Meclis'ten başarılı üç spor kulübüne yardım!

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayının ilk oturumunu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayının ilk oturumu yapıldı. Oturumu, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yönetti.

Oturumda, Ak Parti v

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayının ilk oturumunu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayının ilk oturumu yapıldı. Oturumu, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yönetti.

Oturumda, Ak Parti ve CHP grupları tarafından, çeşitli önergeler sunuldu. Ak Parti Grubu’nun önergelerden ilki,  tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir ilçe olan Beykoz’un,  2000 yılının Temmuz ayında kurulmuş olan ve Türkiye genelindeki üye belediyeleri kapsayan “ Tarihi Kentler Birliği (TKB)”ne üye olması; diğeri ise, kategorilerinde İstanbul şampiyonu olan Paşabahçe, Çubuklu ve Ortaçeşme takımlarına 10 bin’er TL nakdi ödül verilmesi yönündeydi.

CHP grubu tarafından sunulan önerge ise, Yenimahalle Güneş Sokak’ta sıklıkla yaşanan yangın vakaları dolayısıyla, buraya yangın vanalarının konulmasına ilişkindi.

İlk önerge: Tarihi Kentler Birliği’ne üyelik

Ak Parti grubu tarafından sunulan ilk önergede şu ifadelere yer verildi: “ Ülkemiz genelinde tarihi ve kültürel değerlere sahip yerel yönetimler, sahip oldukları bu özelliklerini korumak ve yaşatmak; bu hususta ortak politika ve projeler geliştirmek amacıyla,           ‘ Tarihi Kentler Birliği’ni kurmuşlardır. İlçemizin de var olan tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle bu özellikleri taşıyan kentler içerisinde önemli bir yeri oldu aşikârdır. Bu sebeple, yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda bir araya gelmiş diğer kentlerde deneyimlerin paylaşılması, daha geniş platformlarda ilçemizin tanınması, tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasında katkısı olacağını düşündüğümüz bu birlik içerisinde sayın Başkanımızın doğal üyeliğinde, Belediye Meclis üyesi Yalçın Çolak (asil) ve Erdoğan Coşkun Çap (yedek üye) olmak üzere temsil edilmek üzere üye olunması için karar alınmasını Yüce Meclis’ten arz ederiz.”

Söz konusu önerge, oy birliği ile kabul edildi.

İkinci önerge: İstanbul şampiyonu kulüplere 10’ar bin TL nakdi ödül!

Meclis Ak Parti grubunun ikinci önergesi ise şu oldu: “ İlçemiz, Paşabahçe U-14, Çubuklu U-19 ve Ortaçeşme U-19 futbol takımları üstün başarı göstererek, gruplarında İstanbul Şampiyonu olup 9 -13 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkiye Şampiyonası’na katılacaklarından, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14. maddesinin b fıkrası gereğince,  adı geçen her bir kulüp için Belediye’miz bütçesinden 10 bin TL nakdi ödül verilmesini arz ve talep ederiz.”

Söz konusu önerge de, Ak Parti ve CHP gruplarının oy birliğiyle, ilkin ‘ teklif’ olarak gündeme alındı; ardından ise, karar olarak oybirliğiyle kabul edildi.

CHP tarafından verilen önerge

CHP grubunun önergesi ise, Yenimahalle Güneş Sokak’a ilişkin olup şu hususları içermekteydi: “ Yenimahalle Güneş Sokak’ta sürekli yangınlar çıktığından dolayı, bu sokağın başına ve belli yerlerine yangın vanası konulmasını talep eder, önergemizin Başkanlık Makamı’na havalesini arz ederiz.”

Söz konusu önerge, oybirliği ile Başkanlık Makamı’na havale edildi.

Gündemde olmayan müdürlük tekliflerinin gündeme alınmasının ardından ise, gündem üzerinde görüşmeye geçildi.

Nusret Yılmaz: Ödeme vadeleri uzatılsın

Bunun üzere CHP grubundan Nusret Yılmaz, Büyükşehir’den devralınarak, Beykoz Belediyesi tarafından vatandaşa satışı yapılacak araziler ile ilgili olarak söz aldı. Söz konusu bu yerler üzerinde oturmakta olan vatandaşların kendilerine, fiyatların yüksek oluşu ancak buna mukabil ödeme vadelerinin kısalığı dolayısıyla eleştirilerde bulunduklarını belirten Yılmaz, Beykoz Belediye Meclisi’ne, vade uzatılması yönündeki talebini iletti.

Yücel Çelikbilek: Bu Meclis, Beykoz halkına olabildiği kadar cömert davrandı!

Bu talep üzerine konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, Büyükşehir’den devralınarak, vatandaşa satışı yapılacak olan yerler ile ilgili fiyatların henüz ortada olmadığını belirterek, “ vatandaş bunu nasıl pahalı bulduğunu söylüyor, onu anlamış değilim” dedi.

Çelikbilek, şu açıklamada bulundu: “ Bu Meclis, daha önce satışları hep peşin yaptı. Biz, bunları 3 yıla çıkarttık. Dolayısıyla, bu Meclis, satışlar konusunda Beykoz halkına olabildiği kadar cömert davrandı. Zaten biz halk için çalışıyoruz. Dolayısıyla, 3 yıl vade az bir vade değil. Biz bunun karşılığına bir kıymet (belirleyerek bu arsaları) aldık; dolayısıyla bu kıymetin geri dönmesi 250 bin insanın menfaati bakımından doğru olmaz. Daha fiyatlar belli değil. Artı, peşin ödemede indirim yapacağımızı söylüyoruz. Zaten bu arsaları bedava vermeye de kimsenin hakkı yok. Biz (fiyatlar noktasında) olması gereken kadarını yapıyoruz; çok hassasız.”

Sözlerinin devamında, söz konusu yerleri “ olduğunun çok altında” bir fiyat ile satmanın, yapılacak bir teftiş sonucunda, Meclis üyelerinin yargılanması ile sonuçlanabileceğine de dikkat çeken Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “ Meclis üyelerimizin mahkemelere gitmesini biz göz önüne alamayız” dedi.

Meclis’e sunulan tekliflerden bazıları:

Gümüşsuyu Mahallesi, Şehit Bülent Kocabıyık Caddesi 7A kapılı yerde bulunan 55 metrekare yüzölçümlü binanın Beykoz Muhtarlar Derneği’ne tahsisi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğü teklifi. ( İlgili teklif, oy birliği ile Hukuk Komisyonu’na havale edildi.)

Gümüşsuyu Mah. Arıkan Çıkmazı’nda ayrılan çıkmaz sokağa “ Morgül Çıkmazı” isminin verilmesi hakkındaki Emlak İstimlak Müdürlüğü teklifi. (Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu’na havale edildi.)

Hayrullah Usta: Üç kulübe de 20’şer bin TL yardım yapılsın!

Görüşmeler bölümünde söz alan CHP’li Hayrullah Usta ise, İstanbul Şampiyonu olan üç spor kulübüne ilişkin olarak gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “  Çubuklu, Paşabahçe ve Ortaçeşme spor kulüplerine, grup adına başarılar diliyoruz; inşallah bunun devamı gelir ve şampiyon olurlar.  Günümüzdeki gençlerimizin en azından disipline edilmeleri ve kötü alışkanlıktan kurtarılmaları adına en iyi araçlardan bir tanesi spor. Gençlerimizi sporun bütün dallarında teşvik etmek gerekiyor. Bununla ilgili de herkese sorumluluk düşüyor. ( Yapılacak nakdi yardımı küçümsemiyoruz ama) bu kulüplerin ihtiyacı fazla olduğundan, en azından bu kulüplerimizi biraz daha güçlendirme, gençlerimize biraz daha çalışma imkânları verme adına hiç olmazsa, bunun CHP grubu olarak, kulüp başına 20’şer bin TL’ye çıkartılmasını talep ediyorum.”

Çelikbilek, cevap verdi

Bunun üzerine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, söz konusu 10 bin TL’lik miktarın kendilerine ilgili spor kulüplerinin yöneticileri tarafından önerildiği hatırlatmasında bulunarak, şu açıklamayı yaptı: “ Ancak şunu yapabiliriz; ( bu kulüplerimiz) birinci şampiyonayı aştıktan sonra daha ileri bir kategoriye girerler ise, ( ödül artırımını) tekrar değerlendiririz.”

Bir sonraki oturum

Beykoz Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ikinci oturumu, 8 Mayıs Çarşamba günü saat 10.00’da başlayacak.

Haber: Arzu Başlantı

 

Meclis'ten başarılı üç spor kulübüne yardım!
Bizi Takip Edin