İmamoğlu Beykoz’da balıkçılara malzeme dağıttı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beykoz’da düzenlenen ‘Küçük Ölçekli Balıkçılara Koruyucu Donanım Malzemesi Dağıtımı Töreni’ne katıldı.
  • 24.11.2023 21:39:22

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beykoz'da balıkçılarla bir araya geldi.

Küçük ölçekli balıkçılara koruyucu donanım malzemelerinin dağıtıldığı törene İmamoğlu'nun yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, Balıkçı kooperatifleri başkanları, CHP meclis üyeleri ve çok sayıda balıkçı katıldı.

ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI

İmamoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü, “Buradan bütün öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum. Onların sayesinde biz, bugün buradayız. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün huzurunda saygıyla, minnetle eğiliyoruz. Bize en büyük öğretmenliği yaptı, en büyük öğreticiliği yaptı” sözleriyle kutladı. Deniz temizliği ve balıkların korunmasının önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Gerçekten görevimizin çok özel anları var. Üreten İstanbul noktasında, tarıma verdiğimiz, balıkçılığa verdiğimiz bu gibi katkıların çok karşılık bulduğunu görüyorum. Örneğin; köyünde eken biçen insan sayısı o kadar azalmıştı ki, şimdi ziraat odalarının sayılarına göre, artık İstanbul'un köylerinde eken biçen sayısı, bizim tohum desteklerimizle birlikte 10 katını geçti. Demek ki, siz fırsat verirseniz İstanbul'un tarlalarında da bereket fışkırır denizinde de bereket fışkırır. İstanbul'un tam anlamıyla bir balık şehri olduğunu zaten biliyoruz. Ve bunun yaşatılması konusunda özenli gayretimizi, daha da büyüterek de devam edeceğiz.” dedi.

“BU KUSURDAN KİMSE SIYRILAMAZ”

İstanbul genelinde, küçük ölçekli balıkçı teknelerinin tüm tekneler içindeki oranının yüzde 91 olduğunu, ancak bu teknelerin toplam üretimin ancak yüzde 10’unu gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Üreten İstanbul noktasında tarıma verdiğimiz, balıkçılığa verdiğimiz, bu gibi katkıların çok karşılık bulduğunu görüyorum. Ekonomik koşullar çok ağırlaştı. Belki teknesinin mazotunu bile alamıyor esnafımız. Hayat öyle enteresan bir boyuta evirildi ki cebimizdeki para küçüldükçe küçüldü. Gelirimiz, harcamalarımız karşısında ne yazık ki küçüldükçe küçüldü.” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılarla anı fotoğrafı çektiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Demir ve İmamoğlu, küçük ölçekli balıkçılara, balıkçı tulumu ve balıkçı çizmesinden oluşan koruyucu donanım desteği hizmetini başlattı.

 

İlgili Haberler