KAS-DER'den Emniyet'e ''üçü bir arada'' ziyaret

Beykoz KAS-DER Şube Başkanı Süleyman Çalık ve yönetimi, İlçe Emniyet Müdürü’ne “üçü bir arada” ziyaret gerçekleştirdi.

Süleyman Çalık başkanlığındaki KAS- DER yönetimi, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları’nı makamın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz KAS-DER Şube Başkanı Süleyman Çalık ve yönetimi, İlçe Emniyet Müdürü’ne “üçü bir arada” ziyaret gerçekleştirdi.

Süleyman Çalık başkanlığındaki KAS- DER yönetimi, Beykoz İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları’nı makamında ziyaret etti.

Emniyet Müdürü Bekaroğulları’na Beykoz’a atanmasından bu yana” hayırlı olsun” ziyareti gerçekleştiremediklerini kaydeden Başkan Süleyman Çalık, hem bu eksikliği gidermek, hem de gerçekleşen olağan kongresi sonrası oluşan yeni yönetimiyle birlikte Emniyet teşkilatının Polis Haftası’nı kutlamak amaçları ile yani “üçü bir arada” bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.

İrfan Bekaroğulları: Şiddet uygulanan kişilerin arkasında devlet var

KAS- DER Başkanı Çalık, konuşmasının başında, İlçe Emniyet Müdürü’ne, dernek olarak Emniyet teşkilatı ile birlikte neler yapabilecekleri sorusunu yöneltti. İrfan M. Bekaroğulları bunun üzerine yeni KAS- DER yönetimini “ Beykoz El Ele Daha Güvenli” sloganı kapsamında gerçekleştirdikleri projeler ile ilgili olarak bilgilendirdi.

Biz sadece bir köprü oluştururuz

Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet ile ilgili olarak yapılan aile ziyaretleri ile, başta uyuşturucu kullanımı olmak üzere suç unsuru oluşturacak çeşitli sorunları olan gençlerin topluma kazandırılmaları amacını taşıyan “Aile Destek Projesi” hakkında misafirlerini bilgilendiren İlçe Emniyet Müdürü, bu çalışmalar ile “şiddet uygulanan kişilerin arkasında devlet var” algısını yerleştirmeye çalıştıklarını belirtti.  İlçe Emniyet Müdürü, “ bu, sürekli devlet ile yürütülecek bir çalışma değil. STK’ların burada ciddi manada devreye girmesi gerekiyor. Devlet, sürekli arabuluculuk yapamaz. Biz sadece bu konuda bir köprü oluştururuz” dedi.

Aramızda güzel bir köprü oluştu

Şiddet gören kadınlara yaptıkları ev ziyaretlerinin haricinde, onların STK’lar tarafından düzenlenen organizasyonlara kendileriyle birlikte katılımını teşvik ettiklerini de belirten İlçe Emniyet Müdürü, bu konuda şunları söyledi: “ Güzel bir köprü, bir itimat oluştu aramızda. Biz davet edince etkinliklere bizimle birlikte geliyorlar. Biz zamanla devlet olarak aradan çıkıp, STK’lar ile bu insanların bir araya gelmelerini ve bu şekilde onların sosyalleşerek, üretken hale gelmelerini istiyoruz. Bunu sağlamak üzere yapılan bir çalışma bu ve güzel sonuçlar alıyoruz.”

Beykoz’un önü çok açık

Gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için, onlara alternatifler sunulması gerektiğinin altını çizen Bekaroğulları, BİSK ile birlikte U- 14 karmasının oluşturulması yönünde bir çalışmaları olduğunu belirterek, “ bu çocuklar üzerinden spor ile uğraşan gençlerin neler kazanabileceğini göstermek istiyoruz. Model olarak onarlı seçtik. Bu çocukların bir takım sosyal faaliyetlere de katılmalarını ve bu şekilde sosyalleşmelerini istiyoruz. Örneğin, huzur evlerine gittik, yaşlıları ziyaret ettik. Yaşlılara hediyelerimizi bu çocuklara verdirttik. Böylece gidip de o yaşlı insana sahip çıkmanın gerekliliğini, sorumluluğunu görmüş oldular” dedi.

Beykoz’un önü açık

İlçe Emniyet Müdürü, çocuklara hayvan sevgisini kazandırmak için de yakın zamanda yeni bir uygulama başlatacaklarını ifade ederek, “birbirine tahammül gösterme sayma, sevme zaten oluşur ise, toplumda birçok sıkıntı kendiliğinden ortadan kalkar. Bunu en kolay başarabileceğimiz yerlerden biri Beykoz. Zaten insanlar birbirini tanıyor. Birçoğu akraba, hemşeri, dost. Fabrikaların kapanması gibi bir takım sorunlardan dolayı biraz daha bir stres hakim; onu da bu tarz uygulamalar ile atlatabilirsek… Bu süreç stresli, gergin ve sinirli bir şekilde geçirilmektense, birbirine dayanarak, sosyal aktiviteler ve spor ile dayanışma içinde geçirilirse, Beykoz’un önü çok açık. Çok da güzel bir yer.”

KAS-DER’in uyuşturucu paneli projesi

KAS- DER Başkanı Süleyman Çalık ise, yaptığı konuşmada, dernek olarak bir futbol turnuvası düzenleyeceklerini kaydederek, Beykoz’da 60 bin civarında Kastamonulu hemşerileri bulunduğunu belirtti. “ Gençlerimizin uyuşturucuya yönelik sıkıntıları var” diyen Çalık, ilçede işsizliğin bir sorun olduğunu söyledi.  İşsizlik konusunda dernek olarak ellerinden bir şey gelmediğini sözlerine ekleyen Çalık, Emniyet Müdürü Bekaroğulları’na, gençlerin bu zararlı alışkanlıktan kurtarılması yönünde bir uyuşturucu paneli düzenlemek istediklerini ifade etti ve panele konuşmacı olarak davet edecekleri kişi konusunda kendisinden yardım istedi.

Sokaktaki çocuklara yönelik çalışma yapılacak

Emniyet Müdürü, Çalık’ın bu talebine cevaben, uygulanmakta olan “Hedef Sensin Projesi”nden bahsetti. Sokaktaki çocuklara yönelik bir çalışmaları olacağını da sözlerine ekleyen Bekaroğulları, KAS-DER’in düzenlemek istediği panel konusunda da kendilerine istedikleri her an yardımda bulunacaklarını ifade ederek, “yeter ki siz hedef kitleyi toparlayın. Biz eğitmen konusunda yardımcı oluruz” dedi.

Uyuşturucu satıcıları konusunda STK’lardan gelecek ihbar niteliğindeki bilgilerin önemine de işaret eden İlçe Emniyet Müdürü, şunları söyledi: “ Gençleri bilinçlendirmek lâzım, ayrıca uyuşturucuya kolayca ulaşabilmelerini engellemek lazım.”

Suçların ihbar edilmesi konusunda halkta yanlış bir kanı olduğuna da vurgu yapan İlçe Emniyet Müdürü, “ bu ihbar, döner bana gelir” şeklindeki algının doğru olmadığını söyledi.

KAS-DER’in projeleri

İlçe Emniyet Müdürü’nün, Dernek Başkanı Çalık’a dernek olarak ne gibi faaliyetlerde bulundukları sorusunu yöneltmesi üzerine ise Süleyman Çalık, yönetime yeni geldikleri bilgisini verdi ve kendisine bu süre zarfında gerçekleştirdikleri faaliyetleri aktardı. Geçtiğimiz hafta olağan kongrelerini tamamladıklarını sözlerine ekleyen Çalık, yakın zamanda gerçekleştirmek istedikleri faaliyetlerin spor, tiyatro ve uyuşturucu panelini kapsadığını belirtti.

İlçe Emniyet Müdürü’ne, engellilere istihdam sağlanmasına yönelik bir projelerinin olduğunu, ancak tüzükleri uygun olmadığı için şu an bu konuda bir uygulamaya geçemedikleri bilgisini de veren Süleyman Çalık,  bu amaçla şu anki tüzüklerinde Haziran ayında gerçekleşecek değişiklikten sonra Avrupa fonlarından yararlanmak üzere ilgili makamlara bir başvuru yapacaklarını ifade etti. Bu konuda kararlı olduklarını belirten Çalık, “Eğer, Avrupa fonları olmaz ise, kendi imkânlarımız ile bir şeyler yapmaya çalışacağız” dedi.

Bekaroğulları destek sözü verdi

Hemşericilik derneklerinin genel olarak bir araya gelme bahanesi olarak kullanıldığını kaydeden Bekaroğulları ise, KAS-DER’in projelerini çok güzel bulduğunu belirterek, şunları söyledi: “ Gerçekten bir şeyler yapmak istiyor iseniz, biz elimizden gelen desteği veririz. Siz bir araya gelip sadece kendinizi destekliyor iseniz, bunu bir mânası yok. STK’lar devletin yetişemediği, eksik kaldığı noktalarda açığı tamamlamak üzere kurulmuş kuruluşlardır. Dolayısıyla yapmış olduğunuz bu çalışmaları elimizden geldiğince destekleriz, arkanızda dururuz.”

Sıradan dernekçilik yapmayacağız

KAS-DER Bakanı Süleyman Çalık ise,  “ Biz, sıradan dernekçilik yapmak için değil, projeler üretmek, daha farklı şeyler yapmak için geldik ve inşallah başarırız” dedi.

KAS-DER’in İlçe Emniyet Müdürlüğü ziyareti, Emniyet Müdürü Bekaroğulları’nın bir fotoğrafının yer aldığı cam işi bir çerçevenin kendisine hediye edilmesi ve çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Haber: Arzu Başlantı

KAS-DER'den Emniyet'e ''üçü bir arada'' ziyaret
Bizi Takip Edin