İşte Beykoz’un deprem raporu! Olası can kayıpları ve hasarlar!

Olası İstanbul depreminde Beykoz’un mahallelerinde kaç binanın hasar göreceği, olası can kayıpları ve yaralanma sayıları rapor haline getirildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB tarafından olası İstanbul depreminde Beykoz’un mahallelerindeki bina hasarları, olası can kaybı ve yaralanmalar, altyapı hasarları ve geçici barınma ihtiyacı gibi bileşenler analiz edilerek rapor haline getirildi. Çalışma sayesinde, Beykoz’a özgün sorunlar teşhis edildi. İstanbul genelinde etkili olabilecek yıkıcı bir depremin, Beykoz’da neden olabileceği hasarlar ve kayıpların boyutları ortaya konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Düzce ve Gölcük Depremlerinden edinilen deneyimler ışığında, olası bir İstanbul depremine karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Deprem tehlikesi ve riskleri, güncel bilimsel analiz yöntemleri, mevcut üst yapı ve alt yapı envanter bilgileri kullanılarak yeniden ele alındı. İBB ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi-2019” hayata geçirildi.

Bu bilgilere göre Beykoz’da olası bir depremde binlerce bina orta ve üstü hasar görecek.

Beykoz’daki binaların ortalama %7’si hasar görecek

İstanbul’da 7.5 büyüklüğündeki senaryo depreminde, Beykoz’daki binaların ortalama %79’unun hasar görmeyeceği tahmin edilmektedir. Binaların ortalama %14’ünün hafif, %5’ünün orta, %0,86’sının ağır ve %0.22’sinin de çok ağır hasar görmesi beklenmektedir. Beykoz’da, analiz edilen toplam bina sayısı 51.201’dir. Ağır ve çok ağır hasarlı binaların aldıkları deprem hasarının, onarılamayacak boyutta olabileceği ve bu hasar seviyelerindeki binaların yıkılıp tekrar yapılması gereğinin ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Öte yandan, orta hasarlı binaların da onarım yerine yıkılıp yeniden inşası çoğunlukla daha uygundur. Senaryo depreminde, Beykoz’daki binaların ortalama %7’sinin (yaklaşık 3.312 bina) orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilmektedir. Yaklaşık 47.889 binanın ise, hasarsız veya hafif hasarlı olması beklenmektedir.

Can kaybı ve yaralanma kadın ve çocuklarda daha fazla 

Geçmiş depremlerde yaşananlar, can kaybı ve yaralanma oranlarının kadın ve çocuklarda daha fazla olduğunu göstermiştir. Geçmiş dönem deprem sonrası istatistikleri, can kayıplarının büyük çoğunluğunun sarsıntı sırasında, daha az kısmının ise binadan çıkmaya çalışırken ya da kurtarılmayı beklerken meydana geldiğini göstermektedir. Yaralanmaların ise yaklaşık yarısının, sarsıntı sırasında, diğer yarısının ise deprem sırasında veya sonrasında binadan çıkmaya çalışırken meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Beykoz’da ortalama 25 can kaybı

İstanbul’da 7.5 büyüklüğündeki senaryo depreminin, en kötü senaryo olan gece meydana gelmesi halinde, Beykoz’da ortalama 25 civarında can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 16 kişinin ağır yaralanabileceği ve 112 kişinin de hastane şartlarında tedavi görmesi gerekebileceği öngörülmektedir.

17 bin kişinin acil barınma ihtiyacı ortaya çıkacak

Beykoz’da7.5 senaryo depremi sonrasında 5.937 hanelik acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin edilebilir. Hane başına 3 kişilik nüfus kabulüyle, yaklaşık 17.811 kişinin acil barınma ihtiyacı olacağı beklenmektedir. Bu tahminlerde de depremin oluş şekline göre, hasarlarda gördüğümüze benzer belirsizlikler bulunmakta olup, deprem sonrası gerçekleşen acil barınma ihtiyacı içindeki nüfus verilen değerin altında ya da üstünde gerçekleşebilir.

Powered by Froala Editor

İşte Beykoz’un deprem raporu! Olası can kayıpları ve hasarlar!
Bizi Takip Edin