Mecliste 'Kastamonu ve köçek' tartışması

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumuna Çelikbilek’in son Kastamonu gezisi ve “köçek” tartışması damga vurdu.

Beykoz Belediye Meclisi, Eylül ayının ilk oturumunu yaptı. Oturuma, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın, Belediy

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumuna Çelikbilek’in son Kastamonu gezisi ve “köçek” tartışması damga vurdu.

Beykoz Belediye Meclisi, Eylül ayının ilk oturumunu yaptı. Oturuma, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e hitaben sarf ettiği iddia edilen “ Kastamonu’ya köçek oynatmaya gitti” sözünün yankıları damga vurdu.

Cumhuriyet Hak Partisi’nden Nusret Yılmaz ve Cemal Yavuz’un izinli sayıldıkları oturum, Meclis’e sunulan yazılı önergelerin okunarak, ilgili komisyonlara havale edilmesi ile başladı.

Muharrem Kaşıtoğlu: Bu, seviyesi düşük bir yaklaşımdır

Yazılı önergelerin ardından ise sözlü önergeler kısmına geçildi. Oturumun bu aşamasında AK Parti grubu adına Muharrem Kaşıtoğlu söz aldı.

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın eleştirisi üzerine kamuoyu gündemine oturan Kastamonu gezisine kendisi de katılmış bulunan Kastamonulu Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Yılmaz’ın, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e hitaben sarf ettiği “ Kastamonu’ya köçek oynatmaya gitti” şeklindeki sözünü eleştirdi.

Kaşıtoğlu, konuşmasına, “ geçtiğimiz günlerde bir partimizin vatanseverliğinden asla şüphe duymadığım İlçe Başkanı çok talihsiz bir değerlendirmede bulunarak, Beykoz Belediye Başkanı’nı ve dolayısıyla beraberindeki heyeti ‘ Kastamonu’ya köçek oynatmaya gittiler’ şeklinde seviyesi oldukça düşük bir yaklaşımla eleştirmiştir” şeklinde başladı. 

Bu geziye CHP’liler de katılacaktı

AK Partili Meclis üyesi, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Konunun muhatabı Belediye Başkanımız gibi görülse de, muhatap tarafı Kastamonulular ve bu daveti iki ay önce yaparak, ev sahipliğini üstlenen, programın içeriğini organize eden ve konuklar ile ilgilenen kişiler olarak bendeniz ve Meclis üyesi arkadaşım Engin Yıldız’dır. Üstelik bu davete toplam altı CHP’li Meclis üyesinin de iştirak edeceği bildirilmiş olup kendilerine konaklayacakları otel ve hangi odada kiminle kalacaklarına kadar detaylı bilgiler verilmiş, yerleri tarafımdan ayrılmıştır.”

Bu yakıştırma hiçbir teamül ile uyuşmamaktadır

 “ Ancak son anda onlar açısından haklı olabilecek sebepler ile katılmaktan vazgeçmişlerdir ve bunda bir beis yoktur.  Kararlarına da saygı duymamız kaçınılmazdır. Ancak ilçe başkanımızın söz konusu yakıştırması, ne etik, ne siyasi, hiçbir teamül ile uyuşmamaktadır.”

Siyaset yaptığı bölgedeki toplumun gerçeklerinden uzak

Genel çerçevede muhatabı olan tüm Kastamonulular’ı, özelde ise beni ve Engin Yıldız’ı son derece rahatsız eden bu değerlendirme, İlçe Başkanımızın yaşadığı ve siyaset yaptığı bölgedeki toplumun gerçeklerinden ne kadar uzak biri olduğunu net bir şekilde ortaya koymuştur.”

Bu, akıllara zarar bir yaklaşım!

Beykoz’da siyaset yapan bir yöneticinin 250 bin nüfuslu olan bir ilçede, her dört kişiden birinin Kastamonulu olduğunu bilmemesi, biliyorsa bile Kastamonu’yu salt köçek oynatılan bir yer olarak değerlendirmesi, akıllara zarar bir yaklaşımdır.”

Talihsiz açıklama

Sözlerinin devamında, Kastamonu’ya gerçekleştirdikleri söz konusu ziyarette, bilgi alışverişinde bulundukları ve buradaki yöneticiler ile işbirliği konusunda mutabakat sağladıkları bilgisini de veren Meclis üyesi, Hızır Yılmaz’ın söz konusu açıklamasını “talihsiz” olarak niteledi ve Kastamonu’nun “köçek diyarı” olarak tanımlanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Hızır Yılmaz’dan özür bekliyoruz!

Kastamonulular olarak, insanların bu bilgisizliğinde tanıtım eksikliği sebebiyle kendilerinin de suçu olabileceğini ifade eden Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Belediye Meclisi üyelerine Kastamonu tarihi hakkında bilgiler de aktardı. Kaşıtoğlu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “ İlçe Başkanı’ndan bu konuda bir özür bekliyoruz!”

Nihat Arıcan: Başkan yerel basına neden yanlış bilgi veriyor?

Muharrem Kaşıtoğlu’nın ardından ise CHP’li Meclis üyesi Nihat Arıcan söz aldı. Konuşmasını kürsüye çıkarak gerçekleştiren Arıcan, CHP olarak Mayıs ve Haziran aylarında “ Çanakkale gezisi ihalesi” ve “Belediye Başkan danışmanları” ile ilgili olarak iki önerge verdiklerini ancak bunlara hâlâ cevap alamadıklarını hatırlattı.

Belediye’nin bir cent’e ihtiyacı var

CHP’li Arıcan, konuşmasının devamında “Belediye’nin bir cent’e ihtiyacı olmasına rağmen”, kat karşılığı verilen inşaatlar ile ilgili olarak kira gelirlerinin toplanmadığını savundu.

Belediye’nin 86 mülkü üzerinden kira gelirine sahip olduğunu, ancak kendisinin ilgili rakamları hesapladığında sanki 30 ay hiç kira alınmamış gibi bir durumun ortaya çıktığını belirten Arıcan, “ Bu 61 bin TL’lik kira bedelini toplayamıyoruz” dedi bunun sebebi ile ilgili olarak Meclis’e şu soruyu yöneltti: “ Gerçekten esnaf zor durumda ve ödeyemiyor mu yoksa bu iş ile ilgilenmiyor muyuz?”

Arıcan, “ burada çok büyük bir görmemezlik, vurdumduymazlık gibi bir süreci yaşıyoruz”  dedi.

Belediye Başkanı yerel basına niçin yanlış bilgi veriyor?

Nihat Arıcan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in 30 Ağustos tarihinde Beykoz yerel basını ile yaptığı bilgilendirme toplantısına da değindi. Söz konusu toplantı sonrasında bir yerel haber sitesinde Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Kılıçlı Köyü’ndeki 230 dönümlük alan üzerindeki Film Platosu ile ilgili olarak,    Belediye Başkanı’nın “  bu yeri beş yıl süre ile İBB’ye kiraya verdik. … 2,5 trilyona verdik” şeklinde bir açıklamasının yayınlandığını belirten Arıcan, burada geçen “trilyon” ifadesinin, şu anki Beykoz Belediyesi bütçesinin 15 katı bulunduğunun ve dolayısıyla doğru bir bilgi olmadığının özellikle altını çizdi.

Hayretler içinde kaldım!

Arıcan, “ bu yer ile ilgili basında bir yazı çıktı, hayretler içinde kaldım. Rakamlara bakıyorum, şaşırdım, kaldım. Sayın Belediye Başkanı basına verdiği bu bilgilendirme toplantısında acaba Beykoz kamuoyuna karşı mı yanlış bilgi veriyor yoksa basın mensupları mı bunu yanlış yazıyorlar?” diye sordu.

Başkan, Beykoz basınına eksik ya da yanlış bilgi veriyor!

“ Beykoz halkına karşı bizim doğru bilgi verme zorunluluğumuz var” diyen Arıcan, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde, “ Bu toplantılarda biz de olalım, yanlış bilgileri de düzeltelim. Belediye Başkanı neden ikide bir bizden kaçarak Beykoz yerel basınını çağırarak, onlara eksik ya da yanlış bilgi veriyor? Bizi de çağırsın, hata yapmaması noktasında biz de kendisine yardımcı olalım!” dedi.

Birzat Mermer düzeltti

Belediye Meclisi Başkan Vekili Birzat Mermer ise bu rakamın “trilyon değil, milyon” olması gerektiğini belirtti ve “eski parayla trilyon” açıklamasını yaptı.

Naci Candaş’tan Muharrem Kaşıtoğlu’na: Demagoji yapıyor!

Daha sonra söz alan CHP’li üye Naci Candaş ise, Kastamonu tarihi ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirmeden dolayı Muharrem Kaşıtoğlu’na teşekkür etti. Candaş, Kaşıtoğlu’nun Meclis’te yaptığı konuşmayı “demagoji” olarak nitelendirerek, “konunun ne Kastamonu halkıyla, ne Kastamonulular ile, ne de Kastamonu ile ilgisi var” dedi. 

CHP’li Meclis üyesi, Ramazan Bayramı’nda Belediye Meydanı önündeki geleneksel bayramlaşma sırasında Egemen Bağış’ın konuşmasında partilerine hakaret edilmiş olması dolayısıyla CHP’li Meclis üyelerinin söz konusu Kastamonu gezisine katılımlarının iptal edildiği bilgisini verdi.

Birzat Mermer, Mustafa Sezgün’ün cenazesini duyurdu

Konuşmaların ardından ise Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer, Beykoz’un tanınan ve sevilen siması, Özgün Haber köşe yazarı Mustafa Sezgün’ün cenaze haberini duyurdu. Mermer, Sezgün için şunları söyledi: “ Gerçekten çok sevdiğimiz bir insandı. Herhalde kendisini sevmeyen yoktur. Allah rahmet eylesin.”

Daha sonra ise gündem üzerinde oylamalara geçildi.

Bir sonraki oturum 5 Eylül’de

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci oturumu, 5 Eylül Çarşamba günü saat 10: 00’da yapılacak.

Arzu Başlantı

Mecliste 'Kastamonu ve köçek' tartışması
Bizi Takip Edin