Kurban kesecekler dikkat! Tebliğ yayınlandı

Kurban satış yerleri, İstanbul’da Kurban Bayramı’ndan 15 gün önce, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek. Kaçak kesimin cezası 11.540 lira olarak belirlendi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna göre, il ve ilçelerde Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak. Komisyon, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde şehirlerde kurban satış ve kesim yerleri oluşturacak, kesimler sırasında gereken önlemleri alacak.

İSTANBUL’A KURBANLIK GİRİŞLERİ 1 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Kurban satış yerleri, İstanbul’da Kurban Bayramı’ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı’ndan 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. Tebliğe göre, İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri 1 Haziran’dan itibaren başlayacak.

Kurban kesim elemanı yetiştirilecek, kesim yerleri denetlenecek

Halk eğitim merkezlerinde, “Kurban Kesim Elemanı” yetiştirme ve geliştirme kursları düzenlenecek; bu kurslar 20 saat sürecek. Ayrıca, komisyon tarafından kesim yerlerinin genel sağlık şartlarına uygunluğu düzenli olarak denetlenecek.

Kesim yerlerinde, “Kasaplık Belgesi” veya “Kurban Kesim Elemanı” kurslarından alınmış “Kurs Bitirme Belgesi” ve “Hijyen Eğitimi Belgesi” olanlar görevlendirilecek.

KURALLARA UYMAYACAKLARA VERİLECEK CEZALAR

Yoğunluğu önlemek amacıyla kurban kesimi için randevu sistemi uygulanacak.

Parklar, bahçeler, sokaklar gibi umuma açık alanlarda kurban kesimi yapanlar ile kurallara uymayan tesislere idari para cezaları verilecek. Ayrıca, kesim yerlerine götürülürken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara kötü muamele edenlere de cezalar uygulanacak.

KAÇAK KURBAN KESME CEZASI

Söz konusu kurallara uymayan kişilere yukarıda belirlenen tutarlarda para cezaları kesilecek. Konutlarda kaçak kurban kesmenin para cezası 2024 yılı için 11 bin 540 TL olarak açıklandı.

 

Kurban kesecekler dikkat! Tebliğ yayınlandı

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin