Medineli Osman Efendi'nin dilinden Ramazan-1

Beykoz'un manevi öndrlerinden Medineli H.H. Muhammed Osman Akfırat’ın dilinden; Hoş Geldin ya Ramazan!

Mübarek Ramazan ayının faziletine dair:

Cenabı Ecelli âlâ buyuruyor:

“ Ey mü’min olan kullarım, eski ümmetlere oruç em

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un manevi öndrlerinden Medineli H.H. Muhammed Osman Akfırat’ın dilinden; Hoş Geldin ya Ramazan!

Mübarek Ramazan ayının faziletine dair:

Cenabı Ecelli âlâ buyuruyor:

Ey mü’min olan kullarım, eski ümmetlere oruç emrolunduğu gibi size de farz kılındı, mecburidir, tutacaksınız. Ey kullarım, oruç sizi ıslâh eder, nefsinizi ve kalbinizi temizler.

Namaz insanın öfkesini, oruç ise şehvetini kırar. Boğazınıza düşkün olmayın. Oruç, sıhhati yerinde ve kudreti olan her mü’mine farzdır.”

Hasta olanlar, mazur olanlar, seferî olanlar ve çok zayıf olanlar mâzurdurlar. Bunlar ramazanı şerifte tutamazlarsa, ramazandan sonra kaza ederler. Misafir olan şehir haricinde yiyebilir. Fakat şehre girdiği vakit açık olarak insanlar içerisinde orucu yiyemez. Kendisini oruçlu gibi gösterecektir. Bazı adamlar son derece zayıf oldukları için oruç tutmaya dayanamazlar. Bunlar ramazanı şeriften sonra kısa günlerde tutabilirlerse tutacaklardır. Eğer hiçbir surette oruç tutamazlarsa, her gün için birer fitre vereceklerdir. Zenginler fitreyi fakirlerden daha fazla olarak vereceklerdir.

Salmanı Farisi (r.a.) Resûlü Ekrem’den rivayet etmiştir: Resûlü Ekrem şabanı şerifin son gününde bir hutbe irad buyurdu ve:

“Ey insanlar, mübarek bir ayın gölgesi üzerinize düştü. Bu ayda Cenabı Hak öyle bir gece yarattı ki, o bin aydan daha hayırlıdır. O, kadir gecesidir. Bu öyle büyük bir gecedir ki, o gecede yapılan ibadet, bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Bu ayda namazı çok kılın. Geceleri yatsıdan sonra teravih namazı kılın, yatmadan önce (gece namazı ), geceleyin uyanınca teheccüd namazı kılın.

Bir insan ramazanı şerifte bir hayır ve ibadet yaparsa, sair günlerde yaptığından yetmiş kat sevabı fazla ihsan olunur. Farzlar ve nafileler de ecir bakımından böyledir. Bu ay rahmet ayıdır. Bu ayda Cenabı Hak Müslümanlara merhamet eder, her işte kolaylık verir, rızkını kolay tarafından verir. Bereketini arttırır. Bir Müslüman oruçluya sevap ettirirse, açıktan sevap alır. Ashab:

Biz hepimiz yediremeyiz, fakiriz.”

Resulü Ekrem: Bir hurma veya bir zeytin yedirseniz bile, Cenabı Hak kabul eder. Bu ayın evveli rahmet, ortası mağfiret, âhiri cehennemden âzad olmaktır. Cenabı hak ramazanı şerifin her gününde bir milyon kimseyi cehennemden azad eder. Otuzuncu gününde ise yirmi dokuz günde affettiği kulların adedi kadar affeder.

Bir kimse ramazanı şerifte oruçluya hizmet eder, işini hafifletirse, Allah’u Azimüşşân da ona merhamet eder, işine kolaylık verir. Bir kimse eli altında çalıştırdığı kimselere eziyet yaparsa Cenabı Hak da ona çok ceza çektirir. Ramazanı şerifte dört çeşit ibadeti çok yapınız. Bunun ikisi ile Cenabı Hakkı razı edersiniz. İkisine de biz muhtacız. İlk iki ibadet:

  1. Lâilâhe illallâh 2. Estağfirullâh’dır.

Bunları çok çekeceğiz. Kim sabahleyin Lâilâhe illallâh’ı yüz defa okursa, o gün içinde onun kadar semaya hiç kimse sevap çıkaramaz. Sonra Estağfirullâh- Yâ Rabbi günahımı af ve setret’i çok söyleyeceğiz, yani istiğfar edeceğiz. Şeytanların en çok korktukları şey istiğfardır. İstiğfarların çeşitleri çoktur. Şeytanlar dünyada kendileri gibi insanları teşvik etmek suretiyle istiğfarı yaptırmamanın yollarını ararlar. Yani istiğfarı yaptırmamak için ellerinden geleni yaparlar.

Cenabı Ecelli âlâ:

“ Eğer kullarım istiğfar getirecek olurlarsa, ben onarla azab etmem” buyurmuştur.

DEVAM EDECEK…

Yarın: Muhtaç olduğumuz diğer iki haslet.

Kaynak: İlahi Emirler, Hazırlayan: H. Arif Pamuk

Medineli Osman Efendi'nin dilinden Ramazan-1
Bizi Takip Edin