Kanlıca'dan Boğazın serin sularına atladılar!

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme, Kano ve Yelken Yarışları’na Kanlıca’dan start verildi.

2020 Olimpiyat Oyunları düzenlemeye aday olan 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul bir büyük organizas

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme, Kano ve Yelken Yarışları’na Kanlıca’dan start verildi.

2020 Olimpiyat Oyunları düzenlemeye aday olan 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul bir büyük organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) önderliğinde,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla  ”2 kıta 1 yarış” sloganıyla düzenlenen organizasyonun en önemli etkinliği olan yüzme yarışlarında Türkiye ile 41 ülkeden çeşitli yaş gruplarında kadın-erkek 1181 sporcunun katılımı ile bu yıl bir kez daha rekor kırıldı. Kanlıca Vapur İskelesi’nden onar dakika arayla verilen üç ayrı startla başlayıp 6.5 kilometrelik bir mesafe sonrası Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda sona eren yarışmada 678 erkek, 180 kadın Türk yüzücü ile 248 erkek, 75 kadın yabancı yüzücü mücadele etti.

İstanbul Boğazı yarış boyunca gemi trafiğine kapandı
Dünyanın ilk ve tek kıtalararası yüzme yarışması özelliğini taşıyan organizasyon vesilesiyle İstanbul Boğazı bir süreliğine gemi trafiğine kapatıldı. Saat 09.20’de kürek yarışları, 09.40’ta kano yarışları ve saat 10.00’da yüzme yarışları start aldı. Yüzme yarışları, 2 saat süreyle sınırlı tutulurken, sporcuların güvenliği açısından 08.30 ile 11.30 saatleri arasında İstanbul Boğazı’ndan gemi geçişi yapılmadı.

ABD’li efsane yüzücü Mark Spitz yarışlara onur konuğu olarak katıldı
Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından bu yıl ‘2 Kıta 1 Yarış’ sloganıyla 24. kez gerçekleştirilen Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’nı, organizasyona Onur Konuğu olarak davet edilen ABD’li efsane yüzücü Mark Spitz, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar, ana sponsor firma Samsung’un Türkiye Başkanı SungYong Hong, TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone,  İstanbul Valisi Yardımcısı Ali Bakoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Şube Müdürü Adnan Kuzu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, TMOK Başkan Yardımcıları Türker Arslan, Hasan Arat, Spor AŞ Organizasyon Müdürü Deniz Adar, Karadeniz Gençlik Oyunları Koordinatörü Nihat Toker, Yüzme Federasyonu Başkanı Yard. Doç. Ahmet Mazhar Bozdoğan, Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu üyeleri ve TMOK Boğaziçi Komisyonu üyeleri organizasyonu yerinde takip etti.

Down Sendromlu Caner Ekin Boğaz’ı yüzerek geçti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla arayarak destek verdiği down sendromlu Caner Ekin ile çok sayıda engelli sporcu yüzme yarışında yer aldı. Geçen yılki yarışlarda olduğu gibi bu yılda İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçen Ekin, 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları’nı, 1 saat 10 dakikada tamamladı. Caner’i TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu karşıladı. İstanbul Boğazı’nı başarıyla geçtikten sonra ”çok mutluyum” diyerek sevincini kendisi gibi Down sendromlu arkadaşlarıyla paylaşan Caner, madalyasını da Prof. Dr. Kuzu’nun elinden aldı.  Eski bakanlardan Kürşat Tüzmen de gediklisi olduğu Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’na katılan ve parkuru tamamlayan isimler arasındaydı.

Boğaziçi Yarışları’nın birincisi Hasan Emre Musluoğlu oldu
Yüzme yarışında genel klasman birinciliğini son iki yılın şampiyonu Hasan Emre Musluoğlu 47.12’lik derecesiyle elde ederken, Rusya’dan Evengy Bezruchenko 47.58’lik zamanla ikinci, İngiltere’den William Ellis 48.19’luk derecesiyle üçüncü oldu.  Hasan Emre Musluoğlu, “Çok mutluyum. Üçüncü senemde üst üste üç kez birinci oldum. Dereceye giren diğer sporcular yabancı olduğu için Türkiye’yi birinci olarak temsil etmekten çok mutluyum” dedi. Genel klasmanda dereceye giren sporcuların ödüllerini TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, organizasyonun Onur Konuğu ABD’li efsane şampiyon Mark Spitz ve organizasyonun ana sponsoruSamsung’un Türkiye Başkanı SungYong Hong verdi.

Kano ve Kürek yarışları nefes kesti
Yüzme yarışlarından önce start alan kürek ve kano yarışları etabında da yoğun bir çekişme yaşandı. Organizasyon kapsamında düzenlenen kürek yarışlarında, Fatih Örer ve Yavuz Kuban’dan oluşan Fenerbahçe B Takımı birinci oldu. Gökhan Başaran ve Y. Tunç Sönmezoğlu ile yarışan ”NGN İstanbul Translation” ikinci, Bilgin Özer ve Erdem Ada’dan oluşan Anadoluhisarı üçüncü sırayı aldı.

Kano yarışlarının birincileri şu şekilde oluştu:
K-2 Büyük Erkekler: Mustafa Kemal Merit ve Mete Cüneyt Gazioğlu (Marmara Üniversitesi SK)
K-2 Büyük Bayanlar: Aylin Özer Başkın ve Özlem Duygu
K-1 Büyük Erkekler: Hakan Aydoğmuş

Yüzme branşında ise yaş gruplarına göre birinciler şöyle:
Erkekler A grubu (14-18 yaş): SchöneLukas
Erkekler B grubu (19-24 yaş): Hasan Emre Musluoğlu
Erkekler C grubu (25-29 yaş): Abdülhalim Lafçı
Erkekler D grubu (30-39 yaş): EvgenyBezruchenko
Erkekler E grubu (40-49 yaş): YuryAlgebraistov
Erkekler F grubu (50-59 yaş): Süreyya Ahmet Kip
Erkekler G grubu (60 yaş ve üstü): RaffaeleEsposito
Kadınlar A grubu (14-18 yaş): Beyza Kordan
Kadınlar B grubu (19-24 yaş): Ayşe Göksu Hınçal
Kadınlar C grubu (25-29 yaş): LudmilaPapova
Kadınlar D grubu (30-39 yaş): JulieUpmeyer
Kadınlar E grubu (40-49 yaş): N.Renin Gemicioğlu
Kadınlar F grubu (50-59 yaş): KristinaSchotte
Kadınlar G grubu (60 yaş ve üstü): Huma Bayraktar

Kanlıca'dan Boğazın serin sularına atladılar!
Bizi Takip Edin