''Kız kardeşler'' Riva'da toplandı

Kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılımını amaçlayan iki Rivalı dernek el ele verince, Rivalı kadınlar maharetlerini paraya dönüştürme fırsatı buldular!

Beykoz Soroptimist Kulübü (Beykoz İş- Meslek Kadınları Derneği) ile Riva Kültür…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılımını amaçlayan iki Rivalı dernek el ele verince, Rivalı kadınlar maharetlerini paraya dönüştürme fırsatı buldular!

Beykoz Soroptimist Kulübü (Beykoz İş- Meslek Kadınları Derneği) ile Riva Kültür ve Eğitim Derneği’nin işbirliğinde, Rivalı kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katılmaları amacı ile düzenlenen etkinlikte, kadınlar hem el emeği göz nuru el işlerini, hem de marifetli parmaklarından çıkan yiyecekleri satışa sundular. Etkinlik kapsamında “huzurlu bir aile ortamının nasıl tesis edileceği” konusunda da bilgilendirilen kadınlar, “roman müziği” eşliğinde eğlenmeyi de ihmal etmediler!

Riva Yelken Restoran’da düzenlenen etkinliğe, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in eşi Ayşe Çelikbilek, Beykoz Çubuklu Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Erdem Çelik, Beykoz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Beycan Kal ile Rivalı kadınlar katıldı.

Toplum Destelik Polislik (TDP) memurları da, etkinlik süresince açık tuttukları stantta, Rivalı kadın ve çocuklara faaliyetlerini anlatarak, broşürler dağıttılar.

Soroptimist: “En iyiyi düşünen kız kardeş” demek

Soroptimist kelimesi, Latince “sorore” yani “kız kardeş” ve “optima” yani “en iyi” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşuyor.

Riva’da faaliyetlerini sürdüren ve dönem başkanlığı Emine Jale Önen tarafından yürütülen Soroptimist Kulübü ile başkanlığı Jale Girav tarafından yürütülmekte olan Riva Kültür ve Eğitim Derneği’nin, Rivalı kadınların ekonomik yaşama katkı sunmalarını sağlamak amacı ile düzenledikleri bu etkinlik, iki derneğin de, “kız kardeşleri” olan kadınlar için “ en iyiyi düşündüklerinin” bir ispatı oldu!

Etkinlik boyunca açık tutulan kermeste, Rivalı kadınların el işleri ile hazırladıkları yiyecekler satışa sunuldu.

Emine Jale Önen: Evet, biz yapabiliriz!

Kadınlar Günü ile ilişkilendirilen etkinliğin açılış konuşması Soroptimist Kulübü dönem Başkanı Emine Jale Önen tarafından yapıldı.

Emine Jale Önen konuşmasında, böyle bir etkinliği ilk defa düzenlediklerini ifade ederek, Riva Köy Evi’nde kadınlar için bir atölye kurduklarını belirtti ve atölyelerine bağışta bulunanlara teşekkürlerini sundu. Riva’da bir “ Doğal Ürünler ve Hanımlar Pazarı” kurmayı düşündüklerini de kaydeden Önen, “ amacımız, kadınların gelirlerini arttırmak” dedi.

Riva Köy Evi’nde kadınlara yönelik bilgi ve beceri kurslarının devam ettiğini söyleyen Soroptimist Kulübü Başkanı, düzenledikleri etkinlik için kapılarını kendilerine açan Riva Yelken Restoran’ın sahibi Ayşegül Ertekin’e de teşekkürlerini sundu.

Nevin Çalışkan: Güzel Türk kadınının birer örneğiyiz

Önen’in ardından söz alan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ise konuşmasına,  “Güzel Türk kadınının birer örneğiyiz” sözü ile başladı. Faaliyetleri dolayısıyla Soroptimist Kulübü ile Riva Kültür ve Eğitim Derneği’ne teşekkürlerini sunan Çalışkan, her iki derneğe de çalışmalarında başarılar dileyerek, “ Başkanımız adına, Belediye’miz adına her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyoruz” dedi.

Çalışkan’dan sonra söz alan İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik de, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün projeleri hakkında katılımcılara bilgiler aktardı ve Müdürlük olarak Rivalı kadınların yanlarında olduklarını ifade etti.

Jale Girav: Hedef, Riva Kalesi’nin restorasyonu

Riva Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Jale Girav ise yaptığı konuşmada, katılımcılara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi hakkında bilgiler vererek, derneklerinin kadınlara yönelik faaliyetlerini bir slayt sunumu eşliğinde aktardı. Girav, faaliyetlerini şu şekilde sıraladı: Memografi çekimleri, çocukların müzelere götürülmesi, çocuklara yönelik genel sağlık taraması, “ergen ile iletişim ve beslenme” konulu seminer, ilkokullar arası koşu yarışmaları, köy gençlerine yönelik bilgisayar dersleri, yetişkin kadınlar için okuma yazma kursları, Halk Eğitim Merkezi ve Beykoz Belediyesi’nin desteğinde düzenlenen çeşitli kurslar.

Jale Girav konuşmasının sonunda, dernek olarak hedeflerinin, Riva Kalesi’nin restore edilmesi olduğunun da altını çizdi.

Mutlu kadın semineri

Yapılan konuşmaların ardından ise psikolog Pelin Kara, “Ailede Huzur ve Mutlu Kadın” konulu bir seminer verdi.

Bu öğretici sunumun ardından Beykoz Vakfı “Genç Kemancılar” grubu, eğitmenleri Bengü Efsen’in yönetiminde klasik müzik ve yerel ezgilerden oluşan parçaları seslendirdiler.

Etkinlik, genç kızların roman müziği eşliğinde kendilerini oyun havalarının hareketli nağmelerine bırakmalarının ardından, Riva Köy Evi’nde kurulan “Kadınlar Atölyesi”nin açılışının yapılması ile son buldu.

Haber: Arzu Başlantı

''Kız kardeşler'' Riva'da toplandı
Bizi Takip Edin