Metro boğazla buluşuyor! Beykoz trafiği rahatlıyor

İBB, Türkiye’de ilk kez inşa edilecek, 3 istasyonlu eşsiz bir füniküler hattı için ihale sürecini başlatarak Beykoz’un da yolcu ve trafik yükünü azaltmayı hedefleniyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB, Türkiye’de ilk kez inşa edilecek, 3 istasyonlu eşsiz bir füniküler hattı için ihale sürecini başlatarak Beykoz’un da yolcu ve trafik yükünü azaltmayı hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye’de ilk kez uygulanacak, dünyada ise nadir görülen istasyonlu füniküler hattı için ihaleye çıktı.

BEYKOZ’UN TRAFİK YÜKÜ AZALACAK 

Metroyu İstinye’de sahil yolu ve Boğaz ile buluşturacak raylı sistem, Şehir Hatları iskelesine bağlanacak. Deniz yolu ile desteklenecek sistem, İstanbul’da Asya ve Avrupa kıtası arasındaki mevcut köprülerin ve tüp geçitlerin yükünü hafifletecek. Proje, özellikle Sarıyer ve Beykoz ilçelerinin yolcu ve trafik yükünü alacak.

Türkiye’nin ilk 3 istasyonlu füniküleri olacak İTÜ – İstinye Füniküler Hattı 2 bin 650 metre uzunluğunda olacak. Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile entegre olacak raylı sistem, maksimum yüzde 12 eğimle inşa edilecek ve tamamlandığında saatte tek yönde 3.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Fünikülerin İTÜ ve İstinye istasyonlarının uzunluğu ise 80 metre olacak. Orta kısmında bulunacak Reşitpaşa İstasyonunun uzunluğu ise 150 metre olacak.

 “ANADOLU HİSARI-KÜÇÜKSU ARASINDA ÇALIŞMAMIZ VAR”

Sene sonunda hizmete açılması planlanan Rumeli Hisarı – Aşiyan Füniküler hattının ray kaynatma törenine katılan Başkan Ekrem İmamoğlu, Metro ve füniküler hatlarının, deniz hatlarıyla entegrasyonun önemine dikkat çekti.

Raylı sistemleri sağlıklı bir şekilde denizle buluşturmayı istediklerini söyleyen İmamoğlu şöyle konuştu:

“Şöyle bakıyoruz olaya: ‘İnsanlar niçin denizi kullanmıyor; hadi kullanın!’ İnsanları denize ulaştırmak ve kullanmalarını sağlamak lazım. Bu manada Anadolu Hisarı-Küçüksu arasında bir çalışmamız var ve burada Küçüksu-Kandilli iskeleleri ile buradan Aşiyan’ı oraya bağlayacağız. Özellikle çok kıymetli bir hat olmuş olacak. Aşiyan’dan yukarıya bağlanan bu hattın, yine böyle Boğaz’dan diğer noktalarla birleşmesini sağlamış olacağız. Füniküler noktasında yine çalışmalarımız sürüyor. Yine Tophane-Şişhane arası, Avcılar E5-Avcılar İDO arası, Kavacık-Çubuklu arası, İTÜ-İstinye arası, Altunizade-Çengelköy arası gibi beş ayrı füniküler hattı ile ilgili proje etüt çalışmaları bünyemizde devam ediyor.”

Metro boğazla buluşuyor! Beykoz trafiği rahatlıyor
Bizi Takip Edin