İstifalar, Beykoz ve 2019

İstifalar..

Son iki ayda ülkenin 25 milyonunu yöneten belediye başkanları istifa etti.

İstifa eden belediyelerin tamamı Ak Parti belediyeleri..

Öyle görülüyor ki, siyasetin kendini yenileme adımları devam edecek ve hatta belki de diğer…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstifalar..

Son iki ayda ülkenin 25 milyonunu yöneten belediye başkanları istifa etti.

İstifa eden belediyelerin tamamı Ak Parti belediyeleri..

Öyle görülüyor ki, siyasetin kendini yenileme adımları devam edecek ve hatta belki de diğer partiler de sürece dahil olacak.

Ülke geneline bakıyorum; istifa süreçleri başladığından bu yana özellikle belediye başkanları geçen üç yılda halkın arasında geçirdikleri toplam zamanı son bir ayda aşmış durumdalar.

Görevini icra edemeyen, ekibine veya çevresine hakim olamayan, yorulan, halkın taleplerini karşılayamayan ve vatandaşın yükünü omuzlamak yerine vatandaşa yük olan herkes gereğini yapmalıdır.

Erdoğan Farkı..

Halkın seçtiklerinin kendilerini seçen halkla arasını açması zaten siyasetin doğasına aykırıydı. Bu aykırılık vatandaşın özellikle Ak Parti’ye olan desteğine olumsuz olarak yansımaya başlamışken Sayın Erdoğan neşteri vurdu.

Adeta partisinin mensubu siyasetçilere “milletimle arama giremezsiniz” demiş oldu.

Ortaya çıkan sinerji 2019 seçimlerine Ak Parti adına olumlu olarak yansıyacaktır.

Akif Hamzaçebi..

Akif Bey, CHP içinde değerli bulduğum bir siyasetçi. Ne zaman arasanız telefonun diğer ucundadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday olduğunu açıkladı. “Asıl hedefi Beykoz” iddialarını yalanlamış olsa bile siyasette her ihtimal mevcuttur. Şahsen Akif Beyin ülke siyasetinde olmasının doğru olduğunu düşünüyorum.

Beykoz..

İmar konusunda vatandaşın doğru ve net bir şekilde aydınlatılması gerekir. Yücel Başkanın halk meclislerine yeniden başlamasını bu anlamda başarılı buluyorum.

Vatandaş kendi arasında cevapsız sorular sormaktansa meclislere katılmalı ve bütün sorularını muhataplarına sormalıdır.

Ak Parti teşkilatı ise yeni kongrede devam edeceğinin müjdesi(!)ni verirken harcadığı çaba kadar vatandaş ile belediye arasındaki iletişim kopukluğunu aşmak için de çaba harcamalıdır.

CHP Beykoz’da ise kongreye gidiyor ancak yine öncelik Beykoz değil parti içi iktidar mücadelesi olduğu görülüyor. Beykoz için bir proje veya farklı bir vizyon söz konusu değil.

Beykoz MHP ile ilgili daha önce de ifade ettiğim gibi genel merkez politikaları ile yerel sorumluluklar arasında dengeli bir köprü kurulduğunu gözlemliyorum.

2019 Adayları..

2019 yeni yönetim sistemiyle ülkemizin yeni bir eşiği aşması ve yeni bir başlangıç yapması anlamını taşıyor.

Belediyelerde ise başkanlık sisteminin doğasına uygun olacak şekilde partiler yerel yönetimlere aday gösterilecekleri kişileri parti içi ön seçimlerle belirlemesi değerlendirilmelidir.

Böylece parti tabanının görüşünün objektif olarak ortaya konulmasının yanında parti yönetimleri ile yerel yönetimlerin/adayların aralarında kısa pas oynamalarının önüne geçilmesi sağlanmış olur.

Son Söz..

Genel görünüme bakacak olursak ülke ve millet adına sorumluluk alması gerekenlerin pek çoğu kişisel bakış açılarıyla hareket ediyor.

Görülüyor ki; bu ülkenin ve ümmetin kaderi yine samimi, cefakar, vefakar Anadolu Çocuklarının omuzuna kaldı.

Selam ve saygılarımla…

İstifalar, Beykoz ve 2019
Bizi Takip Edin