Kars, Ardan, Iğdır iftarında 'birleşme' sinyali verildi

Kars, Ardahan, Iğdır Yardımlaşma Derneği (KAİ)'nin iftar davetinde bir araya geldi. Yemekte, “ Ardahanlılar Derneği” ile birleşme sinyali verildi

 “Kars, Ardahan, Iğdır Yardımlaşma Derneği”nin üyeleri ve misafirleri, iftar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kars, Ardahan, Iğdır Yardımlaşma Derneği (KAİ)’nin iftar davetinde bir araya geldi. Yemekte, “ Ardahanlılar Derneği” ile birleşme sinyali verildi

 “Kars, Ardahan, Iğdır Yardımlaşma Derneği”nin üyeleri ve misafirleri, iftar davetinde bir araya geldiler. İftar yemeği, Beykoz’da ayrı bir dernek olarak faaliyetini sürdürmekte olan “Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği” ile birleşme konusunun Beykoz gündemine yerleşmesi açısından ayrı bir önem taşıyor.

Yemekte söz alan BDP İlçe Başkanı Menderes Kaya, ayrışmayı sert bir şekilde kınar ve buna sebep olarak “ koltuk sevdasını” gösterirken, Erzurumlular Dernek Başkanı Ziya İnik de, İl Dernekleri Birliği’nin bu ayrılıktan dolayı sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Derneğin üç eski yöneticisi bir arada!

Başkan Zeki Avşar ve Yönetim Kurulu üyelerinin ev sahipliğinde derneğin Paşabahçe’de bulunan merkezinde gerçekleşen iftar yemeğine, Beykoz İl Dernekleri Birliği Başkanı Ali Kemal Kılıç, Erzurumlular Derneği Başkanı Ziya İnik, BDP Beykoz İlçe Başkanı Menderes Kaya ile dernek eski başkanları Kemal Durmuş, Kemal Sanin ve Rüstem Demir, sanatçı Kurbanî Süral ve dernek üyeleri katıldılar.

Başkan Zeki Avşar teşekkür etti

Yemek sonrasında misafirlerine “davetlerine icabet ederek, kendilerini onurlandırmalarından” dolayı teşekkür eden Dernek Başkanı Zeki Avşar, konuşmasında söz konusu iftar organizasyonunu dernek binası dışında farklı bir ortama gerçekleştirmek istediklerini, ancak karar vermekte biraz geç kalınca, belli başlı mekânlarda yer bulamadıkları açıklamasını yaptı.

Menderes Kaya: Bu manzara iyi bir manzara değil!

Dernek Başkanı Avşar’ın ardından söz alan BDP Beykoz İlçe Başkanı Menderes Kaya ise, ayrı bir dernek olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’ne atıfta bulunarak, “ iftar yemeğinde insanların bir arada toplanması güzel, buna saygı duymak lâzım, herkesin emeğine sağlık! Ama bence, kitlesellik bu olmamalı. Daha geniş, daha görkemli, bütün tabanın bir arada olacağı bir kitlesellik yaratmak lâzım. Güzel bir dernekçilik yaratmak lâzım. Her iki derneğin yöneticilerine ben sesleniyorum: İnanın ki, bu manzara iyi bir manzara değil! Emeğinize saygı duyuyorum, çalışmalarınız var ama dernekçilik, yöneticilik fedakârlıktır, toplumu bir araya getirmektir. Bir an önce Kars, Ardahan, Iğdır halkını, hatta bırakın buranın insanlarını Doğu insanının bir araya geldiği güzel bir kitlesellik oluşturmak lâzım” dedi.

Bencil değil, toplumsal düşünmek lâzım

Sözlerinin devamında, bu konuda bencil ve bireysel değil, toplumsal düşünülmesi gerektiğine vurgu yapan Menderes Kaya, şunları söyledi: “Biz yöreyi düşündüğümüz müddetçe yapamayacağımız hiçbir şey yok. 1989’da KAI kurulurken, en zor koşullarda, 1TL para zor bulurken, biz Kemal Başkan döneminde 3 bin- 5 bin kişiye konser verdik. Yoksulluk vardı, imkânlar yoktu ama coşku, güzel bir birliktelik ve sevinç vardı. Şimdi bunu yakalamak mümkün değil. Biz öne geçeceğiz, bu toplumu birleştireceğiz, anlaştıracağız. İnsanlar inandığı müddetçe yapamayacakları hiçbir şey yok.”

Birleşmenizi öneriyorum!

İlçe Başkanı Menderes Kaya, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Ben inanıyorum ki, bu saatten sonra KAİ’nın yöneticilerinin bu konuda herhalde bir çalışmaları vardır. Bir dahaki iftarlarda daha güzel, daha görkemli bir iftar yemeğini birlikte yiyeceğimize olan inancım ile birlikte size birleşme önerisinde bulunuyorum.”

Zeki Avşar: Koşulsuz ve şartsız söz veriyorum!

Kaya’nın ardından söz alan KAI Başkanı Zeki Avşar ise, Kars, Ardahan, Iğdır Yardımlaşma Derneği ile Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ayrı çatı altında bulunuyor olmalarından Beykoz İl Dernekleri Birliği’nin de rahatsızlık duyduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı: “ İl Dernekler Birliği’nin ve Beykoz yerel basın temsilcilerinin de olduğu bu mekânda, ben şu sözü veriyorum sizlere: Sizin huzurunuzda diyorum ki, Menderes Kaya arkadaşımızın getirmiş olduğu öneriler daha önce de olmuştu, şimdi de oldu. Kendisine teşekkür ediyorum.  Ama kendisi öncülüğünü yapmak koşuluyla, geçmişte dernekte emekleri olan üç başkan arkadaşımızla da istişaresini yaparak, nasıl bir yol izlenecek ise, ben kendim ve Yönetim Kurulu’m adına birleşmede koşulsuz ve şartsız var olduğumun sözünü veriyorum!”

Ama ben bunun hesabını sorarım!

Zeki Avşar, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Ama bu adımın atılmasına öncülük yapan arkadaşlara da ben bunun hesabını sorarım! Bizler siyaset yapmıyoruz, ama hepimiz siyâsiyiz. Siyâsi kimliklerimizi bir tarafa bırakarak, kültürel amaçlı, sosyal hizmetlerde bulunan meşru bir yönetimiz. Kimseyi eleştirmeden ve herhangi bir meşruiyetleri olup olmadığını tartışmadan, şu masada vermiş olduğumuz sözü, bu masanın üzerine şöyle çiziyorum. Menderes Kaya, siz ve üç eski başkan arkadaşım öncülüğünü yapın, siz nasıl istiyorsanız, ben varım!”

Ziya İnik: Ciddi bir rahatsızlık yaratıyor

Bu konuşmanın ardından ise davetliler, ayrılma süreci ve olası birleşme ihtimali üzerinde sohbet ettiler.

Bu konuda söz alan Erzurumlular Derneği Başkanı Ziya İnik, iki derneğin ayrı olması konusunda şunları söyledi: “ Bu, Beykoz İl Dernekleri Birliği içerisinde de önemli bir sorun. Bu, ciddi bir rahatsızlık yaratıyor. Bu Birlik’in dışında kalmasını ne biz istiyoruz, ne sizler istiyorsunuz. Bu, iyi bir görüntü vermiyor. Onun için bir an evvel derlenip toparlanılması şart.”

İl Dernekler Birliği olarak birleşme yönünde kendilerinin de çok çaba gösterdiklerini ifade eden İnik, konunun her iki derneğin başkanlarına dayandığını belirterek, “istenilse, birleşilebilirdi” açıklamasını yaptı.

Sorun, hangi isim altında birleşileceği mi?

Sohbette söz alan yöre sanatçısı Kurbani Süral ise bir araya gelmeye engel olan şeyin, “ bu birleşmenin hangi isim altında olacağı” sorunundan kaynaklandığını belirtti.

Menderes Kaya’dan, Beykoz Güncel’e özel açıklama

Ayrılığın sebebi egoistlik ve koltuk sevdası!

BDP Beykoz İlçe Başkanı Menderes Kaya, “Kars, Ardahan, Iğdır Yardımlaşma Derneği (KAİ)” ile “Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği”nin olası birleşme tartışmaları ile ilgili olarak, gazetemize özel bir açıklamada bulundu.

Kaya, 1989 yılında kurulan KAI’nin 2000’li yıllara kadar “görkemli” bir dönem geçirdiğini belirterek,  “örneğin, Lütfü Kırdar’da 7 bin kişiyi topladık. Arı Sineması’nda biz bir şölen yaptık ki, yine binlerce kişi topladık. Yani, güzel bir birliktelik, kitlesellik vardı. Ondan sonra, bu dernekte birileri seçilmedi, gitti farklı bir dernek kurdu. Arkadaşlar kongrede aday oldular, seçilemediler, gittiler Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurdular. Yani, bu derneklerin iki tane olmasının ideolojik, siyasi, yöresel, kültürel veya ekonomik anlamda herhangi bir sebebi yok. Sadece liste, sadece kariyercilik, egoistlik ve koltuk sevdası! Çok acımasız eleştireceğim ama doğru da bu! Yanlışı varsa, gelsinler beni eleştirsinler!”

Bu birleşmeye diğer taraf da olumlu bakıyor!

Şimdiki yönetimde bulunan arkadaşlar, duyarlı, iyi arkadaşlar. Öyle tahmin ediyorum ki, bu iki derneği birleştirmesini becerirler. Ardahanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile de özellikle konuştum. Onların da bu konuya bakışları olumlu. Benim siyasal anlamda Beykoz’da bir görevim var. Eğer bu görevim biterse, ondan sonra bu dernekleri birleştirmek için gücüm yettiği kadar çaba göstereceğim.

Yücel Başkanın iki defa seçilmesi Ardahanlılar’ın etkisi değil mi?

Sorumuz üzerine, “Beykoz’da Kastamonulu, Mesudiyeli ve Giresunlular’dan sonra sayı olarak Ardahanlılar’ın geldiğini” belirten Kaya, şu açıklamayı yaptı: “ Yerel anlamda da belediyeleri belirleyen Ardahan’dır. Yücel Başkan’ın iki defa seçilmesi Ardahanlılar’ın etkisi değil midir? Ali Zengin’in bir kelimesinden dolayı Yücel Başkan, Belediye Başkanı seçildi. Bir dönemde de farklı bir tavır takındı, seçilmedi. Yani, Ardahanlılar istediği zaman, sandığa insanı gömüyor; istediği zaman ise sandıktan çıkarıp Belediye Başkanı da yapabiliyorlar.”

Haber: Arzu Başlantı

Kars, Ardan, Iğdır iftarında 'birleşme' sinyali verildi
Bizi Takip Edin