Merkez Serbostan Camii'nde 'Enderun' usulü teravih

Eski İstanbul ramazanlarının teravih namazlarında uygulanan, ancak daha sonra unutulup kalkan bir gelenek Beykoz' da yeniden canlandırılıyor.                &nbs

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski İstanbul ramazanlarının teravih namazlarında uygulanan, ancak daha sonra unutulup kalkan bir gelenek Beykoz’ da yeniden canlandırılıyor.                                    

Bundan 70-80 yıl öncesinin Ramazanlarında İstanbulda terâvih namazlarında uygulanan, ancak daha sonra unutulup büyük camilerden bile kalkan bir gelenek 17 Ağustos Salı günü Beykoz Merkez Serbostan Camii yeniden canlandırılıyor.

Anadolu’da da benzer şekillerde kılınan Teravih namazının her dört rekâtının, Türk musikisinin değişik makamlarında eda edilmesini ve bu makamlarda bestelenmiş ilahilerle süslenmesini içeren ve adına ?Enderun Usulü? denilen gelenek şimdi yeniden gündeme gelerek kültür hanemizdeki yerini yeniden canlandırıyor.

Köklü Ramazan geleneklerimizden biri olan, geçmişi Osmanlı Sarayı’nın entelektüel yüzü Enderun?a dayanan, Ramazan ayına özel ?Teravih Tertibi ve Cumhur Müezzinliği? uygulaması, Ramazan Musikisi ve Bayram Sabahı ritüelinin eğitiminin yapılarak gerçekleştirilmesi, yapılacak her icranın kayıt altına alınması, gelecek kuşaklara aktarılması, yeni uygulayıcıların yetiştirilmesi, ibadet hayatımızdaki kültürel zenginliğin devamlılığına ve ihyasına önemli bir katkıda bulunacak.

?Ender? un Usulü Teravih? uygulaması ve ?Cumhur Müezzinliği?nin uygulayıcılarının yetiştirilerek 2010 Ramazan’ında 29 gün boyunca uygulanması, geleceğe yönelik güzel bir hareket noktası oluşturacak.

İstanbul Müftülüğü’nün destekleriyle 10 Ağustos Salı günü Sultanahmet Camii’nde Teravih namazı ile başlayan etkinlik, 17 Ağustos Salı günü Beykoz Merkez Serbostan Camii de gerçekleşecek ve 29 ?salâtın Camii?nde bir ay boyunca İstanbullularla buluşacak.

Unutulan geleneğin yeniden canlandırılması çalışması 2010 İstanbul Kültür Başkenti projeleri dâhilinde gerçekleşiyor. ?Teravih Tertibi ve Cumhur Müezzinliği? uygulamasının anlatımı için Enderun teravihi.com isimli bir site de kuruldu.

Merkez Serbostan Camii'nde 'Enderun' usulü teravih
Bizi Takip Edin