İstanbul’da kira getirisi en düşük ilçe Beykoz

İstanbul'un ilçelerindeki ortalama satış fiyatı ve kira getirisini göz önünde bulundurarak yılık getirisi en düşük ilçe Beykoz oldu.
  • 3.11.2023 17:22:23

Endeksa, İstanbul'un ilçelerindeki ortalama satış fiyatı ve kira getirisini göz önünde bulundurarak getiri oranlarını hesapladı. İstanbul'un yıllık getirisi en yüksek ilçesi Esenyurt en düşük ilçesi ise Beykoz oldu.

Yüzde 2,81 ile en düşük getiri oranına sahip olan Beykoz’da ortalama satış fiyatı 16 milyon 90 bin 655 TL, ortalama konut kirası ise 24 bin 46 TL. 

Verileri değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “İstanbul ve ilçelerini kira getirisi açısından incelediğimizde il ortalamasının yüzde 5,73 olduğunu görüyoruz. Esenyurt, Küçükçekmece gibi il çeperlerindeki ilçeler ya da Gaziosmanpaşa, Sancaktepe gibi yeni gelişmekte olan ilçeler daha fazla getiri sağlarken; Beykoz, Beşiktaş veya Bakırköy gibi gelişmiş ilçelerde konut satış fiyatları çok yüksek olduğu için getiri oranlarının düştüğünü görüyoruz. Endeksa’da en çok kullanılan özelliklerden olan trend üzerine yaptığımız bu geliştirme ile tüm il ve ilçelerdeki gayrimenkullerin yıllık getirisini hesaplamak artık mümkün, özellikle yatırım olarak gayrimenkulü düşünenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir araç” dedi.

 

İlgili Haberler