Marilyn Monroe efsanesi Beykoz Kundura’da

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özgün endüstriyel mimarisiyle sıradışı bir izleme deneyimi sunan Kundura Sinema’nın programında bu hafta, perdede Marilyn Monroe efsanesini başlatmış 1953 yapımı suç filmi “Niagara” gösteriliyor. 

Mimari yapısıyla Türkiye’nin en özgün sinema salonlarından biri olan ve %100 temiz hava ile çalışan ve karışım hücresi içermeyen sertifikalı havalandırma sistemleri ile güvenli bir izleme ortamı sunan Kundura Sinema’nın programında bu hafta, sinemada Marilyn Monroe efsanesini başlatmış 1953 yapımı kara film klasiği “Niagara” gösteriliyor.

Henry Hathaway’in yönettiği ve senaryosunu Oscarlı senaristler Charles Brackett, Walter Reisch ile Richard L. Breen’in birlikte yazdığı film, sinema tarihinin en meşhur femme fatale’lerinden Rose rolünde Marilyn Monroe’nun doğuşunu müjdeliyor.

Bir tutku suçu hikâyesi anlatan film, gecikmiş balayıları için Niagara’ya gelmiş Polly ve Ray Cutler çiftinin kaldıkları otelde Rose ve George Loomis çifti ile tanışmaları ve ölümcül bir entrikanın parçasına dönüşmelerini konu alıyor. 

Muhteşem oyunculukları, yaklaşan felaket hissini son sahnesine dek koruyan ritmik temposu ve dönemi için bile çok ileride sayılan derinlikli karakterleriyle kara film türünün kült yapımlarından olan “Niagara”, Niagara Şelalesi’ni doğal güzelliği ve ürkütücülüğüyle benzersiz bir sete dönüştürmüş Joe MacDonald imzalı Technicolor görüntüleri ile de zamansız bir klasik sayılıyor. 

19 Mart Cumartesi saat 17:00’de izleyebileceğiniz film, 4K çözünürlüğündeki restore kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Sınırlı sayıda olan gösterim biletlerini ise beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz.

FİLM ÖNCESİ BEYKOZ KUNDURA’YI YAŞAYIN

Kapı açılışının saat 15:00’te olacağı gösterim öncesi Beykoz Kundura ’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com/kundurasinema

Marilyn Monroe efsanesi Beykoz Kundura’da
Bizi Takip Edin