İYİ Partiler’den Beykoz’da geniş kapsamlı toplantı

İYİ Parti heyeti Beykoz’da muhtarlar, STK temsilcileri ve spor kulüp başkanlarının katıldığı geniş kapsamlı istişare toplantısı gerçekleştirdi.
  • 7.08.2021 00:00:00

İYİ Parti heyeti Beykoz’da muhtarlar, STK temsilcileri ve spor kulüp başkanlarının katıldığı geniş kapsamlı istişare toplantısı gerçekleştirdi.

galeri isiyi partiler beykoz un imar sorununu masaya yatird 8617

Çeşitli zamanlarda Beykoz’u ziyaret eden İYİ Parti heyeti bu sefer esnaf ile sınırlı kalmayarak, muhtarlar, STK temsilcileri ve spor kulüp başkanları ile kahvaltıda bir araya gelerek geniş kapsamlı istişare toplantısı gerçekleştirdi.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıya, muhtarlar, STK temsilcileri ve spor kulüp başkanlarının yanı sıra; İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, GİK Üyesi Emine Küçükali ve Meral Alemdar, Kurucular Kurulu Üyesi Adil Erkoç, İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir ve İBB Meclis Üyesi Oğuz Sarul ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

galeri isiyi partiler beykoz un imar sorununu masaya yatird 6724

İYİ Partililerin Beykoz’daki muhtarlar, STK temsilcileri ve spor kulüp başkanlarına yönelik düzenlediği kahvaltıda talep ve öneriler dinledi. Toplantının ana konuları imar ve mülkiyet sorunları oldu.

Açılış konuşmasını yapan İYİ Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir, “Beykoz’un sorunlarını, partimizin önde gelen yöneticileri ile sizden dinleyelim istedik.” ifadeleriyle misafirlerine seslendi.

galeri isiyi partiler beykoz un imar sorununu masaya yatird 2547

Davetlilere hitaben bir konuşma gerçekleştiren, İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, “Beykozlu dostlarım ve arkadaşlarım ile Beykoz’un sorunlarını konuştuk, tartıştık. Bunlar hiçbir zaman çözülmedi. Şuanda Beykoz sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin en eski kadim ilçelerin bir tanesi. “ dedi.

MİLLETVEKİLİ NUHOĞLU: “BEYKOZ’UN İNSANLARI DERTLİ”

Nuhoğlu, Beykoz’da yaşayan insanların dertli olduğunu vurgulayarak, “Ben Haydarpaşa Lisesinde okurken Beykoz’a gitmek çok zordu. O zamanlar herkes Beykoz’a imrenerek bakardı. Çünkü Türkiye’nin en önemli iş fabrikaları buradaydı. Ayrıca Beykoz’da balıkçılık, köylerinde ziraat ve hayvancılık vardı. Şuan Beykoz, işsiz, çocukların geleceği meçhul, karanlık bir noktaya geldi. Kim diyebilir çocuğum veya torunum yarın Beykoz’da mutlu yaşayacak, işi olacak.” ifadelerini kullandı.

“İMAR SORUNUNU ÇÖZMEYE KENDİNİ VEREN YOK”

Beykoz’da mülkiyet sorununun hâlâ çözülmediği belirten Nuhoğlu, “Her gelen mülkiyet sorununu çözme vaadiyle geliyor belki ama üzerine dertler eklenerek bırakıp gidiyor. Ben biliyorum ki birileri 1999 depreminden sonra yer altı deprem haritalarını sonuçlandırdı. O deprem haritalarına göre sağlam zeminler su havzası ve 2B arazisi olarak bakılmadan ele geçirildi. Oralara yoğunlaşılıyor. Burada yaşayan Beykozluların evi depremde çökecekmiş, kimsenin aldırışında değil. İmar sorununu çözmeye kendini veren yok. Ama bu çözümsüz kalamaz.” diye söyledi.

galeri isiyi partiler beykoz un imar sorununu masaya yatird 4346

“GENEL SEÇİMLERDEN ÖNCE HAZIR OLMALIYIZ”

Beykoz’un bir üniversite şehri olması gerektiğini hatırlatan Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, “Beykoz turistik bir yer olmalı. Balıkçılık, Beykozlu balıkçıların istedikleri gibi düzenlenmeli. Tarım ve hayvancılık yerleri bölgenin kendi özelliklerine göre teşvik edilmelidir. Şuan İBB ufak imkânlar sağlıyor ama merkezi hükümet ve yerel yönetimler de bu işi çözmeli. Mülkiyetten imar sorununa kadar, deprem korkusundan diğer bütün konulara kadar işlerin çözümü Beykoz’da yaşayanlar ile konuşmak suretiyle hallolur. Beykoz’da STK’lar ve muhtarlar bir araya gelerek sorunlar tespit edilir. Biz İYİ Parti olarak bu sorunları tespit etmeye çalışıyoruz ama daha geniş kapsamlı tespitlerimizi yapıp, önümüzde genel seçimlerden önce hazır olmalıyız. İktidar değiştiğinde ne yapacağımızı bilmeliyiz ki biz de diğerleri gibi söz verip yapmamazlık durumuna düşleyelim.” ifadelerini kullandı.

Ülkeye kadın elinin değmesi gerektiğine değinen Nuhoğlu, şunları kaydetti;

“Merkezi hükümetin artık yoruldu. Adalet ve Kalkınma Partisine destek verenler üzülmesin. Destek verdiler ama bugün artık yorgun düştüklerini de görüyorlar. Bundan sonra toparlanmaları mümkün değil. Onların yerine Türkiye’yi yönetmeye talip bir siyaset lider gerekli. Bu en hazır parti ve millete umut veren lider kim ise o olmalı. Diğer partileri eleştirmek istemiyorum ama bugün özellikle gençlere ve kadınlara, Türk milletine umut veren genel başkanımız Meral Akşener’dir. Ülkeye kadın eli değmesi lazım. Kadın eli değerse hiç şüphesiz her şey düzelir, yolsuzluklar biter, vicdan ve insanı değerler devreye girer.”

“DİNSİZ BİR GENÇLİK YETİŞTİ”

“Z kuşağı diye bir kuşak var biliyorsunuz. Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde doğan çocuklar bugün 18-19 yaşında. Bu çocuklar, yapılan kamuoyu araştırmalarına göre siyasetten ve dinden nefret ediyorlar. Onların yüzünden dinsiz bir gençlik yetişti. Bu gençlerin en büyük ortak noktası, Türkiye’de yaşayacak umutları kalmadı artık.”

Sözlerini, “Beykoz çok tecrübeleri çok iyi analiz yapan muhtarlara sahip. Hem Türkiye’yi hem siyaseti hem de dünyayı iyi takip eden muhtarlar olması dolayısıyla sizlerin fikirleri bizim için çok önemli, yolumuzu aydınlatacaktır.” diyerek bitiren Nuhoğlu’nun konuşmalarının ardından davetlilere söz verildi.

galeri isiyi partiler beykoz un imar sorununu masaya yatird 9102

“İBB MECLİSİ’NDE BİR KAÇ KİŞİNİN KAPRİSİ YÜZÜNDEN PLANLARA RET VERMEYİN”

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hayrullah Usta, gençlerin Beykoz’u tamamen terk ettiğini, ilçenin yaşlı ve emekli kentine döndüğünü dile getirerek, “Siz 2023 hedeflerinizi yapın, biz bir Beykozlu olarak görelim gerçekten samimi misiniz? İBB’nin Beykoz’a çok acil 3-4 tane kreş ve çocuk bakım evi yapması lazım. Yer bahanesi yok çünkü İBB’nin Beykoz’da tonlarca parseli var. İBB’ye bağlı akıl hastanesi, yaşlı bakım evi ile bir de metro istiyoruz. Bizim gençlerimiz de ciddi sıkıntılı. Bu gençleri korumak gerekiyor. Çok amaçlı spor kompleksine ihtiyacımız var. İBB’de en son Çavuşbaşı ve Görele Mahallesi için planlar çıktı. Sizden ricam birkaç kişinin kaprisi yüzünden bu tekliflere ret vermeyin. Gelin önce vatandaşı dinleyin, bir nabzını yoklayın ondan sonra bunu yapın.”

“BİRİLERİNE RANT KAPISI YAPTIRMAYACAĞIZ”

Çiftlik Mahalle Muhtarı Hayrettin Şenol, Belediye Başkanı Murat Aydın’ın 2019 seçimi öncesi Beykoz’a gelerek ticari olmamak şartıyla evlenen gençlere bir yer yaptırma sözü verdiğini hatırlattı ve şöyle devam etti;

“Bunların hepsi sözde kaldı, özde bir şey yok. Halkın temsilcisi benim burada. Planlar yapılıyor ama biz bu planları görmüyoruz. Meclis üyesine soruyorsun benim haberim yok, İmar Komisyon Başkanı ben burada bir yardımcı unsurum diyor. Biz burada doğduk, Beykoz’dan gitmeyiz ama birileri gidecek. Benim yerimin yüzde 40’ı alınmış yüzde 37’si kesinti yapılmış ve 4 katlı binama park yerleştirilmiş. Çavuşbaşı’nın 85’i yeşil alandır, uygulanan planların yüzde 23’üne konut, yüzde 77’si park, okul ve cami yapılacak. Eğer Türkiye’de, Çavuşbaşı Görele Mahallesine yapılan gibi bir imar planı varsa ben İstanbul’u terk edeceğim. Birilerine rant hazırlanıyor. Bir haftadır uyku uyuduğum yok, muhtarlığımdan çıkmıyorum. Ben burada söz buldum konuşuyorum ama vatandaş konuşamıyor. Şimdi diyecekler muhtar İYİ Partiye gitti. Ama sonuna kadar diyeceğim, ben sadece Allaha hesap veririm.”

galeri isiyi partiler beykoz un imar sorununu masaya yatird 8801

 “KİMSE BEYKOZ’DA İSTEYEREK 2B SORUNUNU ÇÖZMEDİ”

Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı İsmet Konca, “Çavuşbaşı’nda oturan vatandaşlarımız bu planlar ile ilgili bizden hukuksal destek istemek için derneğimize geldiler. Biz de avukatlarımız ile görüştürdük, önce itiraz edecekler. Kişinin iki tane parseli var tamamı yok edilmiş. Bir diğerinin 35 dönüm yeri var bir metre karesine bile dokunulmamış. Biz kendi gücümüzün farkına varırsak bu işleri çözüme kavuşturabiliriz. Kimse Beykoz’da isteyerek 2B sorununu çözmedi. Zorunda kaldıkları için çözdüler.” dedi.

“İBB’NİN ÇÖZEBİLECEĞİ SORUNLARA EĞİLMENİZİ İSTİYORUZ”

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu, toplantılarda devamlı istek ve şikâyetlerini sunduklarını ama çözüme gelindiğinde sorunların çok azının çözüldüğünü aktararak, “Beykoz’umuzun en küçük ilaçlama sorununa bile çözüm bulamıyoruz. Mahallemde yapılması planlan kentsel dönüşüm alanları var ama bilgi alamıyoruz. Beykoz’da İBB’nin çözebileceği sorunlara eğilmenizi istiyor ve bu konuda yardım bekliyoruz. Biz devamlı İBB’ye yazıyoruz, gelen cevapların yüzde 98’i olumsuz ve masa başından bir bahane uyduruluyor.” diye söyledi.

galeri isiyi partiler beykoz un imar sorununu masaya yatird 6628

“İBB’DEN BEYKOZ’A YATIRIM İSTİYORUZ”

Beykoz Artvinliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Uzun, “İBB’nin Beykoz’a ayırdığı bütçe İstanbul’un 39 ilçesi arasından en azıdır. İstanbul’un birçok ilçesinde 3-4 tane yüzme havuzu varken Beykoz’da bir tane yüzme havuzu var. Profesyonel bir basketbol sahası yok. Büyükşehirden Beykoz’a yatırım istiyoruz.” dedi.

“ENGELLİLERE SPOR TESİSLERİ…”

Beykoz Kulüpler Birliği Başkanı Asım Özdemir, “Beykoz’da spor futbol gibi gözüksede hentbol, boks, tekvando ve okçuluk gibi sporlarımız da var. Engelli kardeşlerimize daha çok spor yapabileceği tesis ve rehabilitasyon merkezleri ile ilgili ilgili kurumlara bilhassa İBB’ye bilgi verebilirsiniz.” diye konuştu.

İYİ Parti heyeti kahvaltının ardından Tokatköy Mahallesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

İlgili Haberler