Merak Ediyorum!

İstanbul'dan iki günlüğüne de olsa bir yerlere kaçmak artık sürekli bir ihtiyaç haline geldi bende.

Bu haftasonu Ayvalık'taydım, 2. Doğa Festivali'nin içine düştüm, geçen senede tesadüf ilkini yakalama fırsatım olmuştu. Bu…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’dan iki günlüğüne de olsa bir yerlere kaçmak artık sürekli bir ihtiyaç haline geldi bende.

Bu haftasonu Ayvalık’taydım, 2. Doğa Festivali’nin içine düştüm, geçen senede tesadüf ilkini yakalama fırsatım olmuştu. Bu yıl ki tema Akkızlı Günler. (Akkız; Şevketi Bostan da denilen bir tür yabani ot. Ege’de yemeği, mezesi bolca yenir, faydaları say say bitmeyendir.)

Kısa süreliğine de olsa bir parça nefes almak, biraz iyi müzik, tadımlık lezzetler ve sohbetler… Lakin, çeşit çeşit ot, böcek, doğa sohbetleri bir yere kadar. Ana gündemlerimiz malum belli!

•Yerel seçimlerin üzerinden 16 gün geçmesine rağmen biz hala seçim sonuçlarını konuşuyoruz. 31 Mart 2019 Yerel seçimleri olayları ve şaibeleri ile tarihteki yerini çoktan netleştirdi. Tekrar sayımlar sonrası Artvin Yusufeli, Denizli Honaz, Kırıkkale Keskin’de seçimler 2 Haziran’da tekrarlanacak. İstanbul Maltepe’de ki seçimler yılan hikayesine dönmüş durumda. Ara verilen tekrar sayımlar yeniden başladı ve sonuçlanması beklenirken, İstanbul muamması sürüyor. Diğer taraftan olağanüstü itiraz süreci başladı. Maltepe, Büyükçekmece iddiaları nasıl sonuçlanır? İstanbul’da seçimler tekrarlanır mı, tekrarlanırsa seçmen üzerindeki etkisi ne olur? Yoksa, YSK son noktayı koyar ve sonuçlar mevcut şekilde mi nihayetlenir merak ediyorum. Yazım yayınlandığında ne olur bilinmez… Son dakikalara yetişmek mümkün değil.

•Boş arsalarda ve inşaat halindeki binalarda binlerce kayıtlı hayali seçmenin olduğu başka hangi ülke vardır… Çok merak ediyorum.

•Soyada göre seçmenlerin hangi partiye oy verebileceğinin analiz edilip belirlenebileceğinin düşünüldüğü bir mantık ve akıl başka hangi ülkede olabilir…. merak ediyorum.

•Seçimlerden sonra makam, mevki ve koltuk kaybedenlerle; makam, mevki ve koltuk kazanamayanların halet-i ruhiyesi ne durumda…. merak ediyorum.

•Toplum içinde oluşan bu kutuplaşma, ayrımcılık, yozlaşma, kin ve nefret duyguları ülke ve millet olarak bizi daha ne kadar geriye götürür…. merak ediyorum.

•Litresi 7TL olan benzinin daha kaç liraya kadar yükseleceğini ve daha kaç liralardan almak zorunda kalacağımızı…. merak ediyorum.

•Kilosu yeniden 7-10TL’ye dayanan patates soğan için ithalatta getirilen sıfır vergi uygulaması, aracılar var oldukça tezgahlarda nasıl bir fiyat avantajı sağlayacak…. Merak ediyorum. Yeni ekonomi paketine göre kooperatifleşme gündemde, ne zaman hayata geçer, geçerse doğru yönetilip başarılı olur mu merak ediyorum.

•Mevsiminde almadığımız sebze ve meyve fiyatlarındaki fahişliğe alışığız da, mevsimindeki ürünlerin fahişliğine alışamadık. Bu yaz nasıl olacak….merak ediyorum. (Şuan kapya biberin kilosu 25TL)

•Yerli tohum ekiminin yasak olduğu bir düzende, %30 olan enflasyonla mücadele için kurulacak olan Sera AŞ ne işe yarayacak… çok merak ediyorum.
•Yeni açıklanan ekonomi paketiyle ekonomide yapısal dönüşüm adımları, sürdürülebilir büyüme ve istihdam hedefleniyor, peki faizlerin ve paranın maliyetinin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda bütün bunlar nasıl sağlanabilecek…..merak ediyorum.

•Seçimlerden sonra doların 7TL olmasını bekleyenler, dolar 6TL’yi zorluyor. Yıl sonu 10TL’yi bulur mu….merak ediyorum.

•Yüzlerce binlerce hayvanı bilerek ve isteyerek katledenlerin serbest bırakılarak ödüllendirildiği bir hukuk sitemi daha ne kadar sabrımızı zorlar….doğrusu çok merak ediyorum.

•Genç nüfusumuz en büyük değerimiz diyoruz ya hani…İşsizlik artışta. Türkiye genelinde 15 yaş ve üstü işsiz sayısı 2019 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişi olmuş. Gençlik ve gelecek ne olur merak ediyorum…

“Ben merak ediyorum etmesine de, asıl etmesi gerekenler de ediyor mudur acaba”, merak etmiyor değilim.

Merak Ediyorum!
Bizi Takip Edin