Kastamonulular, tek çatı altında toplandı

Beykozlu Kastamonulular, tek çatı altında toplandı! Birleşme, Beytaş Tesisleri’nde yapılan bir basın açıklaması ile kamuoyuna ilan edildi!

Beykozlu Kastamonulular Derneği ile KAS- DER Beykoz Şubesi, KAS- DER Beykoz’un çatısı altında tekrar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykozlu Kastamonulular, tek çatı altında toplandı! Birleşme, Beytaş Tesisleri’nde yapılan bir basın açıklaması ile kamuoyuna ilan edildi!

Beykozlu Kastamonulular Derneği ile KAS- DER Beykoz Şubesi, KAS- DER Beykoz’un çatısı altında tekrar tek ses, tek yürek oldular! Birleşme, her iki dernek tarafından, Beykoz Belediyesi Beytaş Tesisleri’nde yapılan bir basın açıklaması ile kamuoyuna ilan edildi!

Kaşıtoğlu: Çok tepkiler aldık!

KAS-DER Başkanı Süleyman Çalık ve KAS- DER Beykoz Şubesi yönetimi ile 2008 yılında kurulan Beykozlu Kastamonulular Derneği’nin kurucu Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu ve dernek yöneticileri, tek çatı altında bir araya gelerek, güçlerini birleştirdikleri duyurdular!

KAS- DER Başkanı Süleyman Çalık’ın basın açıklamasını okumasının ardından söz alan Beykozlu Kastamonular kurucu Başkanı ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, sözlerine KAS-DER Beykoz şubesi eski Başkanı Mustafa Çöpoğlu’nu rahmet ile anarak başladı. Kaşıtoğlu, Beykozlu Kastamonulular Derneği olarak “ilk kuruldukları zamanlarda olumlu ve de olumsuz çok tepkiler aldıklarını” hatırlatarak, “ olumsuz tepkilerde ortak yaklaşım, ‘Kastamonulular’ı neden bölüyorsunuz?’ şeklindeydi” dedi.

O gün bu gündür!

Zamanında yaşanmış olan bu ayrılıkta kendilerine göre geçerli sebepler bulunduğuna inandıklarını ve bunu insanlara da anlatmaya çalıştıklarını kaydeden Kaşıtoğlu, daha o zamanlarda, “Kastamonulular’ın bir arada olmasını bizim kadar kimse isteyemez.  Eğer konjonktür uygun olur ise, biz seve seve bu işin lokomotifi oluruz, gerekli fedakârlığı da yaparız’ demişizdir. İşte o gün, bugündür. Bugün, Kastamonulular’ın tek çatı altında daha iyi şeyler yapabilecekleri bir güne geldik” açıklamasını yaptı.

Gönlümüz hiçbir zaman ayrılmadı

Kastamonular’ı tek açtı altında toplarken tek bir hedeflerinin olduğunu belirten Muharrem Kaşıtoğlu, bunu da “ Hemşerilerimize hizmet etmek” şeklinde açıklayarak, “ Beykozlu Kastamonulular Derneği olarak iyi bir süreç geçirdiğimizi de düşünüyorum. KAS-DER Beykoz Şubesi’nin çalışmalarını da takdir ile izliyoruz. Süleyman Çalık başkanlığında kurulan yeni yönetimin anlayışının bize de uygun olduğunu, daha yakın olduğunu gördük ve yönetim kurulumuz ile de artık bu geçici ayrılığın bitmesine karar verdik. Bizim gönlümüz hiçbir zaman ayrılmadı” dedi. Kaşıtoğlu, birleşmeyi şu sözler ile yorumladı: “Doğru bir şey yapıyoruz!”

Kaşıtoğlu, Yönetim Kurulu adına helallik istedi

“Hemşerilerine hizmet etmek şeklindeki samimi bir amaç ile çıkmış oldukları bu yolda gönlünü kırdıkları insanlar olabileceğini” de kaydeden Kaşıtoğlu, şu sözler ile bu kişilerden helallik istedi: “ Hakkımız geçen insanların hepsine biz haklarımızı helal ediyoruz; bize hakkı geçen insanlardan da Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarım adına helallik diliyorum.”

KAS-DER Beykoz çatısı altında yola devam!

Bundan sonra KAS-DER Beykoz çatısı altında Kastamonulular’a ve dolayısıyla Beykozlular’a hizmet etmek en büyük gayemiz olacaktır.”

Beykoz’da Kastamonulular’ın varlığı, içtiğimiz su gibi bir gerçek!

Konuşmasının devamında, Kastamonulular’ın çok önemli bir kitle olduğunu ifade eden Belediye Meclis üyesi, “ Kastamonulular’ın bir parçası olmaktan her zaman gurur duymuşumdur ama önemli olan Rizeli, Giresunlu, Ordulu, Ardahanlı, Kastamonulu olmak değil. Önemli olan, yaşadığın yeri, Beykoz’u hissedebilmektir. Biz, Beykoz’u hissedebilen Kastamonulular’ız. Beykoz’da yaşamayı kendimize gurur kaynağı yaparak, Allah Kasatamonulular’a ve tüm Beykoz’a hizmet etme şansını inşallah bundan sonra da bize verir.”

Basına soru hakkı verildi

Kaşıtoğlu’nun bu açıklamasının ardından ise soru-cevap bölümüne geçildi.

Kastamonular’ın yüzde 60’ı Beykoz nüfusuna kayıtlı

Siyasi partilerin listelerinde aday gösterirlerken, hiçbir şeyi lütuf olarak yapmadıklarını ifade eden Kaşıtoğlu, “ siyasi partiler her şeyi hesaplayarak yapıyorlar” dedi. Bu nedenle, birlik olmanın ve bir güç oluşturmanın önemine değinen Kaşıtoğlu, Kastamonular’ın Beykoz’da çok önemli bir güç olduklarını belirterek, “ Kastamonulular Beykoz’a çok önce, 1910’lu, ‘20’li yıllarda geldikleri için Kastamonu nüfusunun yüzde 60’ı Beykoz nüfusuna kayıtlıdır” açıklamasını yaptı.

Hemşericilik, Beykoz’da hâlâ çok önemli

“Beykoz’da hemşericiliğin hâlâ çok önemli bir olay olduğunu” belirten Kaşıtoğlu, şunları söyledi: “ Seçmen, buna önem veriyor. O nedenle siyasi partiler de buna önem vermek zorunda. Dernekler de hemşerilerinin ‘pazarlık malzemesi’ yapmak için ellerinden geleni yapar; bu doğrudur, bu iyi bir şeydir.”

En çok Meclis üyesi Kastamonu’dan!

Beykoz’da en çok Belediye Meclisi üyesinin de Kastamonulu olduğunu hatırlatan Meclis üyesi Kaşıtoğlu, “ bunun temelinde bu kişilerin Kastamonulu olmaları vardır. Kişisel niteliklerimiz ise sadece tamamlayıcı unsurlarımızdır” açıklamasını yaptı.

İsa Sucuoğlu: Beykoz’da taşlar yerine oturdu!

KAS-DER Beykoz Şubesi’nin de kurucularından olan Belediye Başkan Yardımcısı İsa Sucuoğlu da,  birleşme ile ilgili olarak, “ Beykoz’da Kastamonulular’da taşlar yerine oturdu!” yorumunu yaptı ve bu süreçte kalbini kırdıkları kişilerden özür diledi.

Çalık: Bizi birleştirenler Kastamonulular’dır!

Süleyman Çalık ise birleşme konusunda “bizi birleştiren, bir araya getiren Kastamonulular’dır” dedi.

1,5 ay sonra olağanüstü kongre yapılacak

KAS- DER Beykoz Şubesi Başkanı Çalık, yaşanan bu gelişmeler nedeniyle 1,5 ay sonra olağanüstü bir kongreye gidecekleri bilgisini de verdi.

Muharrem Kaşıtoğlu: Süleyman Çalık’ı sonuna kadar destekliyoruz!

Muharrem Kaşıtoğlu da söz konusu kongre ile ilgili olarak, “daha güçlü bir çatı nasıl oluşturulabilir, buna bakacağız. Süleyman Çalık’ı yapılacak olan yeni kongrede sonuna kadar destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Seçilmiş kişiler dernek başkanı olmamalı

Toplantının soru cevap bölümünde, 2009’daki seçimlerde Belediye Meclisi üyesi olduktan bir ay sonra, Beykozlu Kastamonular Derneği’nin başkanlığını hemen devrettiğini de hatırlatan Muharrem Kaşıtoğlu, seçiliş siyasilerin dernek başkanlığı yapmalarını eleştirdi.

Kaşıtoğlu, şunları söyledi: “ Bunu asla ve asla doğru bulmuyorum. Bir siyasi eğiliminiz olabilir ama Meclis üyeliğine, Belediye Başkanlığı’na veya benzer kurumlara seçilmiş insanların dernek başkanı olmaması gerektiğine inanıyorum çünkü bu sizi bir şekilde bağlayan bir yapıya götürüyor. Bugün baktığımızda, Beykoz’da bazı STK’ların siyasi partilerce seçilmiş arkadaşlar tarafından yönetildiğini görüyoruz. Başarılılar veya değiller ama ben bunu doğru bulmuyorum.”

5 Temmuz’daki Çayır etkinliğine davet!

KAS-DER yönetimi, ayrıca tüm Kastamonulular ile Beykozlular’ı, 5 Temmuz akşamında Beykoz Çayır’ında yapılacak olan yöresel gecelerine de davet etti.

İşte, KAS-DER’in basın açıklaması:

Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS- DER) tarafından yapılan ve Başkan Süleyman Çalık tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ Nedeni, niçini ve önemi olmayan bir ayrılığın ardından aziz hemşerilerimizin gönüllerindeki birlik arzusu, şükür ki, uzun zamandır ve imkânlar kaybedilmeden tekrar bir olmayı sağlamıştır.

Her zaman ayrılıkta zafiyet; birleşmede ise rahmet ve kuvvet vardır. Bunu, kısacık ayrılıkta yaşayarak gördük.

Kastamonulular’ı, kamuoyunu ve kanaat önderlerinin gündemini zaman zaman yoğun bir şekilde meşgul eden bu ayrılık konusunda görüşmeler, toplantılar yapılmış ve bu çalışmaların sonucunda da birleşme gerçekleşmiştir.

Böylece yarım asırlık çınar KAS-DER, eski muhteşem yapısına geri dönmüştür.

Coğrafik konumumuzun farkındayız. Çünkü Beykoz’a kadar Anadolu coğrafyasının merkeziydik. Sosyal potansiyelimizin farkındayız. Çünkü İstanbul’da ve Beykoz’da en büyük nüfus yoğunluğuna sahibiz. Siyasal etkinliğimizi artık idrak edebiliyoruz. Çünkü KAS-DER’le birlikteyiz. KAS-DER’in İstanbul’un bütün ilçelerinde şubeleri ve bütün merkezlerde güçlü temsilcileri bulunmaktadır. Ancak bu güçlü yapı ile engin deniler aşılabilir, yüksek hedeflere ulaşılabilir. Beykoz KAS-DER olarak hedeflerimizi belirledik ve hep birlikte koşmaya başladık.

Hesapsız fedakârlığın ölümsüz sembolü Şerife Bacı’nın torunları da Beykoz’da aynı hesapsız fedakârlığın seçkin numuneleri olacaklardır. Beykoz’un mutluluğuna müstesna katkılar sağlayacaklardır.

Bu birliği büyük mutlulukla ve gururla kamuoyuna duyurur, birleşmede emeği geçenlere içtenlikle teşekkür ederiz.”

Haber: Arzu Başlantı

Kastamonulular, tek çatı altında toplandı
Bizi Takip Edin