Küçüksu ve Göksu'yu yaşatalım

Sevgili Beykozlular,

Değerli dostlar, Anadolu Hisarı bölgesin deki tek STK olmamız sebebiyle bölgenin sorunlarını her daim sizlerle paylaşmamız gerektiği inancıyla Küçüksu ve Göksü deresinde yaşanan sorunları sizlere aktaracağım.

Küçüksu Çayırı'nd

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sevgili Beykozlular,

Değerli dostlar, Anadolu Hisarı bölgesin deki tek STK olmamız sebebiyle bölgenin sorunlarını her daim sizlerle paylaşmamız gerektiği inancıyla Küçüksu ve Göksü deresinde yaşanan sorunları sizlere aktaracağım.

Küçüksu Çayırı’nda İSPARK’ın otopark olarak kullandığı alanın yetersiz olması nedeni bahane edilerek büyük bir alana mıcır dökülüp silindirle asfalt yapılmaya çalışıldığını tespit ettik. İlgililer ile görüşmelerimiz nihai sonuç vermeyince, ulusal – yerel basın ve bölge muhtarlarımız ile derneğimiz öncülüğünde olay yerinde inceleme tespit yaparak konuyu kamuoyuna bildirdik. Bu aşamadan sonra İBB- İSPARK geri adım attı, fakat başkanı olduğum Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği yönetim kurulumuz karar alarak Çevre Bakanlığı ve Marmara Üniversitesine resmi başvurular yaparak usulsüzlüğü bildirdik. Olaydan 15 gün sonra Marmara Üniversitesinden 11.08.2017 tarihli 1700244017 kayıt no ile tarafımıza bildirmiş oldukları yazı da Marmara Üniversitesinin kullanım hakkının 10 yıl süre ile belediyeye devrettiği belirtilmektedir. Çevre Bakanlığı 2. nolu tabiat varlıkları koruma kurumunun 22.09.2017 tarihli 02TVK-175 sayılı kararı sonucu şudur: ‘ Küçuksu Mesire Yerinin üzerine dökülmüş olan her türlü mıcır ve asfalt malzemesinin ilgili belediye denetiminde ivedilikle kaldırılmasına karar verilmiştir.’ bu karar bizleri memnun etmiştir. Fakat gönül isterdi ki bölgedeki proje bir an önce hayata geçse ve İstanbul’un büyük sorunu olan otopark alanı tarihi mesire yerimizin, yeşil alanlarımızın zarar görmeden herkesin ihtiyacına sunulabilmesidir.

Küçüksu Çayırı ile ilgili müjdeli haberlerini beklediğimiz bazı yetkililer: ‘Arabanın bagajında‘ ifadesi kullanmışlardı. Maalesef projeler kendileri gibi buhar oldu. Bizler projelerin halka danışılarak ve halkla birlikte planlanmasından yanayız.

Göksu Deresi ise Beykoz Belediyesi tarafından Baruthane Parkı yapılınca özlediğimiz eski güzellikleri yaşamaya başladık. Göksu Deresinin bu görsel güzelliği ile deredeki canlıların da kendilerini gösterdiği keyifli bir bölge haline geldi. Fakat İSKİ’nin Elmalı Barajı’nı boşaltmaya boşaltması ile bütün çamur ve balçıklar dereyi kapladığı gibi tüm canlıları yok etti. Turizm ve balıkçılıkla geçinen halkı mağdur etti. Yavuz Yılmaz kardeşimizin kişisel mücadelesi İSKİ ve Çevre Bakanlığının duyarlı yetkilileri ile derenin birçok yeri temizlendi. Özel mülkiyet sahiplerinin şahsi istekleri bu çalışmayı yetersiz bıraktı. Kısa sürelide olsa dere biraz nefes aldı, canlı kazandı derken İSKİ’nin Elmalı Barajı’ndan bıraktığı balçık ve çamurlar tekrar Göksu Deresi’ni kaderine terk ederek görsel çirkinliği ile canlıları yok etti..

Bu kadar teknolojik gelişme ve temizlik araç gereçlerinin olduğu gelişmiş bir dünyada çözüm üretileceğine, temiz hava ve oksijen ihtiyacımız varken Göksu Deresi ölüme mi terk ediliyor?

Sayın yetkililer lütfen bu bölgeler sadece Hisarlı, Göksulu, Göztepeli, Yeni Mahalleli, Küçüksulu bölge insanının değil hepimizin yaşam ve yaşama alanıdır. Sizleri bu konuda duyarlı olup elinizi taşın altına koymaya davet ediyorum. Bazı özel kurumların kendi yaşam alanlarını oluşturmak ve rahat sağlamak için uyguladığı ‘önce yok et sonra özel proje ile yaşat’ düşüncesinin kurbanı etmeyelim.

BÖLGE HALKI OLARAK HEP VARIZ GAYRET BİZDEN, YAŞATMAK İÇİN DESTEK SİZDEN…

STK’lar bölgelerindeki sorunları el birliği ile yetkili makamlara iletmek, sonuç almak için faaliyete girerler. Bizde bu anlayış içerisinde Anadolu Hisarı ve çevresin de ki olumsuzlukları dilimiz döndüğünce gündeme getirme gayretindeyiz. Gelişmeleri olumlu veya olumsuz sizinle paylaşmaya devam edeceğim. 

Tabi ki hayat devam ediyor. Bu kadar olumsuzlukların içerisinde yüzümüzü güldüren, göğsümüzü kabartan Ampute Milli Takımımız oyuncularını, hocalarını ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Başarılarının kalıcı olarak devamını dilerim.

Saygılarımla

Küçüksu ve Göksu'yu yaşatalım
Bizi Takip Edin