İşte Beykoz'un 2015 raporu!

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan toplantılarının son oturumunda 2015 Yılı Faaliyet Raporu ve Denetleme Kurulu'nun raporu görüşüldü.

Zaman zaman tartışmaların yaşandığı 2015 Yılı Faaliyet Raporu görüşmelerinde grubu bulunan AK Parti…

İşte Beykoz'un 2015 raporu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan toplantılarının son oturumunda 2015 Yılı Faaliyet Raporu ve Denetleme Kurulu’nun raporu görüşüldü.

Zaman zaman tartışmaların yaşandığı 2015 Yılı Faaliyet Raporu görüşmelerinde grubu bulunan AK Parti ve CHP’li üyeler, hizmet dönemine dair değerlendirmeler yaptılar. İki oturum halinde yaklaşık 5 saati aşkın süre devam eden görüşmelerde imar plalarından Ensar Vakfı’na kadar bir çok konu görüşüldü. Toplantının sonunda okunan Denetleme Kurulu Raporu’na CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün’ün 12 sayfalık muhalefet şerhi ise güne damgasını vurdu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında bir araya gelen Beykoz Belediyesi Meclisi, 2015 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nu görüşerek oy çokluğuyla kabul etti. Belediye bünyesindeki 20 müdürlüğün 2015 yılına dair tahmini ve gerçekleşen bütçe bilgileriyle hizmet ve çalışmalarının yer aldığı faaliyet raporu görüşülerek onaylandı.

Yoklama ile başlayan mecliste öncelikli olarak 6 Nisan 2016 tarihli tutanak gündeme alınarak oy birliği ile kabul edildi. Belediye Birim Müdürleri’nin de katıldığı mecliste gündeme geçilmeden önce önergeler oylamaya sunuldu. AK Parti grubu kardeş şehir Macaristan’ın Mohaç şehrinde festivalin katılmak üzere 6 kişinin görevlendirilmesini teklif ederken CHP Meclis Üyesi Hakkı Emanet Orhan Veli Kanık’ın doğum günü dolayısı ile hayatından kesitler sunarak ‘Bedava yaşıyoruz’ şiirini okudu.

Yazarlar Akademisi kuruluyor

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Hakkı Emanet’in konuşması üzerine yaptığı açıklamada Beykoz’daki yazarları ortaya çıkarmak için Yazarlar Akademisi kuracaklarını söyledi. Çelikbilek sözlerin devamında şunları söyledi; Beykoz’da yaşayan yazarları sınavla alarak 100 saate yakın eğitim verilecek. Beykozda yaşayan 100’e yakın ismi eğitim sonunda sertifika verilerek yazılarına belediye bültenlerinde yer verilecek ve gerekirse kitap bastırılacak. Ayrıca belediye meclis üyelerine yönelik yurt dışına çıktığında kendilerine yetecek kadar kullanabileceği İngilizce, Almanca ve Arapça yabancı dil eğitimleri verilecek. Bu çalışmayı da İstanbul’da yapan ilk belediye biziz“

Başkan Çelikbilek’in ardından gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel; “Çocuklara atfettiğimiz 23 Nisan’ı her yıl bayram olarak kutluyoruz ama neden neşe ile dolamıyoruz.” diyerek nedenlerini tarihe dayandırarak anlattı.

Demirel’in konuşmasının ardından söz alan CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün sosyal medyada yaptığı paylaşımlar dolayısı ile Başkan Yardımcısı Suphi Uçak’ın salonu terk etmesini istedi. Bunu istemek senin hakkında, haddinde değil diyen Başkan Çelikbilek istersen sen çıkabilirsin dedi. “Buraya girmeye yetkisi olan biri hakkında böyle bir şey isteyemezsiniz. Herkes düşüncesinde hürdür. Hiç kimseyi düşüncesinden dolayı yargılayamazsınız. İnsanların hain olduğu dönemden kahraman olduğu dönemlere geçtiğini unutmayın.” diyerek güzel ortamın bozulmamasını istedi.

Gündem dışı konuşmaların bitiminin ardından raporlar ve teklifler görüşülerek ilgili birimlere havale edildi. Faaliyet Raporu görüşmelerine başlamadan önce Başkan Çelikbilek yerini Meclis Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin’e bıraktı.

Aydın Düzgün: Paşamandıra’ya üniversite, fidanlığa da meyve bahçesi yapılaazmıydı?

Faaliyet Raporu ile ilgili ilk konuşmayı gruplar adına CHP Meclis Üyesi Aydin Düzgün yaptı. “Bugün meclis adına  önemli bir gün. 2104 seçimlerinde Beykoz halkının verdiği yetki ile yürütmenin başı olan AK Parti kadrolarının Beykoz için ne yaptığını konuşacağız.” diyerek Beykozluya fayda olan konularda ortak tavrı anlattı. Düzgün devamında şunları söyledi; AK Parti eleştirmeden önce uzun uzun düşündüm. Lise ve üniversite öğrencilerine verilen burslar ile muhtarların aylıklarının arttırılmasına birlikte oy verdik. Maalesef çok sevinemedik. Kısa bir süre sonra Sayıştay’dan sarı zarflar tüm meclis üyelerine peş peşe geldi. Hep birlikte evet dediğimiz burslar ve muhtarların maaşının artırılmasının yasal dayanağı olmadığı için meclis üyelerinden para geri istendi. Nedeni ise müdür ve başkan yardımcısının yasadan bir haber olması. Faaliyet raporunun kapağında Paşamandıra Meyve Bahçesi Projesi’nin resmi var. Beykoz fidanlığı  Üniversite alanı olarak yok oluyor. CHP olarak üniversiteye karşı değiliz değerlerin yok olmasına karşıyız. Trilyonca liralık ihale yapıp Paşamandıra meyve bahçesi yapmak diğer tarafta fidanlığını taş yığınına çevirmek. Paşamandıra’ya üniversite, fidanlığa da meyve bahçesi yapılamazmıydı…. Maketlere harcanan para israfından vazgeçin. Beykoz’da eziyetini çekmiş, imar sorunu ile yoğrulmuş, işsizlik ve eğitim meclisin asıl cevaplaması gereken sorunun başında geliyor. Beykoz’da ki imar rantından Beykozlu mu yararlanacak yoksa bir avuç sermaye mi yararlanacak.

Aydın Düzgün birim müdürleri ile iliği görüşlerini sıraladıktan sonra son olarak Karaman’da yaşanan olayı gündeme getirdi. Düzgün “İŞİD canilerinin sırf müslüman olmadı diye kız çocuklarını satmasıyla Karaman’daki çocuklara tecavüz edilmesi arasında ne fark var. Meclis üyeleri olarak empati yapmanızı istiyorum. CHP grubu olarak çocuklarımızı istismar eden kim varsa lanetliyor ve kınıyoruz.” sözleriyle konuşmasının tamamlarken locada bekleyen partililer bir anda “gürültüyle bu ayıbı örtemezsiniz” yazan kâğıtları kaldırdı.

Nevzat Oral: Üniversite kampüsünü meyve bahçesine nasıl sığdıracaksın

AK Parti grubu adına konuşma yapan Meclis Üyesi Nevzat Oral:” halkımızın güveni ve desteği ile hizmet yolunda 7 yılı geride bıraktık. Mecliste zaman zaman heyecanlı tartışmalar yaşandı. Hepimizin ortak kaygısı halkımızın çıkarlarıydı. Geçen bir yıllık sürenin muhasebesinin yapılması önümüzdeki dönemlere ışık tutacaktır.” diyerek 2015 faaliyet raporu hakkında bilgiler verdi. Oral son söz olarak Aydın Düzgün’e hitaben “Kadastro uzamanı olarak 20 bin m2’lik bir üniversite kampüs alanını meyve bahçesine sığdırabiliyorsanız ben size ne diyeyim” dedi.

Gruplar adına konuşmaların ardından şahıslar adına görüşmelere geçildi. 5’er dakikalık konuşma süresini ilk olarak CHP Meclis Üyesi Yılmaz Işık kullandı. Son 3 yılın faaliyet raporlarını kıyaslayarak konuşmasını yapan Yılmaz Işık,  “Karlıtepe Mesire Alanı, Göksu ve Yalıköy Kapalı Pazar Yeri, Kanal Riva, Küçüksu Çayırı, Nikah Sarayı ve Beykoz Arena gibi projeler maalesef bu sene de maketten öteye geçememiştir.” dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Emin Yavuz şahıslar adına yaptığı konuşmasında şunları söyledi; Geçmişte Beykoz’un en büyük sorunu mülkiyetti. Proje Alanı olarak devrolunan 2B arazileri hak sahiplerine satılmaya başlandı. Vatandaş bize güvendi. İBB’den devredilen 192 parsel yine aynı şekilde arazi üzerinde oturanlara satıldı. 1. Etap planlarımız yapıldı uygulanıyor. 2 Etap planları yapıldı büyük şehirde onay bekleniyor. Köy ve Çavuşbaşı planlarının ise atölye çalışması devam ediyor. Beykozlu Beykoz’u terketmeyecektir. Yeni planlarla Beykoz modern bir ilçe olacaktır. Bu hayalleri gerçekleştiren Başkan Yücel Çelikbilek ve ekibidir. CHP olarak sizler bardağın dolu tarafına bakmıyorsunuz. Mülkiyet sorunu ve planlar çözüldüğünde sizlerin ve bizlerin düşündüğü birçok proje hayata geçecektir. Beykoz Belediyesi’nin kasasındaki 446 Milyon TL en büyük eserdir.

Cavit Gül; Çekmeköy Beykoz’a on basıyor

CHP Meclis Üyesi Cavit Gül; 2019 seçimlerini almak için planları oyalıyorsunuz. 12 yıldır Beykoz’u yönetiyorsunuz. Sonradan ilçe olan Çekmeköy’e bakıyorsunuz Beykoz’a on basıyor. Fabrikalar kapandı yerine turizm dedik. Ormanda kalan 6 bin 700 yerimiz var. Vatandaşa tebligat geliyor boşalt diye. Bu sorunu çözelim. Yetki sizde. Riva deresi projesi durdu. Çiftçimizi ve balıkçımızı destekleyelim. Danışmanlara görev verilsin ve uyuşturucu ile ilgili bir komisyon kurulsun.

Bayram Çevik: 1.Etap’ın tamamında bu yıl inşaat başlayacak

2015 yılı Faaliyet Rapor hakkında şahıslar adına son konuşmayı AK Parti Meclis Üyesi Bayram Çevik gerçekleştirdi. Bir fıkra ile başladığı konuşmasında Çevik, Aydın Düzgün’ün Ensar Vakfı ile ilgili sözlerine cevap verdi. “Sosyal medyadan takip ettiğiniz şeyleri gelip burada söyleyeceğinize Ensar Vakfı’nın bir üyesi olarak Karaman olayını gelip bana bir sorsaydınız. Olayın aslı 45 değil 9’dur. Olayın Ensar Vakfı ile ilgisi yoktur. Bizim dinimiz bu adamın asılmasını söylüyor. Biz tecavüzcüyü savunmuyoruz. Hatalar illa olabilir ama olayın tamamını güzel işler yapan vakfa yıkarak karalanmamalıdır.” dedi. İmar çalışmaları konusunda da açıklamalar yapan Çevik şunları söyledi; Karlıtepe alanları olarak bilinen 1.Etap planları bir kısmı parsel bazında uygulanmaya başlandı. Kavacık ve Soğuksu da ruhsatı alan inşaata başladı. 18 uygulaması ile çalışmalar bitti. Planlar askıya çıktıktan sonra vatandaş tekrar sorunla karşılaşmasın diye çeşitli kurumlarla mutabakat anlaşması yapıldığı için süreç biraz uzadı. 18 uygulaması 1-2 ay içinde askıya çıkacak. Yani 1.Etap’ın tamamında bu yıl içinde inşaata başlayacak.

Boğaziçi Geri Görünüm Etkileme Bölgesi 5 binlik siluet planlarımız Büyükşehir tarafından Haziran ayında onaylanacak. 1/1000’liklerde yılsonuna kadar muhtemelen 18 uygulamaları hariç bölgelerde dönüşüm başlayacak. Tokotköy’de örnek bir proje uygulanacak ve 90 dönümlük arsada yaşayan vatandaşlarımız mağdur olmadan daha nitelik mahalleler tasarlıyoruz. Zerzavat Köy’de de aynı şekilde proje üretiliyor. Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi’nde saha çalışması tamamlandı. Bu bölgelerde en büyük problem SİT biliyorsunuz. Yaptığımız çalışma ile doğayı koruyarak vatandaşımızı mağdur etmeden kendi hakkına sahip olmasını sağlıyoruz.  

Başkan Yücel Çelikbilek “Halkımızın duasını almak bize yeter”

Beykoz Belediye Meclisi’nde 2015 yılı Faaliyet Rapor hakkında gruplar ve şahıslar adına konuşmaların tamamlanmasının ardından öğlen arası verildi. Saat 14’de başlayan ikinci birleşim Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşması ile devam etti.  Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen Beykoz’u geliştirecek ve güzelleştirecek hizmetlere hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Başkan Çelikbilek 2015 Faaliyet Raporu hakkında düşüncelerini ve muhalefetin yaptığı eleştirilere şöyle cevap verdi; “Türkiye’de Atık Getirme Merkezleri’ni yapan tek belediyeyiz. diğer belediyeler bizi örnek alıyor. Elmalı Kent Ormanı, Meyve Bahçesi, Şahinkaya Spor Kompleksi, Kapalı Pazar Yeri gibi örnek projelerin yapım çalışmaları devam ediyor. Prizren’den Nijerya’ya kadar dünyanın farklı şehirlerinden ve ülkemizden birçok kardeş şehirlerimiz var. İyilik elimiz meclis olarak oralara kadar uzanıyor. Başarılı nesiller için 11 bin öğrenciye eğitim kursları verdik. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi, Şerife Bacı Hizmet Binası ve Tokatköy’de ki hizmet binasında eğitim hizmetleri vermeye devam ediyoruz. Halkımıza yaptığımız hizmetlerin sonucunda onların dualarını almak bizleri mutlu ediyor.” dedi.

Sit, Boğaziçi Kanunu ve kurullar dolayısıyla Beykoz’a hizmet etmenin zorluğundan bahseden Başkan Çelikbilek: “Elmalı’da yapacağımız ilkokulun izinleri için 2 yıl uğraştık. Öğretmenler için lojman yapmak istedik fakat bakanlık onay vermedi. Muhalefete bunları bilmeden eleştirmek kolay geliyor. “diyerek haksız eleştirilere cevap verdi.

İmar konusunda da harcanan çabaya değinen Başkan Çelikbilek: “İmar planlarının ilk aşamasında konutların imara uygun olarak yapılabilmesi için onay aldık. Beykoz Sit alanı olduğu için öyle her planı geçirmek mümkün olmuyor. Bu güçlüklere rağmen 2B sorununu biz hallettik, Beykoz’un en büyük sorunu olan mülkiyeti çözüme kavuşturduk. Elinizdeki faaliyet raporu da bu çabanın bir yıllık sürecini anlatan verilerden ve görsellerden oluşmaktadır. Dikkatle incelediğinizde hizmetlerimizin ve emeğimizin ilçemizin her köşesine yansıdığını göreceksiniz. Beykoz için aşk ve azimle yaptığımız çalışmalarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

2015 Faaliyet Raporu hakkında görüşmelerin tamamlanmasının ardından gündemin bir diğer maddesi olan Denetim Komisyonu Raporu katip üye Erdal Demir tarafından okundu. Hazırlanan Denetleme Kurulu Raporu’na CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün muhalefet şerhi koydu. Katip Üye Kerem Ersin tarafından okunan 12 sayfalık muhalefet şerhinde yer alan bazı ifadeler şunlar;

“Yetim ve Öksüz Çocuklara Dağıtılmak Üzere Bisiklet Alımı” ihale dosyasında başarılı öğrenciler için hazırlanan listeye ulaşılamamıştır. Piyasa araştırması yapılmadan ihale yapılmıştır. İhale ekonomik firmaya verilmemiş HEDEF AVM firmasına verilmiştir. 510 çocuk imza karşılığında bisikletlerini almış fakat diğer bisikletlerin durumu belirsizdir. İlgili ihalede 2 bin adet bisiklet alınmasına rağmen, 800 adet bisikletin akıbeti belirsizliğini korumaktadır. 

Toplu nikâh şöleni için yapılan ihale dosyasında, alınan ürünlerin ayrıntıları ile ilgili bir evraka rastlanılmamıştır. Nelerin alındığı, kaç tane alındığı belli değildir. Yüklenicinin kestiği faturaya göre ev eşyası alındığı, fakat teslim tutanağına ait hiçbir evrak dosyada bulunamamıştır..

“2015 Yılı Geleneksel  Beykoz  Çayır Festivali Hizmet Alımı“ ihale dosyasında sözleşme imzalandıktan sonra, sözleşmede değişikliğe gidilmiş, hizmet alım kalemlerinde bazı eksiltmeler yapılmıştır. Fakat bu değişikliklere rağmen ihale tutarı olarak ödenen tutar yüksek kalmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu durum nedeni ile çayır festivali iptal rağmen  ihaleyi alan firmaya ödeme yapılmıştır

Özel Kalem Müdürlüğü “İkram Malzeme Alımı”na ait ihale evrakına dosyada rastlanılmamıştır. İlgili ihalenin mal teslim tutanakları dosyada bulunamamıştır. Pazarlığa giren diğer iki firmanın teklifleri dosyada görülememiştir.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü “Araç, İş Makinesi Yedek Parça ve Atölye İçin Sarf Malzeme Alımı, Bakım-Onarım ve Servis Hizmeti” ihalesinde yüklenici firmanın üstlenmesi gereken sorumluluğu almasının idareye ek külfetler getirmesine ve haksız rekabetin oluşmasına neden  olmuştur. “Araç, İş Makinesi Yedek Parça ve Atölye İçin Sarf Malzeme Alımı, Bakım-Onarım Ve Servis Hizmeti” ihale dosyasında 43 kişi çalıştırılacağı belirtilmesine rağmen 25 kişi çalıştırılması ihale sözleşmesine aykırı olarak haksız rekabete yol açmıştır. “2016 Yılı Akaryakıt Alımı” ihalesi alınan akaryakıtın doğru bir şekilde takip edilmediği görülmektedir. İhale, ilçe sınırları içinde akaryakıt istasyonunun bulunmaması nedeniyle düşük teklif veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İstanbul Enerji firmasına verilmemiştir.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Beykoz geneli Peyzaj projelerinin hazırlanması hizmet alımına ait ihalede işin tanımının ne olduğunu açıklayan hiçbir belgeye rastlanılmamıştır.

Temizlik  İşleri Müdürlüğü’nün sahipsiz hayvanların toplanması ve rehabilitasyonu, Açık ve Kapalı Alanda Haşere ve Kene Mücadelesi İle Park ve Bahçelerin İlaçlanması hizmet alımına ilişkin ihaleye tek firma kabul edilmiş ve ihale komisyonunda 1 TL indirim yapılmadan ve indirim istenmeden ihale BİOPEST adlı firmaya verilmiştir. .

Bilgi İşlem Müdürlüğü “Sunucu ve Stroge alımı” ihalesinde firmaların birbirinden farklı ürünleri teklif ettiği dikkate alındığında tekliflerin rekabetin eşit koşullarda gerçekleşmediği görülmüştür. İdare kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması konusunda gerekli hassasiyeti göstermemiştir. İdarenin AR Ge çalışmalarına önem vermediği görülmektedir. İdare AR-GE’ye ayrılan kaynaklar ile  maliyetin düşmesine ve kalitenin yükselmesine neden olacağını bilmemektedir.

İmar Ve Şehircilik Müdürlüğü, Beykoz Elmalı Köyü (Kaymakdonduran) 355-356 nolu parseller için düzenlenmiş inşaat ruhsatı ve projeler açıkça 1/100.000 ölçekli çevre düzeni ve koruma kurullarının ilke kararlarına açıkça aykırıdır. Medipol Üniversitesi kampüsü doğal sit 1.etap planlarında ilgili kurum görüşlerine aykırı olarak imtiyazlı ve ayrıcalıklı ruhsat düzenlenmiştir..

Beykoz Belediyesi, 2015 yılı faaliyetleri kapsamında yapılan denetimde, ihale dosyalarının özensiz bir biçimde hazırlandığı, yukarıda da  izah edildiği şekilde olması gereken bazı evrakların dosyalarda bulunamadığı, matematiksel hatalar yapıldığı görülmektedir. Pazarlık usulü yapılan ihalelerde dahi yeteri fiyat teklifi alınmadan ihale yaptığı görülmektedir.

Denetim Komisyonu Raporu’nun okunmasının ardından meclis oturumu sona erdi. Bir sonraki meclis toplantısı 2 Mayıs Pazartesi günü saat 10:00’da yapılacak.

İşte Beykoz'un 2015 raporu!
Bizi Takip Edin