Lazerle 3 boyutlu silüeti çıkarılıyor

Beykoz Korusu, Hidiv Kasrı, Hz. Yuşa Tepesi, Küçüksu Kasrı ve Mihrabat Korusu'nun silüeti bundan sonra 3 boyutlu dijital haritalarla kayıt altına alınacak.

İstanbul'un son aylarda sıkça tartışılan silüeti 3 boyutlu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Korusu, Hidiv Kasrı, Hz. Yuşa Tepesi, Küçüksu Kasrı ve Mihrabat Korusu’nun silüeti bundan sonra 3 boyutlu dijital haritalarla kayıt altına alınacak.

İstanbul’un son aylarda sıkça tartışılan silüeti 3 boyutlu dijital haritalarla kayıt altına alınacak. Haritalar belediyecilik, imar, taşkın-sel önleme, yapılaşma ve su havzaları olmak üzere tüm planlamalarda kullanılabilecek. Şehrin üzerinde uçacak bir helikopter ya da uçak vasıtasıyla alınacak dijital görüntüler, 3 boyutlu hale getirilip muhafaza edilecek.

İstanbul’un lazer teknolojisiyle 3 boyutlu haritası çıkarılacak. Silüetin korunması ve kentteki yapıların mevcut büyüklüğünün tespiti amacıyla gerçekleştirilecek çalışma ile şehrin tüm bilgileri 3 boyutlu ortamda kayıt altına alınacak. Avrupa’nın birçok başkentinde uygulanan hava lazer tarama sistemi sayesinde, binaların yükseklikleri de belirlenerek mevcut silüet eğrisi belirlenecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak çalışma ile helikopter veya uçak aracılığıyla tüm yapıların yüksekliği, kapsadıkları alan taranacak. Lazer teknolojisinin kullanıldığı sistemle yapılacak çalışma kapsamında kent üzerinde yükselecek uçak yeryüzüne lazer ışını gönderecek. Işınlara yüzeydeki cisimlerin yapısı, büyüklüğü ve kapsadığı alanla ilgili bilgiler kaydedilecek. Veri tabanında toplanacak bilgiler 3 boyutlu olarak görsellere dönüştürülecek. Farklı metotlarla birkaç defada gerçekleştirilen işlem, lazer tarama yöntemiyle ilk kez hayata geçirilecek. Şehrin tüm bilgilerinin yer alacağı haritalama sisteminde, tüm jeolojik ve fizikî yerleşim 3 boyutlu olarak kayıt altına alınacak.

Oluşturulacak dijital haritalar belediyecilik, imar, taşkın-sel önleme, yapılaşma ve su havzaları olmak üzere tüm planlamalarda kullanılabilecek. Çalışma kapsamında Tarihî Yarımada’daki tüm eserlerin daha detaylı belgelenmesi sağlanacak. Tarihî bölgedeki tescilli olan 1. grup yapıların yerden lazer taraması yapılacak. Detaylı röleveleri çıkarılarak 3 boyutlu şehir modeli üzerine entegre edilecek. Tarihî Yarımada özelinde yenileme alanı olarak ilan edilen ve sınırları Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmiş alan içindeki 520 adet tescilli sivil mimarlık örneği binanın da cephe fotoğrafları çekilecek. Ayrıca aynı yenileme alanı içindeki 1. dereceden 354 anıtsal yapının cephe fotoğrafları da 3 boyutlu lazer tarama sistemi ile alınacak.

Hava lazer tarama sistemi (Lidar), uçağa ya da helikoptere monte edilecek. Tüm İstanbul’da uçuş yapılarak yüksek doğruluklu nokta bulutu elde edilecek. Bu nokta bulutları kent haritasına işlenerek şehrin yapılaşmış hali ve topografyası ortaya çıkarılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na bağlı Harita Müdürlüğü konuyla ilgili 8 Mart tarihinde ihaleye çıkacak. Merter’deki belediye hizmet binasında yapılacak ihale kapsamında yüklenici; 1 adet doktor harita mühendisi, 1 adet yüksek harita mühendisi, 5 adet harita mühendisi, 1 adet yüksek mimar, 6 adet harita teknikeri, 6 adet editleme operatörünü bünyesinde bulunduracak.

YAPILACAK İŞİN KAPSAMI BELİRLENDİ

Proje alanı içinde, kentin sahip olduğu özgün silüetin korunmasına yönelik İstanbul’un silüetini oluşturan bölgeler belirlendi. Tarihî Yarımada ve Haliç, Boğaziçi, Adalar ve Anadolu yakası Marmara kıyıları ile Avrupa yakası Marmara kıyıları. Bu noktalardaki silüet nokta ve alanlar göz önünde bulundurularak, İstanbul için kent ölçeğinde silüet çalışması yapılacak. Çalışma kapsamında aşağıdaki noktaların 3 boyutlu lazer haritası çıkarılacak:

Beylerbeyi Sarayı, Beykoz Korusu, Harem, Fethipaşa, Çengelköy sahil, Galata Kulesi, Boğaziçi Bebek Kampusu, Emirgan Korusu, Haydarpaşa, Kadıköy Meydan, Fenerbahçe Yarımadası, Ebu Fadıl Mehmet Efendi Camii, Cihangir Camii, Gümüşsuyu Parkı, Hidiv Kasrı, Hz. Yuşa Tepesi, Burgazada, Heybeliada, Büyükada, Gözdağı, Büyükçamlıca, Salacak, Üsküdar sahil, Kuzguncuk sahil, Küçüksu Kasrı, Kuleli, Eyüpsultan, Kuruçeşme, Süleymaniye Camii avlusu, Topkapı Sur, Tepebaşı Meydanı, Maçka Parkı, Kız Kulesi, Kınalıada, Mihrabat Korusu, Yavuz Selim Camii, Yıldız Korusu

Lazerle 3 boyutlu silüeti çıkarılıyor
Bizi Takip Edin