İnsafsız İsraf

Bu yazımda sizlerle yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve geleceğimizi çok etkileyecek en önemli temel ihtiyacımız olan su kaynaklarımızın nasıl kurumaya başladığını ve çözüm yollarını paylaşmak istiyorum.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli okurla,

Bu yazımda sizlerle yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve geleceğimizi çok etkileyecek en önemli temel ihtiyacımız olan su kaynaklarımızın nasıl kurumaya başladığını ve çözüm yollarını paylaşmak istiyorum.

Ülkemiz coğrafi konum gereği  dörtte üçü denizlerle çevrili bol ağaç yapısı bereketli toprak ve su kaynakları olmasına rağmen neden bu kadar su ihtiyacı ve kuraklıkla karşı karşıyayız. 

İşte bu hassas durumu önce idarecilere sonra kendimize sormalıyız…

İdarecilere sormamız gereken yeterli müeyyide uygulanması gerekli önlemlerin alınmaması tasarruflu kullanıma teşvik edilmemesi sorunları tetiklemiştir. Hep baraj yapmakla sorun çözülmüyor, barajlar yapılırken ormanlar ağaçlar yok ediliyor bunlar da su kaynaklarına zarar veriyor. Özellikle inşaat sektörünün  revaçta olduğu  beton yığını ile kaplanan yeşil alanlar artık yeter diyor. Baraj yapılmalı ama orman a en az zararlı alanda  doğal yaşam kaynaklarımızı engellenmemelidir.

Bizlere gelince geleceğimizi düşünmeden bencilce bu bolluktan insafsızca faydalanmamızdır.  Bu durumun örneklerini çok yazabilirim fakat birkaç yaşanmış örnekle sizlerin duyarlılığına sunacağım. Evimizde kullandığımız su ihtiyacına yeterli olmasa da ücretli olduğu için sarfiyata  özen gösteriyor ama yeterli tasarrufu yapmıyoruz. En insafsız izlenimlerim kamusal alanda oluyor…

Mesela devlet daireleri, okullar, camiler, hastaneler, tüm kamusal alanlar vs. gibi yerlerde sanki o yere zarar verme keyfi yaşarcasına su tüketimi yapılmaktadır. Birçok defa bu bahsettiğim yerlere gittiğimde ya çeşme bozuk ya da açık unutulmuş veya kırık olduğu için su boşuna akıyor. Cami abdesthane ve tuvaletleri de görevli imam tarafından denetlenmeli. Bazı kişilerin bolca abdest suyu kullanmaları dinimize hiç yakışmayan bir tutumdur. Diğer taraftan eski ahşap ve terk edilmiş sahipsiz binaların su kaynağı direkt girişten kesilmeli…

Biz toplum olarak tasarruf bilincini benliğimize yerleştirdiğimiz sürece ilgili belirttiğim kurum idareci ve çalışanı bu olumsuzluğu görmeli ve gerekli uyarı ve engellemeyi yapmalı esasen sigara içme yasağı gibi insafsız israf edenlere de gereği yapılmalı aynı işlem için ceza yasaya bağlanmalı düşüncesindeyim. 

Değerli vatandaşlar Allah’ın bize sunduğu nimetleri şuursuzca harcayıp israf edersek yakın gelecekte bu nimetlere muhtaç kalacağız. Zaten Dünya düzenine şekil verenler bu virüsün yayılmasını sağladılar ise gelecekte iklim değişiminden doğacak kuraklığın getirdiği  olumsuzluklar ile bizleri başka neler getirecek artık siz düşünün değerli vatandaşlar…

Yaşantımızın her alanında etkisi olan su ihtiyacımız bizleri daha tasarruflu kullanmaya, insafsızca kullananları uyarmaya, yetkili yöneticilerimizin de kurumlarında özenle takibe ve uygulayıcı ciddi kalıcı  tasarruf tedbirleri kararları alarak insafsızların israfını önlemeye çalışmaları gerekmektedir. 

Bu durum hepimizin vatandaşlık ve seferberlik gibi önemli görevidir.

ÖZELLİKLE VE ÖZENLE YEREL YÖNETİMLER DİKKATTTT…

İnsafsız İsraf
Bizi Takip Edin