İstanbul'un fethi kutlandı!

Beykoz Belediyesi, İstanbul’un fethedilişinin 559. yıldönümünü mehteran, sanatçı Esat Kabaklı’nın türküleri ve havai fişekler ile kutladı!

Beykoz Belediyesi, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilişinin 559. yıldönümünü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi, İstanbul’un fethedilişinin 559. yıldönümünü mehteran, sanatçı Esat Kabaklı’nın türküleri ve havai fişekler ile kutladı!

Beykoz Belediyesi, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilişinin 559. yıldönümünü mehteran, sanatçı Esat Kabaklı’nın türküleri ve havai fişekler ile kutladı!

Mehter takımı gösteri yaptı

Sunumu Bilal Şener tarafından yapılan kutlama etkinliğine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer ve İlçe yöneticileri, AK Partili ve CHP’li Meclis üyeleri ile bazı muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanlık Binası’nın önünde saat 20: 00’de başlayan etkinlikte ilk olarak Mehter Takımı bir gösteri sundu.

Yüel Çelikbilek: Fetihi unuttuğumuz zaman kimliğimizi unutacağız

Mehteran’ın ardından sahneye davet edilen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının başında fethin önemli bir konu olduğunu belirterek, anlatmanın da kolay olmadığını ifade etti.  Belediye Başkanı, şunları söyledi: “ İstanbul’un fethi her gün daha da önem kazanıyor. Fetih bin 559 sene daha geçse bile, milletin kalbinde çok yer etmesi gereken bir olay. Fethi unutmayacağız ve unutmamamız da gerekiyor. Unuttuğumuz zaman kendi kimliğimizi unutacağız. Bazıları, ‘nasıl olur da bu millete fethi unutturabiliriz’in heyecanını yaşıyorlar. Biz de Belediye olarak bunu unutturmamayı bir görev kabul edeceğiz. Bu, boynumuzun borcudur.”

Fetihin bize bıraktıklarını sahiplenmek boynumuzun borcu

“Fetih, Rabbin gönderdiği sözler ile teyit olan bir olaydır. Bu beldeyi fethe değer olarak Peygamberimiz görmüş ve bunu bin sene önce bize haber vermiş. Dolayısıyla ecdadımız burası için büyük seferler yapmışlar, büyük emekler sarf etmişler.

İstanbul’u fetheden insan tecrübeli, yaşlı bir insan değil; ama güzel yetişmiş birisi. Babasından ve hocalarından hep fethi dinleyerek gelmiş.

Bu toprakları bizden sonraki nesillere hazırlayıp bırakacağız. Fetihin bize emanet bıraktığı neyse, onu sahiplenmek hepimizin boynumuzun borcu.”

Başkan’ın halktan ricası

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında etkinlikte hazır bulunan vatandaşlardan bir ricada da bulundu: “ Bu fetihleri, bu güzel günleri anmada sizlerden bir ricamız var: Bu etkinliklere sadece kendiniz gelmeyin; başkalarını da getirin. Çocuklarınızı da getirin ki, hafızalarına kazınsın.”

Bu topraklar bize kolay gelmedi

“Bu topraklar bize kolay gelmedi; sahip olmak gerekir. Bu tür etkinlikler bu şuurlanmaya hizmet eder. Bu kültürel değerlerimizi yaşatmak, millet olmak bu duygulardan geçiyor.”

Ve sahnede Esat Kabaklı

Yücel Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise sahneye “ çağımızın Karacaoğlan’ı” sözleriyle sanatçı Esat Kabaklı davet edildi.

Esat Kabaklı: İstanbul Türk kalsın!

Sanatçı Esat Kabaklı, sahnede yaptığı kısa konuşmada Beykozlular’a şu sözler ile seslendi: “ Fethimiz kutlu olsun! İstanbul, ilelebet bizde kalsın; Türk kalsın! İslâm’a yâr olsun!”

Sanatçı, konuşmasının ardından ise, sevilen türkülerini seslendirdi. Beykozlular da zaman zaman kendisine eşlik ettiler.

Havai fişek de atıldı

Gece, karanlık gökyüzünü rengârenk ışıklandıran havai fişek gösterisi ile son buldu.

Haber: Arzu Başlantı

İstanbul'un fethi kutlandı!
Bizi Takip Edin