitli alanlardaki fikir ve proje önerilerini sundular.

Kaymakam, dernek yöneticilerine ödev verdi!

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan da, kendisinin de Beykoz’la ilgili projeleri olduğunu belirterek, kesinleşmesinden önce bunların kamuoyuna yansımasının doğru olmadığını kaydetti. Dernek yöneticilerinden kafalarında mevcut projeleri, dosya halinde kendisine ulaştırmasını isteyen Beykoz Kaymakamı, “ dışarıdaki ülkeler yapabiliyorsa, biz neden yapamayalım?” dedi ve “ ben bu konuda 24 saatten fazla koşuştururum. Önüne iyi bir proje koyuyorsanız, ben size onun finansmanını temin ederim. Ancak projeye inanmam lâzım; inanayım, hemen başlayalım. Olabilirliği olan projeleri kovalayalım” dedi.

Kaymakam Erdoğan’ın İl ve Bölge Dernekler Birliği ziyareti, çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Beykoz Kaymakamı, dernek başkan ve yöneticileri ile önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelecek. 

 Haber: Arzu Başlantı

İl ve Bölge Dernekler Birliği Kaymakamı ağırladı
Bizi Takip Edin