İmara açılıyor demişti! Beykoz ormanları koruma altına alındı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Beykoz Çavuşbaşı ve Görele Mahallelerinde hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar koruma altına alındı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Beykoz Çavuşbaşı ve Görele Mahallelerinde hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar koruma altına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre,  Beykoz (İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı) Çavuşbaşı ve Görele Mahalleleri Etabı Doğal Sit Alanı'nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, sınır ve koordinatları belirlenen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi kararı verildi.

İMAR PLANI’NIN YAPILABİLMESİNİN ÖNÜ AÇILDI

Geçtiğimiz haftalarda Çavuşbaşı Bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planı çalışmaları için gerekli olan ve aynı zamanda doğanın korunmasını sağlayan “Sit Derecelendirmesi” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmî Gazete’de yayımlanmıştı. Bölge halkının uzun yıllardır beklediği müjdeli gelişmeyle birlikte 1/5000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın yapılabilmesinin önü açılmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN İMZASIYLA

Sürecin devamı olan Çavuşbaşı ve Görele Mahallelerinde 1. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına giren hazine arazileri, tabiat parkı ve ormanlık alanlar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlananarak “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.

GÜRSEL TEKİN İMARA AÇILIYOR DEMİŞTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, geçtiğimiz yıl sosyal medya hesabından “Dikey mimari, yatay mimari diye tartışıyoruz. Beykoz'da 1'inci, 2'inci, 3'üncü derece SİT alanlarının imara açılması için süreç başladı. Bakanlığa soruyorum, bu alanları kimin talebiyle, hangi kamu yararını gözeterek, niye yapılaşmaya açıyorsunuz?” ifadeleriyle Beykoz'da bulunan 1'inci derece SİT alanlarının imara açıldığını açıklamıştı.

İmara açılıyor demişti! Beykoz ormanları koruma altına alındı!
Bizi Takip Edin