Konser için geri sayım başladı!

Kanlıca Musiki Topluluğu, zevk ile eşlik edebileceğiniz güzel bir repertuvar ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyor!

Kanlıca Musiki Topluluğu, Beykozlulara zevk ile eşlik edebilecekleri güzel bir konser sunmak için hummalı bir çalışma içerisinde!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanlıca Musiki Topluluğu, zevk ile eşlik edebileceğiniz güzel bir repertuvar ile karşınıza çıkmaya hazırlanıyor!

Kanlıca Musiki Topluluğu, Beykozlulara zevk ile eşlik edebilecekleri güzel bir konser sunmak için hummalı bir çalışma içerisinde! 26 Mart’taki konserlerine neşe içinde hazırlanan koroyu yerinde ziyaret ettik.

Bir taş ile iki kuş vuralım yani hem eğlenelim, hem de keyif alacağınız bir konserin müjdesini siz değerli okuyucularımıza verelim istedik!

Beykoz’un korosu

Beykoz’da –farklı isimler altında- 6 yıldır faaliyetini sürdürmekte olan Kanlıca Musiki Topluluğu üyeleri, Ferhat Ersoy’un şefliğinde gerçekleştireceği konser için, Kanlıca’daki çalışma merkezlerinde haftanın iki günü bir araya geliyorlar.

Eski adı Göksu Musiki Topluluğu olan koro, yaklaşık iki senedir Kanlıca Musiki Topluluğu adı altında İstanbul’un farklı ilçelerinde ve son üç konserdir de Beykoz’da müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Musiki ailesi!

Salı ve Perşembe akşamları saat 20.00 ila 22.00 arasında bir araya gelen grup üyeleri, sadece şarkı söylemek ve yeni eserler öğrenmek ile kalmıyorlar; zira müzik, yaklaşık 20 kişilik bu koronun üyeleri arasında neredeyse bir aile yakınlığı kurulmasına da vesile olmuş. 

Çalışırken, bir yandan da eğleniyorlar!

Ziyaretimiz, koro üyesi Nihal Hanım’ın doğum gününe denk gelince, Türk Sanat Müziği ve fantezi eserler ile dolu repertuvara bir de “ iyi ki doğdun” şarkısı ekleniyor tabii!

Solo çalışmaları sırasında, solistlerin kendilerini müziğin nağmelerine kaptırışları, arkadaşları arasında yer yer espri konusu olurken, bir yandan da birer kamera arkası hatırası olarak fotoğraf karelerine hoş görüntüler yansımasına vesile oluyor!

Bilindik ve hiç eskimeyen o nağmeler…

26 Mart akşamı gerçekleşecek olan iki bölümlük konserin ilk bölümü, Hüzzam makamında eserlerden oluşacak. Bu bölümde sunulacak olan fasılın ardından ise beraber ve solo şarkılar seslendirilecek. İkinci bölüme gelince… Yeşilçam filmlerinin o unutulmaz müzikleri arasından 80’lere doğru bir nostalji yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? Konserin bu bölümünde icra edilecek olan farklı makamlardaki fantezi parçalar sizi kim bilir nerelere götürecek?

Ud sanatçısı koro şefi: Ferhat Ersoy

Çalışma arasında koromuzun genç şefi Ferhat Ersoy hoca ile sohbet ettik. 1978 doğumlu olan Ersoy, hem alaylı, hem mektepli olanlardan! Samsun doğumlu olan Ersoy, müziğe Samsun Büyükşehir Belediyesi Konseravatuvarı’nın Çocuklar Korosu’nda korist olarak başlar! Ardından Samsun Kültür Bakanlığı Türk Müziği Topluluğu koro şefi Cavit Ersoy’dan ud dersleri alır. Üniversite tahsiline ise 1996 yılında kazandığı İTÜ Türk Müziği Konservatuar’ında devam eder.

TRT’ye uzanan yıllar…

Ersoy, beş senelik bir eğitimin ardından TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı sınavı kazanmasıyla birlikte, akitli ud sanatçısı olarak görev yapmaya başlar. Ferhat Ersoy’un, korolarda ud sanatçılığı ve şeflik dönemi de işte bundan sonra başlıyor.

Ünlü sanatçılara eşlik

Emel Sayın, Yeşim Salkım, Ahmet Özhan, Bekir Ünlüataer ile çalışmış olan sanatçı, uduyla halihazırda TRT’nin ünlü yüzü Seda Gökkadar’a eşlik ediyor.

6 yıldır Beykoz’da

ADD Korosu’nun ardından Göksu Musiki Topluluğu ve akabinde Kanlıca Musiki Topluluğu derken Beykoz’da altı yıldan bu yana eğitim vermekte ola şef Ferhat Ersoy, bu yıllar içinde korosuyla İstanbul’un önemli kültür merkezlerinde konserler verir. 

Ersoy, Kanlıca Türk Müziği Topluluğu’nun dışında, Bostancı Türk Müziği Topluluğu’nu da yönetmekte.

Şef’ten mesaj var!

Korosunu genişletmek isteğinde olan genç şef, kısa söyleşimizde bize, “ şu anda 20 kişiyiz ve Beykozluların ilgisini bekliyoruz” diyor ve ekliyor: “ Konserlerimiz çok güzel oluyor. TRT’de çalıştığım için, buradan arkadaşlarım olan profesyonel sazlar konserlerimizde bize eşlik ediyorlar. Beykozlular gelsinler, bizi izlesinler! Biz burada bir aile gibi olduk! Onları da aramızda görmek isteriz. 7’den 70’e herkesi aramıza bekleriz.”

‘Uzun guftenin kısası…’

Koromuzun ve solistlerimizin siz değerli misafirlerine hangi eserleri sunacakları konusunda sır vermek istemiyoruz! O kadarı da, gelenlerinize sürpriz olsun! Ancak yine de, dayanamayıp diyoruz ki: Efendim, “ kuş olup” Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’ne “uçun” siz! Geliniz! Geliniz ki, “ ayrılık ümitlerin ötesinde bir şehir” olmasın! Gelen misafirlerin ise gönül çerçevesi hiçbir zaman boş kalmasın!

Geliniz, “ Geçmiş sevdaları bile dirilten Kanlıca”dan, İstanbul’un sırrına erelim” hep birlikte!

 Uzun güftenin kısası (!), en iyisi mi siz, “ Ömrümüzün son saati çalmadan” bu konsere “gel”iniz!

Etkinlik türü : Türk Sanat Müziği Konseri

Tarih              : 26 Mart 2013, Salı

Yer                 : Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi

                          Beykoz/ Anadoluhisarı ( Migros Yanı)

Saat                : 20.00

Giriş               : 10 TL

Sevgili Beykozlular; bekleniyorsunuz!

Haber: Arzu Başlantı

 

Konser için geri sayım başladı!
Bizi Takip Edin