İlçe Başkanlarına 2B çağrısı: Mahkemeye gidelim

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, Paşabahçe Camii önünde 2B Yasası’nı protesto amaçlı bir basın açıklaması yaptı.

2B kanun’un ilgili maddelerinin yeniden düzenlenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi yönünde TBMM de grubu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, Paşabahçe Camii önünde 2B Yasası’nı protesto amaçlı bir basın açıklaması yaptı.

2B kanun’un ilgili maddelerinin yeniden düzenlenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi yönünde TBMM de grubu bulunan partilerin ilçe başkanlarına seslenilen basın açıklamasının ardından sergilenen skeç ilgiyle izlendi.

Burhan Öz başkanlığındaki Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı, Paşabahçe Camii’nin önünde 2B Yasası’nı protesto amaçlı bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından ise toplumun emekli, işçi, devlet memuru gibi çeşitli kesimlerinin mağduriyetlerini yansıtan bir skeç sergilendi. Skeç, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz tarafından halk önünde okunan basın açıklaması aşağıdaki şekildedir.

SAADET PARTİSİ BEYKOZ İLÇE BAŞKANLIĞI BASIN DUYURUSU

2 B Y A S A S I  B E Y K O Z L U L A R’ I   M A Ğ D U R   E T T İ

Sayın halkımız, kıymetli basın mensupları

Beykoz, 1900’lerin başında kurulan Deri Kundura Fabrikası, Cumhuriyet döneminde kurulan ve ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan Şişe Cam ve Tekel fabrikaları, birçok küçük işletmeler, fabrikaların yan sanayii denilebilecek atölyeler ile 1930’lardan itibaren hızla büyüyen bir işçi bölgesi olmuştur.

Hiç Birimizin Dedesi, Babası Beykoz’a, Manzarası Güzel Olduğu İçin Gelmemiştir

Onların buraya gelişlerinin tek sebebi vardır, o da kesinlikle ekmek içindir, aş içindir.

Vatandaş Kendi Çaresini Üretmek Zorunda Bırakılmıştır

Mevcut fabrikalar çalışanlarının barınma problemi ile ilgilenmemişler, bu konuda sembolik çalışmalardan öteye gitmemişlerdir.

Maalesef, geçmiş hükümetlerimiz ve İstanbul Belediyesi’de konut alanı veya konut üretmek türünde hiç bir çalışma yapmamış, çare arayan vatandaşa sürekli zabıta kuvvetleri ile engeller çıkarılmıştır.

Yıllarca İstismar Edilen Çarpık Yapılaşmaya Kasıtlı Müsade Edilmiştir

Çoğu para verilerek alınan arsalara genellikle gece çarçabuk yapılan binalar kısmen veya tamamen yıkılarak, plansızlığın önü açılmış, hem milli ekonomiye büyük zararlar verilmiş, hem millet rüşvete mecbur edilerek mutsuz edilmiş, çaresiz bırakılmıştır.

Köklü Çözüm İçin Özellikle Çalışma Yapılmamıştır

Sürekli seçim malzemesi yapılan mülkiyet problemi gerek hükümetler gerekse belediyeler tarafından köklü çözüm yerine şaşalı kısmı tapu törenleri ile geçiştirilmiştir.80’li yıllarda tapu tahsis belgesi alabilmek için yüklüce paralar ödetilmiş ancak belgeyi veren devlet daha sonra verdiği belgeyi iptal etmiştir. Zilyet hakkı da göz ardı edilerek gelen ecri misillerle, öngörünüm ve SİT yasalarıyla insanlar horlanarak, mağdur edilmiş devletle davalı durumuna sokulmuştur.

Önceden Teşekkür Edilenler Şimdi İşgalci İlan Edilmiştir

Zamanında “benim oturduğum evde kaçak, devletin arazilerine sahip çıkanlara teşekkür etmek lazım, buraları korumuşlar, rantçılar tarafından talan edilmesine engel olmuşlar” diyenler bugün ayni insanlara işgalci gözüyle bakmaktadır.

Beykoz’da Hepimizin Çok Emeği Var

En az iki üç kuşaktır Beykoz’da oturan bizlerin babaları dedeleri kısıtlı imkânları ile bir çok engele rağmen sırf geçim ve barınma derdiyle, çalılıklarla kaplı bu bölgeye sahip çıkmış ve buraları boğazlarından kestikleri mütevazı paralarıyla, sırtlarıyla, elleriyle, tırnaklarıyla oturulabilir alanlar haline getirmişlerdir.

Devlet Arazilerinin İkamet Edenlere Bedelsiz Tahsis Edilmesi Temel Prensibimizdir

Merhum liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın da defalarca ifade ettiği gibi,belli bir süreden beri,makul metrekareleri aşmamak şartı ile devlet arazileri üzerinde konutları olanlara bu araziler bedelsiz olarak verilmelidir.Bu prensibimiz genel başkanımız Prof.Dr.Mustafa Kamalak tarafından da bir çok platformda ve son olarak 18 Şubat 2012 de Beykoz da yapılan muhtarlar ve STK larla buluşma toplantısında da ifade edilmiştir.

2B Yasa Tasarısı’na Hiç Karşı Olmadık

İlçemizde 19 bin parseli kapsayan 2B arazisi bulunmaktadır. Saadet Partisi olarak 2B Yasa Tasarısı’na mağduriyetlerin kısmen dahi olsa ortadan kalkması adına daima sıcak baktık. Özellikle saklandığını düşündüğümüz komisyon çalışmalarını takip etmeye çalıştık. Rayiç bedel ifadesinin tehlikeli olduğunu, %50 oranının çok yüksek olduğunu, vadenin 6 yıl olmasının çok kısa olacağını her ortamda ifade ettik.

Son Dakika Talimatı Kimin Yararınadır

Ancak komisyondan %50 oran ve 6 yıl vade şeklinde çıkan tasarı Sn.Başbakan’ın talimatları ile genel kurulda verilen bir önergeyle değiştirilerek yasalaştırıldı. Vatandaşlarımızın yıllarca hevesle bekledikleri tapu sevinicini de kursaklarında bıraktı.

Yasadaki Oran ve Vadeler Vatandaşın Aleyhine Değiştirilmiştir

Cumhurbaşkanımız tarafından da tepkilere kulak asmaksızın onaylanan bu yasada rayiç bedelin %50 den %70 e,vadenin ise 6 yıldan 3 yıla düşürülmesi insanlarımızı iyice çaresiz bırakmıştır.

İlle rayiç bedel baz alınacaksa % oranı kullanılan m2’ler dikkate alınarak,  kademeli olarak uygulanmalıdır. Çünkü Beykoz’umuzda 19000 parselden 12241 adet parsel 1000 m2’nin altındadır. (200m2 %10 300 m2 %20 gibi) Aynı şekilde vade süreleride talep edildiğinde 20 yıla kadar uzatılabilmelidir.

Rayiç Bedelin Ölçü Alınması Hatalıdır

Kanunda Denizli’nin iki ilçesindeki satışlarda emlak vergi değeri esas alınmış ancak diğer yerlerde emlak vergi değeri bir kenara bırakılmıştır.1/5/2010 tarihinden itibaren tespit edilen rayiç bedeller olarak ifade edilen ortalıkta dolaşan rakamların ise Milli Emlak Dairesi tarafından abartılarak gerçek dışı belirlendiği m2 başına 200-1000 TL arası olduğu söylentileri, el altından kamuoyuna bildirilen mahallelere göre fiyat listeleri halkımızı kara kara düşündürmektedir.

Yasanın Mevcut Şekli İle Uygulanması Milletimize Zulümdür

SAADET PARTİSİ;

2B yasasının halkın lehine yeniden düzenlenmesi veya

Rayiç bedel oranlarının makul bir seviyede tespit edilmesi

Öngörünüm, SİT gibi tüm engellerin çözümlenerek mülkiyet probleminin tamamen halli

için toplumsal sorumluluğumuz adına gerekli demokratik haklarını sonuna kadar kullanmak durumundadır…

Bizler CHP Grup Başkanvekili Sn.Akif Hamzaçebi’nin yasa hakkındaki olumlu görüşlerini konuya tam vakıf olamadıklarına bağlıyor, CHP Beykoz İlçe Başkanı Sn.Hızır Yılmaz’ın ise konu hakkındaki duyarlılığını, MHP Beykoz İlçe Başkanı Sn. Ali Emanet’in hassasiyetini takdirle karşılıyoruz.

TBMM de grubu bulunan bu iki partimizin ilçe başkanlarından randevu talep ettik. Kanun’un ilgili maddelerinin yeniden düzenlenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne sevki talebimizi kendilerine ileteceğiz.

CHP ve MHP ilçe başkanlarımızla birlikte, bu konuda çok sıkıntılı olduklarını yakinen bildiğimiz AK Parti İlçe Başkanı Sn.Adem Sefer’i de ziyaret ederek Beykoz halkının ortak meselesinin halkımızın yararına çözümü noktasında her türlü yardıma hazır olduğumuzu da beyan edeceğiz.

Saygılarımızla duyurulur…                                                      

Haber: Arzu Başlantı

İlçe Başkanlarına 2B çağrısı: Mahkemeye gidelim
Bizi Takip Edin