Metro boğazla buluşuyor! Beykoz trafiği rahatlıyor

Metro boğazla buluşuyor! Beykoz trafiği rahatlıyor

İBB, Türkiye’de ilk kez inşa edilecek, 3 istasyonlu eşsiz bir füniküler hattı için ihale sürecini başlatarak Beykoz’un da yolcu ve trafik yükünü azaltmayı hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye’de ilk kez uygulanacak, dünyada ise nadir görülen istasyonlu füniküler hattı için ihaleye çıktı.

BEYKOZ’UN TRAFİK YÜKÜ AZALACAK 

Metroyu İstinye’de sahil yolu ve Boğaz ile buluşturacak raylı sistem, Şehir Hatları iskelesine bağlanacak. Deniz yolu ile desteklenecek sistem, İstanbul’da Asya ve Avrupa kıtası arasındaki mevcut köprülerin ve tüp geçitlerin yükünü hafifletecek. Proje, özellikle Sarıyer ve Beykoz ilçelerinin yolcu ve trafik yükünü alacak.

Türkiye’nin ilk 3 istasyonlu füniküleri olacak İTÜ – İstinye Füniküler Hattı 2 bin 650 metre uzunluğunda olacak. Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile entegre olacak raylı sistem, maksimum yüzde 12 eğimle inşa edilecek ve tamamlandığında saatte tek yönde 3.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Fünikülerin İTÜ ve İstinye istasyonlarının uzunluğu ise 80 metre olacak. Orta kısmında bulunacak Reşitpaşa İstasyonunun uzunluğu ise 150 metre olacak.

 “ANADOLU HİSARI-KÜÇÜKSU ARASINDA ÇALIŞMAMIZ VAR”

Sene sonunda hizmete açılması planlanan Rumeli Hisarı - Aşiyan Füniküler hattının ray kaynatma törenine katılan Başkan Ekrem İmamoğlu, Metro ve füniküler hatlarının, deniz hatlarıyla entegrasyonun önemine dikkat çekti.

Raylı sistemleri sağlıklı bir şekilde denizle buluşturmayı istediklerini söyleyen İmamoğlu şöyle konuştu:

“Şöyle bakıyoruz olaya: ‘İnsanlar niçin denizi kullanmıyor; hadi kullanın!’ İnsanları denize ulaştırmak ve kullanmalarını sağlamak lazım. Bu manada Anadolu Hisarı-Küçüksu arasında bir çalışmamız var ve burada Küçüksu-Kandilli iskeleleri ile buradan Aşiyan’ı oraya bağlayacağız. Özellikle çok kıymetli bir hat olmuş olacak. Aşiyan’dan yukarıya bağlanan bu hattın, yine böyle Boğaz’dan diğer noktalarla birleşmesini sağlamış olacağız. Füniküler noktasında yine çalışmalarımız sürüyor. Yine Tophane-Şişhane arası, Avcılar E5-Avcılar İDO arası, Kavacık-Çubuklu arası, İTÜ-İstinye arası, Altunizade-Çengelköy arası gibi beş ayrı füniküler hattı ile ilgili proje etüt çalışmaları bünyemizde devam ediyor.”

Facebook yorumları

Site Yorumları

  • ŞEHİT OĞLU ÖZER ŞAHİN

    SAYIN İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU BEYEFENDİ ASLINDA HIZRAY YAPMAK İSTİYORSANIZ DENİZ ALTINDAN GİTMESİNİ İSTİYORSANIZ AYAZAĞADAN UZATINIZ ÖRNEĞİN ÇORLU-GEBZE METRO HATTININ YENİKAPI-HACIOSMAN METROSUNU AYAZAĞADAN DENİZALTINDAN GEBZEYE UZATINIZ HACIOSMAN-YENİKAPI METROSUNU ÇORLUYA UZATINIZ UYMAZ MI SAYGILARIMLA SEVGİLERİMLE

  • ŞEHİT OĞLU ÖZER ŞAHİN

    ASLINDA ŞEHREMİNİ BELDESİNİN METRO İHTİYACI VAR HACIOSMAN -YENİKAPI METRO HATTINI SİLİVRİ OTOGARI UZATILMASINA LAZIM DEĞİL Mİ İSTASYONLARI YENİKAPI ÇATLADIKAPI CERRAHPAŞA KUMKAPI CERRAHPAŞA YEDİKULE SİLİVRİKAPI KOCAMUSTAFAPAŞA BELGRADKAPI MEVLANAKAPI TOPKAPI CEVİZLİBAĞ YERİN ALTINDANGİTMESİNİ İSTİYORUZ HABİBLER-TOPKAPI TRAMVAY HATTIN METROYA DÖNÜŞTÜRÜLEREK YERALTINDAN EMİNÖNÜYE UZATLIMASINI İSTASYONLARI EMİNÖNÜ SİRKECİ MARMARAY SİRKECİ CAĞALOĞLU SARAYBURNU GÜLHANE YENİKAPI ÇATLADIKAPI CERRAHPAŞA KUMKAPI CERRAHPAŞA YEDİKULE SİLİVRİKAPI KOCAMUSTAFAPAŞA BELGRADKAPI MEVLANAKAPI TOPKAPI CEVİZLİBAĞ

  • Yücel demir

    evet gerçekten çok önemli bi haber Beykozla ilgili...İçinde beykoz ismi geçen her cümle haber niteliği taşımaz Beykozla ilgili bi etüt çalışması olduğu söyleniyor sadece... Beykozun belediyeciliği kadar haberciliğide kötü bir beykozlu olarak gerçekten üzülüyorum

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.