M.Akif Ersoy ve İsmet İnönü Beykoz Meclisi'nde anıldı

Beykoz Belediye Meclisi, yeni yılın ilk meclis oturumunu gerçekleştirmek üzere bir araya geldi.

Beykoz Belediyesi Meclisi, Ocak ayının ilk toplantısı için Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında bir araya geldi. Yeni…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, yeni yılın ilk meclis oturumunu gerçekleştirmek üzere bir araya geldi.

Beykoz Belediyesi Meclisi, Ocak ayının ilk toplantısı için Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında bir araya geldi. Yeni yıl için iyi ve güzel temennilerin dile getirildiği toplantıda, Sarıkamış Şehitleri ile Mehmet Akif Ersoy ve İsmet İnönü’nün ölüm yıl dönümleri mecliste saygıyla yad edildi.

Oturumu; CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ve sendikada eylemlerini sürdüren işçiler takip etti. Meclis sonrasında ise, Kristal İş Sendikası önünde eylemlerini sürdüren işçilerin temsilcisi olarak, Başkanı Yücel Çelikbilek’ten destek istemek adına İsmail Yılmaz ve İbrahim Duman, AK Parti Grup toplantısına katıldı. Eğitim-Sen’in kendilerine sağlamış olduğu otobüsün kiralanma süresinin dolması üzerine işçiler, Başkan Çelikbilek’e otobüs taleplerini iletti. Başkan Çelikbilek de bu duruma olumlu baktığını baktığını kendilerine ifade etti.

Açılış ve yoklamanın sonrasında 11.12.2015 tarihli tutanak gündeme alınarak oy birliği ile kabul edildi. Meclisin ilk sözünü CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel aldı ve yeni yılın birliğin pekiştiği bir yıl olmasını dileyerek, herkesin yeni yılını kutladığını belirtti.

Başkan Yücel Çelikbilek: Karla mücadelede Beykoz şanslı bir ilçe!

Demirel’in konuşmasının ardından CHP Belediye Meclis Üyesi Deniz Yıldız, söz isteyerek; “Yeni yılın ülkemize başta barış ve sağlık getirmesini temenni eder, sömürünün olmadığı bir yaşam olmasını dilerim. Aynı zamanda yeni yıl başında, her daim yüreklerimizin burkulduğu ve 90 bin şehit yaşanmış olduğu Sarıkamış Harekatı’nı rahmetle ve saygıyla anıyorum” dedi. Yıldız; yeni yılda yoğun bir kar yağışının olmasından ötürü özellikle bu sene Beykoz Belediyesi’nin ara sokaklara yetişemediğini ve bu sebepten dolayı da vatandaşın sıkıntı çektiğini aktardı.

Deniz Yıldız’ın kara ilişkin belediyeye yönelttiği eleştiriye cevap veren Başkan Yücel Çelikbilek, şunları söyledi: “Sarıkamış şehitlerimizi öncelikle bizde rahmetle anıyoruz. Bu sene 200 Beykozluyu Sarıkamış’a gönderdik. Şu an İstanbul’un ilçeleri içerisinde karla mücadelede bu kadar geniş alanına rağmen en iyi işleri yapanlardan bir tanesi Beykoz Belediyesi’dir. İhtiyaç olunduğu ve haber verildiği takdirde gerekeni yaptık. Ancak, vatandaşlar bazen lükse kaçmaya başladılar. Hanfendinin karşıda yemeği varmış, bunun için bile yolunun açılmasını istiyor. Yani böyle olaylara baktığınız zaman Beykoz şu an mükemmel bir şehir. Köyler dahil olmak üzere, İBB köylerde traktör kiraladı ve onlarla bu işi yürütüyorlar. Bizlerde ana halterleri temizliyoruz. Bu sene, geçen sene almış olduğumuz 5 tane kar küreme araçlarımızla birlikte işlemler yaptık. Özellikle hiçbir hastamız evinde kalmadı, yollarını açtık. Beykoz bu bakımından çok şanslı bir ilçe diyebiliriz”. Ayrıca Başkan Çelikbilek, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin geçen yıl Beykoz Belediyesi’ne yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ettiğini, bu yıl da çalışmaların aynı gayret ve özveriyle yürütüldüğünü vurguladığını meclise bilgi olarak aktardı.

Mehmet Akif Ersoy ve İsmet İnönü saygıyla anıldı…

CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Habil’de söz alarak, geçtiğimiz günlerde ölüm yıl dönümü olan İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u  şükran andıklarını belirtti. Habil; Ersoy’un özgeçmişinden bazı bilgileri de meclisle paylaştı.

Aydın Habil’in Mehmet Akif Ersoy’un özgeçmişinden bahsederken, nasıl öldüğünden bahsetmemesi üzerine Başkan Yücel Çelikbilek; “Ne yazık ki, cenazesini kaldıracak insanlar yoktu ve üniversite gençliği koşarak onun cenazesini sahiplendi. Edirne Kapı’ya taşıdılar. O insanın üzerine örtülecek bir bayrağı bile çok görmüşlerdi, biliyor musunuz? Siyasi sebeplerden dolayı yapılan bir eksiklikti. Onu rahmet anıyoruz” dedi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün’de 25 Aralık ölüm yıl dönümü olan Cumhuriyet’in ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü Cumhuriyet Halk Partisi olarak rahmet andıklarını söyledi.

Başkan Çelikbilek, İsmet İnönü’nün de bu ülkenin ve herkesin bir değeri olduğuna dikkat çekerek, kendilerinin de saygıyla ve rahmet andıklarını ifade etti.

Konuşmaların sonrasında gündemde olan konulara geçildi. Gündemin ilk maddesi olan Denetim Komisyonu üye seçimi gizli oylama ile belirlendi. Denetim Komisyonu’na CHP Grubu’ndan Aydın Düzgün seçilirken, AK Parti Grubu’ndan ise Şahin Emanet ve Emin Yavuz seçildi.

Ardından meclis gündemi görüşülerek, teklifler karara bağlandı.

Müdürlük Teklifleri:

1-Denetim Komisyonu’na üye seçilmesi teklifi yapılan gizli oylama sonunda oy birliği ile kabul edildi. 31 oyla kabul edilen teklife göre; CHP’den Aydın Düzgün, AK Parti Grubu’ndan Şahin Emanet ve Emin Yavuz seçildi.

2- Denetim Komisyonu’nda Çalıştırılacak Uzman Kişi hakkındaki Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi hakkındaki karar ise, Teklif Karar olarak görüşülmesine karara verildi.

3-Türkiye Kızılay Derneği tarafından Türkiye Belediyeler Birliği’ne iletilen yazı gereği Suriye’den ülkemize göç eden vatandaşlara yapılacak yardım talebi hakkındaki Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün teklifi,  yapılan oylama sonunda oy birliği ile kabul edilerek değerlendirilmek üzere Bütçe  ve Plan Komisyonu’na gönderildi.

4- Sokak İsmi Düzeltilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi, yapılan oylama sonunda oy birliği ile kabul edilerek değerlendirilmek üzere Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu’na gönderildi.

5- Türkiye Futbol Federasyonu adına Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği ile yapılacak olan Protokol hakkındaki Özel Kalem Müdürlüğünün teklifi,  yapılan oylama sonunda oy birliği ile kabul edilerek değerlendirilmek üzere Hukuk Komisyonu’na gönderildi.

6- Görev ve Çalışma Yönetmeliği hakkındaki Özel Kalem Müdürlüğünün teklifi, oy birliği ile kabul edilerek değerlendirilmek üzere Hukuk Komisyonu’na sevk edildi.

7- Ücret Tarifeleri hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün teklifi, oy birliği ile kabul edilerek değerlendirilmek üzere Tarife Komisyonu’na sevk edildi.

Gündemde Olmayan Müdürlük Teklifleri:

1-Sözleşmeli Personel Alımı hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi ise yapılan oylama sonunda oy birliği ile kabul edilerek Hukuk Komisyonu’na sevk edildi.

Bir sonraki meclis toplantısı 6 Ocak Çarşamba günü saat 10:00’da yapılacak.

M.Akif Ersoy ve İsmet İnönü Beykoz Meclisi'nde anıldı
Bizi Takip Edin