İstiklâl coşkusuyla Beykoz tek yürek oldu

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Beykoz’da konser ve serginin yer aldığı duygu dolu bir etkinlikle kutlandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Beykoz’da konser ve serginin yer aldığı duygu dolu bir etkinlikle kutlandı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 1921'de milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yıl dönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Beykoz’da etkinlik düzenlendi.

Beykoz Belediyesi tarafından sahil etkinlik alanında yapılan anma programına Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, İstanbul Boğaz Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un vatan sevgisi ve kurtuluş mücadelesine katkılarının anıldığı etkinlikte ilk olarak İstiklal Marşı okundu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Beykoz Koç Ortaokulu öğrencisi Bade Gülay İstiklal Marşı okudu.

Başkan Murat Aydın: “Bu aziz millet tekrar İstiklal Marşı yazmak durumunda kalmasın” 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın programda yaptığı konuşmada: “İstiklal Marşı 100 yıl önce yazıldı. Duamız ilk ve son olmasıdır. Bu aziz millet tekrar İstiklal Marşı yazmak durumunda kalmasın. Kutlu İstiklal Mücadelesi’ni veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm ecdadımıza, şehitlerimize ve gazilerimize rahmet diliyorum. Bu anlamlı süreci çok güzel şekilde ifade eden ve İstiklal Marşı olarak hayata düşüren Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Rabbim mekânlarını cennet eylesin” dedi.

Beykozluların ilgiyle izlediği etkinlik kapsamında sahil boyunca bando geçidi de yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Türk Müziği Topluluğu sanatçılarından oluşan Müzikli Maarif Takvimi ise Mehmet Akif Ersoy’un Türk Sanat Musikisi formunda bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir konser verdi.

Anma programı kapsamında sahil etkinlik alanındaki açılan, Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitlerin sergilendiği “İstiklal Marşı’nın 100. Yıl Sergisi” de 17 Mart Çarşamba gününe kadar gezilebilecek.

İstiklâl coşkusuyla Beykoz tek yürek oldu
Bizi Takip Edin