İstanbul Müftüsü Yılmaz Beykoz gençliğiyle buluştu

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, Beykoz'da gençlerle sabah namazında buluştu.

Beykoz İlçe Müftülüğü tarafından “Cami Gençlik Buluşması' kapsamında düzenlenen programda, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Beykoz gençleriyle sa

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, Beykoz’da gençlerle sabah namazında buluştu.

Beykoz İlçe Müftülüğü tarafından “Cami Gençlik Buluşması’ kapsamında düzenlenen programda, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Beykoz gençleriyle sabah namazında buluştu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın yapıldığı buluşmada, dualar edildi. 

Beykoz Kavacık Yıldırım Bayezid Camisi’nde gerçekleştirilen programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe ve Belediye Başkan Yardımcısı Tacettin Aksu ile farklı mahallelerden gençler katıldı.

Kavacık Yıldırım Bayezid Camii İmam Hatibi Muhammed Polat’ın Kur’ân-ı Kerim tilâvetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe gerçekleştirdi. Ardından tesbihatların yapıldığı buluşmada, dualar edildi. 

Hasan Kamil Yılmaz: Geleceğimiz adına yarın endişesi

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, sabah namazı sonrası yaptığı konuşmada millet olmanın temel esasları olduğunu ve bunların başında dinin geldiğini anlattı. Din duygusunun insanları kenetleyen, gönülleri birbirine bağlayan çok önemli bir değer olduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti: “İkincisi dün (geçmiş) ve dil bilgisidir. Dün deyince tarihi kastediyoruz. Bir ortak tarih bilgisi, geçmişimiz ve dilimizin bilgisi bizi millet yapan, birbirimize kenetleyen önemli değerlerimizden birisidir. Bir diğeri yarın kaygısıdır. Gelecekle ilgili endişelerimiz, düşüncelerimizdir. O da elbette neslimiz, gençlerimiz, evlatlarımız, yavrularımızdır. Bir diğeri ise bayrak ve vatan sevgisidir. Din duygusu, dün ve dil bilgisi, yarın kaygısı, bayrak ve vatan sevgisi milleti, millet yapan değerlerdendir. Geleceğimiz adına yarın endişesi hepimizin derdi ve hedefi olmalıdır.”

Milletlerin devamı genç nesilleridir

Batılı ülkelerin genç nüfusun azalması ve insanların yaşlanması sebebiyle ekonomik olarak gerileyecekleri yönünde tahminler olduğunu dile getiren, Yılmaz şöyle devam etti: “Genç nüfusuna değer veren ülkelerin gelecekleri her zaman parlaktır ve ayakları üzerinde durma şansları yüksektir. Neslimizin manevi değerlerimizle bezenmesi geleceğimizin teminatıdır. Anne babanın devamı evlatları, milletlerin devamı genç nesilleridir. Genç nesilleri olan milletler beka kaygısı taşımazlar. Genç nesli olmayan ya da istedikleri değerlerle donatamayanlar beka endişesi taşıyacak olan ülkelerdir. Son yüzyılda Batı dünyasında pozitivizmin ürettiği bireyselci felsefe evlenmenin ve nüfusun azalması sonucunu getirdi. O yüzden nesillerimize sahip çıkmamız, aileyi korumamız, aileyi korurken çocuklarımızın da milli ve manevi değerlerimizle donanmasını sağlamamız olmazsa olmazımızdır

Aileye sahip çıkmalıyız

İstanbul Müftüsü Yılmaz, gelecekte büyük ekonomik sıkıntılar çekmemek ve aile yapısının korunması için gençlere sahip çıkılması gerektiğini hatırlatarak, “Güçlü bir aile yapımız var diye övünüyoruz ama son zamanlarda Batı’dan gelen bireyselci felsefenin ürünleri diziler ve filmler yoluyla bizim de dünyamıza tesir ediyor. Evlenme yaşı yukarı çekiliyor, boşanmalar artıyor. Ailenin bizde de kaygı verici noktalara gelmeye başladığını bilmeli, hem aileye hem de çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. O yüzden gençlerimizi ve gençliğimizi önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ramazan umre kayıtları başladı

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazan umresi turları için başvuru kayıtları başladı. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, 2019 ramazan ayı umre turları için başlayan başvuruların süresi 5 Nisan’da, Kudüs aktarmalı umre turunun başvuru süresi 12 Nisan’da sona erecek. Umre turlarına katılmak isteyenler, başkanlığın internet sitesinden inceleyebilecekleri programlar dahilinde ilgili bankalara ücretlerini yatırarak, il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla kayıtlarını yaptırabilecek.

İstanbul Müftüsü Yılmaz Beykoz gençliğiyle buluştu
Bizi Takip Edin