Kadın çiftçiler bilgileriyle yarıştı

Kadın çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın öncülüğünde düzenlenen “10. Kadın Çiftçiler Yarışıyor” İstanbul finalinde Beykoz'da yarıştı.

Kadın çiftçileri teşvik etmek, bilgilerini ölçmek amacıyla düzenlenen yarışmanın İstanbul finali, Bey

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen “10. Kadın Çiftçiler Yarışıyor” İstanbul finalinde Beykoz’da yarıştı.

Kadın çiftçileri teşvik etmek, bilgilerini ölçmek amacıyla düzenlenen yarışmanın İstanbul finali, Beykoz Belediyesi’nin desteğiyle, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde bu yıl Beykoz’da yapıldı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen yarışmaya İstanbul İl Tarım Müdürü Kasım Piral, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan, Beykoz İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir ile 39 ilçeden ilçe tarım müdürleri katılarak yarışmacılara destek verdi.

Çatalca, Silivri, Kartal ve Beykoz’dan kadın çiftçilerin bilgilerini sergilediği yarışma oldukça çekişmeli geçti. Yarışmada çiftçilere, hayvan yetiştiriciliği, ilaçlama, süt sağımı, besin grupları ve sulama gibi konularda 15 soru yöneltildi.

Yarışmanın ilk turunda Çatalca Merkez’den Esengül Aslan birinci olurken, Kartal Yakacık’tan katılan Sümme Karakuş ise elendi. Beykoz’un Kılıçlı Köyü’nden yarışan Havva Dirik ve Silivri’nin Seymen Köyü’nden Hazel Erdoğan’ın berabere kalması üzerine altın sorulara geçildi.

Bu turdaki elemede Silivri’nin Seymen Köyü’nden Hazel Erdoğan ikinci, Beykoz’un Kılıçlı Köyü’nden Havva Dirik ise üçüncü oldu.

Kadınların el attığı her alanın bereketlendiği ve geliştiğini söyleyen Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan yarışmaya katılan kadınları cesaret ve bilgilerinden dolayı tebrik ederek ödüllerini takdim etti.

Ödül olarak birinciye 9gr. ikinciye 6 gr, üçüncü olan yarışmacıya 3 gr. altın ve dördüncü olan yarışmacıya da çeyrek altın verildi.

Yarışmanın birincisi Esengül Aslan, Marmara Bölge Finali’nde İstanbul adına yarışacak. Marmara bölge finalinde yarışmacılardan bu kez bir de proje sunmaları istenecek.

Kadın çiftçiler bilgileriyle yarıştı
Bizi Takip Edin