Kestane Balı festivali şölen havasında geçti

Geleneksel 4. Akbaba Kestane Balı Festivali, Beykoz Akbaba Köyü’nde tam bir şölen havasında gerçekleştirildi.

Geleneksel 4. Akbaba Kestane Balı Festivali, Beykoz ilçesi Akbaba Köyü’nde tam bir şölen havasında gerçekleştirildi. Bölgesel…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geleneksel 4. Akbaba Kestane Balı Festivali, Beykoz Akbaba Köyü’nde tam bir şölen havasında gerçekleştirildi.

Geleneksel 4. Akbaba Kestane Balı Festivali, Beykoz ilçesi Akbaba Köyü’nde tam bir şölen havasında gerçekleştirildi. Bölgesel ürünlerin sergilendiği ve çeşitli yarışmaların düzenlendiği festival, Akbaba Köyü Parkında yapıldı.

Beykoz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Beykoz Belediyesi ve Akbaba Köyü Muhtarlığı’nın birlikte düzenledikleri 4. Kestane Balı Festivali’ne; Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Şile Kaymakamı Şükrü Görücü, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Nusret Çimen, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir, Beykoz’da faaliyet gösteren arıcılar ve vatandaşlar katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç, köylerindeki arıcılık faaliyetlerinin her geçen gün artış gösterdiğini vurgulayarak, kendilerine her konuda destek veren İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Özdemir de, Köyün arıcılık faaliyetleri için oldukça müsait olduğunu belirterek şöyle konuştu: “ Şu an itibariyle 200 üreticimiz var. 10.000 adet kovanımız var. 150 ton civarında bal üretiyoruz. Ürettiğimiz balın 15 tonu ilaç niteliğinde olan kestane balıdır. Dünya sıralamasında 3.üncü durumdayız. 1500 vatandaşımızı arıcı yaptık”

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü temsilen festivale katılan Koordinasyon ve Tarımsal veriler Şube Müdürü Nusret Çimen ise, İl Müdürlüğü olarak tarımsal üretime yönelik bütün girişimleri desteklediklerini söyledi. Arıcılık sektöründe ve Kestane balı üretiminde Beykoz ilçesinin ayrı bir yeri olduğunun altını çizen Çimen, “Bu şirin köyde 200 üreticinin bulunması memnuniyet vericidir. Ürettikleri bin 500 ton Kestane Balıyla dünyada söz sahibi olmaları, bizler için bir gurur kaynağıdır” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından yapılan “En iyi balı kim üretiyor” yarışmasında dereceye giren üreticiler belli oldu.

Dereceye girip ödül almaya hak kazanan isimler şunlar oldu:

1. Ahmet Ali Bakırcı

2. Süleyman Ünal

3. Aziz Türkeri

Bu kişilere ödülleri Şile Kaymakamı,  Beykoz Kaymakamı ve Belediye Başkanı tarafından verildi. Programda, Meryem Afra Yıldırım ve Ada Nur Halatçı isimli iki öğrenci şiir okudu. Programın son bölümünde ise Memoli konseri vardı.

Beykoz Belediyesi festivale katılan vatandaşlara pilav ve ayran ikram etti.

Kestane Balı festivali şölen havasında geçti
Bizi Takip Edin