İstanbul’un kabak üretiminin yarısını Beykoz karşılıyor

Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce “Kabağın En Tatlısı Beykoz’da” projesinin tanıtımı yapıldı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce “Kabağın En Tatlısı Beykoz’da” projesinin tanıtımı yapıldı.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan “Tarım Alanlarının Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” ile Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen “Kabağın En Tatlısı Beykoz’da” projesinin tanıtımı düzenlendi.

İstanbul’da kabak üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştiren Beykoz’lu üreticilere Arıcan-97 kabak çeşidini tanıtmak ve kabak çeşidinin üretimi yaygınlaştırmak için uygulanan proje, etkinliğin gerçekleştiği bin dekar alan dâhil olmak üzere; Cumhuriyet ve Göllü Mahallesi’nde toplam 3 bin dekar alanda uygulandı.

Etkinliğe, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ahmet Duran, il müdür yardımcıları, ilçe müdürleri, siyasi partiler ile kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Beykoz’da ki üreticilerin ellerindeki tarımsal alanı daha etkili kullanmasını sağlamak, ülkenin yerli, milli ve tescilli bir kabak çeşidi olan Arıcan-97’nin Beykoz’da üretimini yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleşen projenin tanıtımı için yapılan Tarla Günü etkinliği, Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Melih Evgincan’ın açılış konuşması ile başladı.

Arıcan-97 kabak çeşidini tescilleyen ve projeye paydaş kurum olarak katılan Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü’nden konu uzmanı Niyazi Akarken katılımcılara ve üreticiler Arıcan-97 kabak çeşidi hakkında bilgilendirme yaptı.

İstanbul’un kabak üretiminin yarısını Beykoz karşılıyor
Bizi Takip Edin