Kadın çiftçiler yarışmasının galibi Beykoz!

İstanbul’un dört köyünden dört kadın çiftçinin katıldığı yarışmada, Beykoz İshaklı Köyü’nden Şengül İsmail isimli kadın çiftçi birinci oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İl Tarım Müdürlükleri vasıtasıyla geleneksel hale g

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un dört köyünden dört kadın çiftçinin katıldığı yarışmada, Beykoz İshaklı Köyü’nden Şengül İsmail isimli kadın çiftçi birinci oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İl Tarım Müdürlükleri vasıtasıyla geleneksel hale getirdiği “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bilgi ve Proje Yarışması’nın İstanbul İl Finali yapıldı.

İstanbul’un dört köyünden dört kadın çiftçinin katıldığı yarışmada, Beykoz’un İshaklı Köyü’nden Şengül İsmail isimli kadın çiftçi birinci oldu. Beykozlu kadın çiftçiye ödülünü, İl Müdür Vekili Ahmet Kaygusuz verdi.

İl Müdürlüğünün kent genelinde düzenlediği yarışma, müdürlüğün yemekhane salonunda yapıldı. Çok sayıda davetlinin de izlediği yarışmaya, Beykoz İshaklı Köyünden Şengül İsmail, Çatalca merkezden Esengül Aslan, Silivri’nin Kadıköyü’nden Sevgi Erol ve Pendik’in Kurna Köyü’nden Nimet Tezcan adlı kadın çiftçiler katıldı.

Büyük bir heyecan içerisinde geçen yarışmada, yarışmacılara tarım ve ev ekonomisinden toplam 15 adet soru yöneltildi. 15 sorudan 12’sini doğru cevaplayan Beykoz İshaklı Köyü’nden Şengül İsmail, 120 puanla birinciliği elde ederek, bölge finallerinde İstanbul’u temsil etme hakkı kazandı. Yarışmada ikinciliği Pendik’in Kurna Köyü’nden Nimet Tezcan, üçüncülüğü Çatalca Merkezden Esengül Aslan kazanırken, Silivri’nin Kadıköy’ünden Sevgi Erol dördüncü oldu. Yarışmada Birinciye Cumhuriyet altını, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın hediye edildi. Yarışmacılara ayrıca katılım belgesi de verildi.

HEM EĞİTİM, HEM TEŞVİK

Programda bir konuşma yapan İl Müdür Vekili Ahmet Kaygusuz, 2004 yılından beri devam eden bu yarışmaların, kadın çiftçiler arasında dayanışmayı sağlamak ve kendilerine olan güvenlerinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi. Ahmet Kaygusuz şöyle konuştu: “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, bu tür yarışmalarla kadın çiftçilerimizi teşvik etmek, bilgiyi üreticiye ulaştırarak yapılan işin bilinçli yapılmasını sağlamak ve  kırsal alandaki kadın çiftçilere götürülen yayım faaliyetlerinin sonuçlarını görmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle biz bu yarışmaları çok önemsiyoruz. Yarışmaya katılan kadın çiftçilerimizi cesaretlerinden ve göstermiş oldukları yüksek performanslarından dolayı kutluyorum

BÖLGE FİNALLERİ BURSA’DA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 81 ilde düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması’nın bölge finalleri, 2 Mayıs 2012’de Bursa’da yapılacak. Bölge finalinde 1. Olan kadın çiftçi, Çanakkale ilçesinde yapılacak olan Finallerine katılacak. Türkiye finalinde yapılacak olan değerlendirme, yarışmacıların teorik bilgilerinin yanı sıra; hazırladıkları projeler üzerinden yapılacak. Yarışmada 1.ve 2. olan çiftçilere toplam 50 bin Türk Lirası ödül verilecek.

Kadın çiftçiler yarışmasının galibi Beykoz!
Bizi Takip Edin