Mahir Taştan: Beykoz’da tek amacımız kazanmak

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, yerel basın mensupları ile bir araya gelerek çeşitli açıklamalarda bulundu.
  • 20.10.2023 18:21:22

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Başkanlığı 38. Olağan Kongresi’nde başkanlığa seçilen Mahir Taştan, yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Taştan, çeşitli açıklamalarda bulunarak yerel basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Mahir Taştan, 22 Ekim Pazar günü gerçekleşecek Danışma Kurulu Yerel Yönetimler Seçimi toplantısı ile yerel seçim çalışmalarının startının verileceğini söyledi. 26 Ekim Perşembe günü ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vatandaşlarla bir araya geleceğini ekledi.

1/5000’LÜK PLANLAR ONAYLANDI

İmar ile ilgili çağrıda bulunan Mahir Taştan, İBB’deki oylama sonucu 1/5000 Ölçekli Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Nazım İmar planlarının oy birliğiyle kabul edildiğini 1/1000’lik planların da Beykoz Belediyesi tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

İBB BEYKOZ’A NEDEN KREŞ AÇMIYOR?

İBB’nin planlar nedeniyle Beykoz'da kreş yapamadığını ifade eden Mahir Taştan, “İskan alamadığınız yere ruhsat alamazsınız. İBB‘nin yurt yapamaması sebebi de planlar. Yurt yaptığınız Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin almanız gerekiyor. İskan olması gerekiyor. İskansız yere izin verilmiyor. Hepsi birbirini bekleyen silsile halinde gerçekleşebiliyor. O yüzden bir an evvel iyi ya da kötü Beykoz’un planlarının çıkartılması gerekiyor. Beykoz planına kavuşması gerekiyor. Buradan da açık olarak çağırıyorum. Şuan meclise getirip planları çıkartma sırası sizde. Beykoz halkını plansızlıktan kurtarıp ortak yöneltebilecek bir plan haline dönüştürülmesi gerektiğini tekrar söylüyorum” dedi.

Yerel seçimlere kısa bir süre kaldığını ifade eden Mahir Taştan, Beykoz’u Beykozluların yönetmesi gerektiğinin altını çizerek Beykoz Çavuşbaşı bölgesinde yıkılan ve kapatılan 6 tane okul sorununa değindi.

MİLLETVEKİLLERİ İLE ÇAVUŞBAŞINDA BASIN AÇIKLAMASI

Mahir Taştan, “Beykoz’da en büyük sorun 6 tane okulumuz kapandı. Herhangi bir resmi açıklama duymadık. Bununla ilgili bizim altyapı çalışmalarımız var, araştırmalarımız devam ediyor. Evet, bir dedikodu silsilesiydi ama geçen ay mecliste belediye başkanı bununla ilgili bir atıfta bulundu. İşte mahkeme kararı denildi. Şunu dile getirmek istiyorum, 6 okulumuzun kapanarak okul yerlerinin tarikatlara iadesini hangi mahkeme, hangi kararla azlettiğini ya da karar verdiğini bizler bilmek istiyoruz. Ve bununla ilgili önümüzdeki hafta sonu itibarıyla yani bu hafta değil bir sonraki hafta milletvekillerimizle beraber okulun önünde detaylı bir basın açıklaması yapacağımızı burada duyurmak isterim. Beykoz’da bu tarikatlar tapusunu nereden ve kimden almışlar ki hak iddia edebilmişler mahkeme kararı varsa. Zaten Beykoz yıllarca tapusuz bir alandı. Tapusu olmayan bir yerde, hazine hak iddia etmek biraz hukukun da mahkemenin de tartışılır noktası gerektiğini gözler önüne seriyor.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA İTTİFAK OLABİLİR

2024 Yerel Seçimlerinde İstanbul’da bir ittifakın söz konusu olabileceğinden bahseden Taştan, “Yerel seçim sürecine Kasım’dan sonra daha net şekilde bakılacak bir süreç olduğu için şu an her türlü siyasi partilerin kendi çalışmalarını yapması, araştırmalarda bulunması doğar. Beykoz’da da şunu söyleyebilirim yani bizim eğer Beykoz’u düzeltmek istiyorsak tavanda değil tavanda birlik sağlayabiliriz.” dedi.

“TEK AMACIMIZ KAZANMAK”

Taştan konuşmasına şöyle devam etti:

“Beykoz’da çıkartacakları adayın en büyük kriterini Beykozlu olmasını vurgulayan Mahir Taştan, “CHP Beykoz İlçe Başkanlığı, Beykozlu bir aday ile çıkacak. Bunun yolları, yöntemleri, aday adayları henüz ortaya çıkmamışken bir adayı destekleniyor imajı ya da bir adaya angaje olmuş değil. Tek amacımız var kazanmak. O yolda ilerlenecek hangi yöntem varsa biz onu takip edeceğiz.”

‘ADAYI OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM’ DİYEN BİR KİŞİ VAR

Şuanda resmiyette hiçbir başvurunun olmadığını belirten Taştan, “Bana gelip ‘Ben aday olmayı düşünüyorum’ diyen bir kişi var. Onun haricinde ‘Ben aday olmayı düşünüyorum’ diyen yok.” diye ekledi.

İBB’nin Beykoz’a dair bir yatırım yapmamasını eleştiren karşı cevap veren Taştan, ilçenin Doğal Sit alanı olmasından dolayı yatırımları hayata geçiremediklerini ifade etti.

Taştan, yıkılan Dilruba Kır Kahvesi’nin yerine yapılacak olan İBB Sosyal Tesisleri’nin de 2023 sonunda açılacağını söyledi.

 

İlgili Haberler