Kaymakam Ergün'e FAHRİ HEMŞERİ BERAATI!

Beykoz Belediye Meclisi, Beykoz’da beş yıl görev yapan Kaymakam Aydın Ergün’e fahri hemşeri beraatı verilmesi kararı aldı.

Beykoz Belediye Meclisi, Eylül ayının bugünkü (7 Eylül 2012, Cuma) son birleşiminde, Beykoz’da beş…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, Beykoz’da beş yıl görev yapan Kaymakam Aydın Ergün’e fahri hemşeri beraatı verilmesi kararı aldı.

Beykoz Belediye Meclisi, Eylül ayının bugünkü (7 Eylül 2012, Cuma) son birleşiminde, Beykoz’da beş yıl görev yapan ve görev süresi bugün resmi olarak sona eren Kaymakam Aydın Ergün’e fahri hemşeri berattı verilmesi kararı aldı.

Meclis’teki AK parti ve CHP gruplarınca hazırlanan “ortak teklif karar”ın oybirliği ile kabul edilmesi sonucunda, aslen Çankırılı olan Kaymakam Ergün, Beykozlular’ın fahri hemşerisi oldu!

Belediye Meclisi’nin Eylül ayındaki bu son oturumunda üzerinde hassasiyet ile tartışılan konu ise, amatör spor kulüplerine yapılacak olan yardımın üst sınırı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi grubundan Salim Kaşkır ve Kemal Yıldız’ın izinli sayıldıkları oturum, herhangi bir yazılı önerge sunulmaması üzerine sözlü önergeler üzerinde yapılan görüşmeler ile başladı.

Kaymakam Aydın Ergün’e fahri hemşerilik verildi

Birleşimin başında söz alan Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki, Kaymakam Aydın Ergün’e fahri hemşerilik beraatı verilmesi konusundaki karar teklifi, şu sözler ile gündeme getirdi:

“ 2007 yılı Ekim ayından bugüne kadar ilçemizde Kaymakam olarak görev yapan sayın Aydın Ergün’ün görev süresi bugünkü tarih itibarıyla sona ermiştir. Biz, hem AK Parti grubu olarak, hem de CHP grubu olarak, sayın Aydın Ergün’e ilçemize yapmış olduğu değerli hizmetlerden dolayı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi gereğince fahri hemşerilik beraatı verilmesi konusunda ortak bir önerge hazırladık.”

Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, söz konusu önergenin teklik karar olarak görüşülerek, karara bağlanmasını istedi.

Hüseyin Karababa: Kaymakam Bey’in konuşması bizi çok etkiledi

Konu ile ilgili olarak CHP grubu adına konuşan Grup Başkan Vekili Hüseyin Karaba ise, partisinin bu konudaki görüşlerini şu sözler ile açıkladı: “ Biz de bu karara katılıyoruz. Sayın Kaymakam için düzenlenen birkaç veda yemeğine katıldım. Kaymakam Bey’in şu özleri beni çok etkiledi: ‘Beykozlu olarak benim gittiğim yere (Diyarbakır’a) işi düşen herkes ben Beykozlu’yum, desin yeter; kendisini tanımama bile gerek yok! dedi. Bu bizi oldukça etkiledi. Biz de CHP grubu olarak aynı karara katılıyoruz.”

Teklif karar olarak görüşülmesi kabul edilen söz konusu önerge, daha sonra AK Partili ve CHP’li üyeler tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Paşabahçe taksi durağı konusu

Durak kulübesi yeniden konsun

Oturumda daha sonra CHP grubu adına söz alan Hüseyin Karababa tarafından dile getirilen Paşabahçe taksi durağı konusu gündeme geldi.

Konuşmasında, Paşabahçe Meydanı’nda yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında taksi durağının burada bulunan kulübesinin kaldırıldığını hatırlatan Karababa,     “ vatandaşlarımız eskiden bu durağı telefon ile arıyor ve taksi taleplerini veya sorunlarını dile getiriyorlardı. Vatandaşlarımız bu durak kulübesini yeniden talep etmektedir” dedi.

Kapalı bir taksi bekleme durağı yapılsın

Hüseyin Karababa, özellikle Pazartesi ve Perşembe günleri semt pazarı kurulması nedeniyle taksi talebinin arttığını da belirterek, durakta taksi bekleyen vatandaşların yağmurun altında kalmamaları için kapalı bir bekleme yeri yapılmasını talep ettiklerini de ifade etti.

İlgili konu, oy birliği ile Başkanlık Makamı’na havale edildi.

Kurban Bayramı ve kurbanlık yerleri konusu

Nusret Yılmaz bilgi istedi

Üzerinde tartışılan diğer bir konu, yaklaşan Kurban bayramı nedeniyle Beykoz’un kurbanlık yerleri ile ilgiliydi. CHP’li Meclis üyesi Nusret Yılmaz, yaptığı konuşmada, kurbanlık yerleri ile ilgili olarak Meclis’ten bilgi talep ettiğini ifade etti. Yılmaz, cevaplanmak üzere Belediye Meclisi’ne su soruları yöneltti: “  Beykoz’da kaç kurban yeri mevcuttur? Bugüne kadar ne kadar müracaat olmuştur? Fiyatları nasıldır? Ne şartlardadır? Müracaat eden vatandaşlarımıza nasıl tahsis yapılacaktır?”

Yüksel Baki: Beykoz, geçen yıl en iyi ilçe seçildi!

Nusret Yılmaz’a cevaben söz alan Başkan Yardımcısı Yüksel Baki ise,  Beykoz Belediyesi’nin kurban hizmetleri ile ilgili olarak hizmet satın aldığını hatırlatarak, “ ihaleyi alan firma yetkilileri ve Belediyemiz arasında bu konuda çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da bu konudaki hizmetleri en iyi yapan ilçe seçildik. Çavuşbaşındaki kurban yerimize hem merkeze, hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakın olması dolayısıyla çok talep var. Burası için kriterleri geçen yıl koymuştuk. Zaman zaman bir kişi, birden fazla yer almaya çalışıyor ya da arada bir kişi yer alıp opsiyon alarak kurban sahiplerine komisyon karşılığında satıyor.  Belediye olarak bunun, geçen yıl oldu gibi bu yıl da önüne geçtik” dedi ve mahallelere ve ilgili güzergâhlara ücretli servis konulması yönünde çalışmalar yaptıklarını da ifade etti.

CHP’li Meclis üyesi Nusret Yılmaz’ın talep etmiş olduğu detay bilgileri şu aşamada kendisine veremeyeceğini de kaydeden Baki, ancak talep edilir ise, daha sonra kendisine bilgi aktarabileceklerini söyledi.

Afyon’daki patlama

Birzat Mermer: Allah tekrarını nasip etmesin

Beykoz Belediye Meclisi’nin Eylül ayındaki bu son oturumunda, Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer tarafından Afyon’da yaşanan patlama olayına da değinildi.  Birzat Mermer, “ Afyon’da yaşanan elim kazada 25 askerin görev şehidi olduğunu” ifade ederek, Beykoz Belediye Meclisi olarak baş sağlığı ve sabır temennisinde bulundu. Mermer, “ Allah tekrarını nasip etmesin” dedi.

Tartışmalı konu: Amatör spor kulüplerine yapılacak yardımın miktarı

Bu konuşmaların ardından ise, gündemde olmayan iki teklif raporun gündeme alınması kararlaştırıldı. Bu raporlardan biri,  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün “ Amatör spor kulüplerinde dereceye giren sporculara ödül verilmesi” ile ilgili teklif raporu; diğeri ise, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün “ Çubuklu ve Paşabahçe mahallelerindeki İ.B.B’den alınmış olan Belediye parsellerinin vatandaşa taksitle satışı”  ile ilgili raporuydu.

Yüksel Baki: Her kulüp için 5 bin TL’yi aşmayacak nakdi yardım teklifi

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün amatör spor küplerine nakdi yardım yapılması yönündeki teklifi ile ilgili olarak söz alan Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki, “ Belediye Kanunu’nun 14. Maddesi gereğince Belediyelerin amatör spor kulüplerine ve burada spor ile iştigal eden gençlere her türlü desteği sağlamak ile yükümlü olduklarını” ifade ederek, “ biz de Amatör Spor Kulüpler Birliği altında faaliyet gösteren ilçemizdeki 26 spor kulübünün spor müsabakalarında dereceye giren sporcuları için, her bir spor kulübüne 5 bin TL’yi geçmeyecek şekilde ödül verilmesi yönünde bir teklif hazırladık” dedi.

Baki, konuşmasının devamında, “İlçemizdeki spor kulüplerinin ve sporcularımızın durumları herkesçe mâlum; zor şartlar altında bu faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Birçok sporcunun lisans ücretini dahi ödeyecek parası yok; kararımızı bugün alırsak, onlara bir nebze de olsun destek oluruz” açıklamasında bulundu ve söz konusu tekliflerinin bu nedenden dolayı “teklif karar” olarak karara bağlanmasını istedi.

Karababa: Malzeme yardımı da yapılsın!

Yüksel Baki’nin ardından söz alan CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Karababa da, yapılan yardımların az olduğunu belirterek, “ Yüksel Bey’in de söylediği gibi, bu spor kulüpleri zor ayakta duruyorlar. Bu da, bazı mahallelerde durumu iyi olup da katkı sağlayanların sayesinde; ancak bunlar da günden güne azalıyor” yorumunda bulundu ve bu nedenle kulüplere sadece nakdi yardım değil, maddi yardım da yapılmasını önerdi.

Erdal Öztürk: 5 bin TL değil, 10 bin TL olsun

CHP Grup sözcüsü Hüseyin Karababa’nın ardından söz alan Erdal Öztürk ise, teklifte geçen 5 bin TL rakamının az olduğunu ifade ederek, “ spor kulüplerimizin durumları ortada. Bu rakam başlangıç olarak iyi olabilir ama yeterli değildir. İmkânlarımız belki bu kadardır ama yüzlerce sporcuyu bünyesinde barındıran ve imkânsızlıklarına rağmen onlara spor yaptırmayı hedefleyen amatör spor kulüpleri için bu rakam az olur. Biz, en azından 10 bin TL’yi uygun görüyoruz ama 26 spor kulübü sayısı bize fazla geldi; 18-20 olması lâzım. Üst sınırı 10 bin yapalım; kendimizi 5 bin TL ile bağlamayalım” dedi.

Yüksel Baki: Muhtaç vatandaşlara da bu kalemden ödeme yapılıyor

Öztürk’ün bu talebi üzerine söz alan Yüksel Baki, söz konusu rakamı Belediye bütçesinin “sosyal yardımlar kalemi”ni dikkate alarak belirlediklerini ifade etti ve “Beykoz’da yaşayan muhtaç vatandaşlarımıza da bu kalemden ödeme yapılıyor” hatırlatmasını yaptı.

Muharrem Kaşıtoğlu: Kulüplerin özel durumları da göz önüne alınsın!

Bu konuda söz alan AK Partili Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu ise, karar alınırken, kulüpler ile ilgili özel durumların da göz önünde bulundurulması  gerektiğine işaret etti. Kaşıtoğlu, bir kulübün farklı bir müsabakada daha derece alması olasılığının da göz önünde bulundurulmasını ve söz konusu ödeneğin buna göre çıkartılması gerektiğine işaret etti.

Muharrem Kaşıtoğlu, “İ.B.B’nin uzun yıllardan beri amatör spor kulüplerine ciddi şekilde spor malzemesi yardımında bulunduğunu” da hatırlattı.

Müjde verdi!

Beykoz Belediyesi’nin federe olan spor kulüpleri dışında, köy takımlarına da malzeme yardımı yapılması konusunda bir çalışma içerisinde olduğunu açıklayan Kaşıtoğlu, “ bunun müjdesini de buradan vermiş olalım” dedi.

Nihat Arıcan: Sahası olmayan kulüplerimiz var

Meclis üyesi Nihat Arıcan da, üzerinde görüşülen konunun Beykoz’un gençlerine ve onların geleceğine yönelik önemli bir konu olduğunu ifade ederek, “ gönül ister ki, 26 spor kulübümüzün sahaları aynı ölçekte olsun, aynı şartlara sahip olsunlar ama Beykoz’da daha hâlâ antrenman yapacak sahası olmayan kulüpler var” dedi ve “ bu kulüplerin ayrıcalıklı olarak değerlendirilmesi” önerisinde bulundu. 

Aykırı teklif olarak oylamaya sunuldu, 5 bin TL üst sınır kabul edildi

CHP grubunun söz konusu teklif karar ile ilgili olarak 10 bin TL üst sınırında ısrar etmesi üzerine, Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer, konunun “ aykırı teklif” olarak oylanmasını önerdi.

Yapılan oylamada, amatör spor kulüplerine yapılacak olan nakdi yardımın üst sınırının 5 bin TL olması hususu, CHP’nin itiraz oyları altında oy çokluğu ile kabul edildi.

Bir sonraki oturum 1 Ekim’de  

Belediye Meclisi’nin bir sonraki oturumu, 1 Ekim 2012, Pazartesi günü  saat  10: 00’da yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

Kaymakam Ergün'e FAHRİ HEMŞERİ BERAATI!
Bizi Takip Edin