İmanın yeri kalp, yaşandığı yer vatandır!

Beykoz Müftülüğü, İstiklal Marşının Kabulü ve Çanakkale Şehitlerini Anma programlarına camilerde devam ediyor.

Beykoz Müftülüğü İstiklal Marşının Kabulü ve Çanakkale Şehitlerini Anma programları  bir çok camide ve mekanda planlanan ve icra…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü, İstiklal Marşının Kabulü ve Çanakkale Şehitlerini Anma programlarına camilerde devam ediyor.

Beykoz Müftülüğü İstiklal Marşının Kabulü ve Çanakkale Şehitlerini Anma programları  bir çok camide ve mekanda planlanan ve icra edilen  bölgesel programlarla devam ediyor.

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 93. yıldönümü münasebetiyle  İncirköy Mahallesi Yeşildere  Camii’nde  Program düzenlendi. Program 6. bölge Cami Görevlileri tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

Vatandasların yoğun ilgi gösterdiği programa Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş , Beykoz Vaizi Aydın Yöndem ve 6. bölge Cami Görevlileri ile mahalle sakinleri iştirak etti. Program Behzat Ecemiş Camii İmam-Hatibi  Hakkı Mntar’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Bıyık: Milli şuur hatırda tutulması gereklidir

Açılış konuşmasını Yeşildere Camii Muezzin Kayyımı  ve 6. Bölge Komisyonu Başkanı Hüseyin  Avni Bıyık yaptı. Bıyık  konuşmasında “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliginde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, gelecege güvenle bakabilmeleri , millet hayatında yeni degerlerin ortaya çıkabilmesi için  milli şuurun hatırda tutulması gereklidir. Kahramanlık destanımız, heybetli kimligimiz, vatanseverlik ve özgürlük aşkımız olan istiklal marşımızın kabulu ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acı ve umutlarını, kararlılıgını İstiklal marsıyla ifade ederek abideleşen Mehmet Akif’ i anma programına hoş geldiniz.” dedi.

Demirtaş: Ezan ve bayrak bağımsızlığımızın işaretidir

Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmasına başlarken programı tertip eden hocalara ve katılanlara teşekkür etti. İlçe Müftüsü DEMİRTAŞ konuşmasında şunları söyledi: “Yüce Rabbimiz değerli kitabında “Ey Kullarım, benim arzım geniştir. Bana kulluk edin!” buyurmaktadır. Kulluk ertelenemez! İmanın yeri kalptir, yaşandığı yer ise vatandır. Bizim vatanımız ise şehitlerin kanları ile yoğrulmuştur. Bu vatan bize emanettir. Emaneti anlamak için Tarih Şuuruna ve Milli Bilince ihtiyaç var. Bugünü anlamak, yarını planlamak için Tarih Bilincine ve Milli Şuurumuza sahip çıkmak ve neslimize anlatmamız gerekiyor. Hakikaten, tarihimiz destanlarla doludur ve  bizim ibret arşivimizdir. Ezan ve bayrak bağımsızlığımızın işaretidir. Allah razı olsun Mehmet Akif’ten… Çanakkale Destanını ve Kurtuluş Savaşı mücadelesini bize çok iyi anlatıyor. O günler zorlu günlerdi… Korkunun ve başarma imkanının olmadığı algısının yani mandacılığın topluma dayatıldığı o günlerde Mehmet Akif buna şiddetle karşı çıkmıştır. Mandacı zihniyete karşı ŞEHİTLİK ve GAZİLİĞİN önemini köy köy dolaşıp anlatmıştır. İstiklal Marşı bir iman haykırışıdır

Mehmet Akif bu milletin kalbindeki imanı şahlandırmıştır

Müftü DEMİRTAŞ İstiklal Marşının dizeleri üzerinde bugüne ve yarına ışık tutacak tespit ve değerlendirmelerde bulunup İstiklal Marşı ile sağlam bağlantılar kurmanın önemini vurguladığı konuşmasını şöyle tamamladı; “Siz zorlukların büyüklüğüne değil Allah’ın büyüklüğüne bakın. Siz Allah’ın dinine yardım ederseniz Allah da size yardım eder!  Yüce Rabbimiz,  “Rabbimiz Allah’tır deyip sonra  dosdoğru olanlara korku ve üzüntü olmayacağını” müjdeliyor. Onun için Allah ile olan bağımızı sağlam tutmalıyız, dürüst ve samimi olmalıyız. Dosdoğru olursak, dosdoğru yolda ilerlersek Allah da bizimle beraber yürür. Allah bizimle beraber yürürse yolda kalır mıyız? Vallahi yolda kalmayız! Eğer kalbimiz kayarsa, kalbimiz bozulursa Allah bizimle beraber olmaz. İşte yarı yolda kalırız. Mehmet Akif bu Milletin kalbindeki imanı şahlandırmış bu iman ve duygularla İstiklal mücadelesi kazanılmıştır. Tüm şehit ve gazilerimize rahmet diliyoruz.”

Yöndem: İki dayım ve dedem Çanakkale’de şehit oldu

Umre ibadetini ifa edip yurda dönen Beykoz Vaizi Aydın YÖNDEM yaptığı selamlama konuşmasında şunları kaydetti ; “Sizlere Allah’ın ve Peygamberimizin selamlarını getirdim. İstiklal Marşını ancak sapasağlam bir imana sahip biri yazabilir. Mehmet Akif ; “Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyecek kadar bu Milleti sevmektedir. Benim iki dayım ve dedem Çanakkale’de şehit olmuştur. Hepimiz şehit torunlarıyız. Başta Mehmet Akif olmak üzere bütün şehit ve gazilerimize Allah rahmet eylesin !”

İstiklal Şairi Mehmet Akif ile bütün şehit ve gazilerimize Cami görevlileri tarafından Yasin Suresi okundu. Program, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasının ve “Zulmü Alkışlayamam” şiirlerinin okunmasıyla devam etti.

Vatandaslarımızın yoğun ilgi gösterdiği program Yeşildere Cami Derneği’nin pilav ikramı ve Çukurçayır Camii İmam-Hatibi Teyar TORLAK’ ın yaptığı dua ile sona erdi.

İmanın yeri kalp, yaşandığı yer vatandır!
Bizi Takip Edin