Kanlıca Yoğurdu ile boğaza maya çalındı!

Türkiye'nin önemli lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu'nun tanıtımı için Beykoz'da ilk kez festival düzenlendi.

Türkiye'nin önemli lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu'nun tanıtımı  için ilk kez festival düzenlendi. Kanlıca Meydanındaki festiv

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin önemli lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun tanıtımı için Beykoz’da ilk kez festival düzenlendi.

Türkiye’nin önemli lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun tanıtımı  için ilk kez festival düzenlendi. Kanlıca Meydanındaki festival kapsamında 5 ton yoğurt ücretsiz dağıtıldı. Programa Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, Kanlıca Muhtarı Yusuf Kıroğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Beykoz Belediyesi, kökeni yüzyıllar öncesine dayanan Tarihi Kanlıca Yoğurdu’nun adını taşıyan renkli ve eğlenceli bir festival düzenlendi.  İlk kez düzenlenen festival folklör gösterisiyle başladı. Nasrettin Hoca, jonklör, Hacivat-Karagöz ve uzun adam çocuklar için eğlenceli gösteriler yaparken, ücretsiz dağıtılan 5 ton yoğurt yarım saat içerisinde vatandaşlar tarafından tüketildi.

Yağmura rağmen coşku devam etti

Folklör gösterisinin ardından başlayan sağanak yağmur kısa bir süre festivalde zor anlar yaşatırken,  alandan ayrılmayan vatandaşlar festivalin devam etmesini istedi. Ev hanımlarının ve çocukların katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan yarışmalar iptal edilirken, sağanak yağmurun sona ermesinin ardından Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve temsili Nasrettin Hoca, denize maya çalmak için tekneyle Boğaza açıldı. Başkan Çelikbilek, ‘Kanlıca Yoğurdumuz sadece bizler için değil yerli ve yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği, nesilden nesile taşınan bir lezzet markamız. Bu markayı korumak amacıyla ilk kez bir festival düzenledik. Bu etkinliğimiz geleneksel hale gelecektir. Ayrıca ‘Tertemiz Boğaz’ın yanı sıra kardeşlik ve dostluk mesajı vermek için de Boğaza maya çaldık” dedi.

Kardeş Payı oyuncuları ve Suzan Kardeş renk kattı

Kanlıca’da çekimleri yapılan Kardeş Payı dizisinin oyuncularından Ayhan Taş, Kadir Polatçı, Ahmet Dursun ve Ahmet Arslan da festivale katılarak vatandaşlarla birlikte oldu. Gün boyunca Emirgan-Kanlıca arasında ücretsiz tekne turunun yapıldığı etkinlikte sahne alan Suzan Kardeş de Balkan ve Rumeli türküleriyle festivale renk kattı. Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu Suzan Kardeş’e çiçek ve Kanlıca Yoğurdu takdim etti.

Kanlıca Yoğurdu ile boğaza maya çalındı!
Bizi Takip Edin