Mevlâna vuslatın 739. yılında Beykoz'da anıldı

Mevlâna Celaleddin-i Rumî, vuslatın 739. yılında Beykoz’da düzenlenen programla anıldı.

Türk-İslâm mutasavvıfı, şair ve düşünür Mevlâna Celaleddin-i Rumi, vuslatının 739. yıl dönümünde Beykoz’da Şeb-i Arus Töreni, sema ayini, çağları aşan

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mevlâna Celaleddin-i Rumî, vuslatın 739. yılında Beykoz’da düzenlenen programla anıldı.

Türk-İslâm mutasavvıfı, şair ve düşünür Mevlâna Celaleddin-i Rumi, vuslatının 739. yıl dönümünde Beykoz’da Şeb-i Arus Töreni, sema ayini, çağları aşan hoşgörü ve aşkının anlatıldığı konferans ve şiir dinletisiyle anıldı.

Beykoz Belediyesi Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eşi Ayşe Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Belediye Başkan yardımcıları, Meclis üyeleri, muhtarlar, davetliler ve ilçe sakinleri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Başkan Yücel Çelikbilek, Hz. Mevlana’nın Allah(c.c.) sevgisinin derinliği ve güzelliğinin onu çağlar boyu yaşattığını ve hatırlamamızı sağladığını kaydetti. Başkan Çelikbilek, “Rabbim hepimize sevgi ve muhabbette Mevlana yüceliği versin. Sizlerin ömrüne, evine, ailesine güzellikler, bereket ve huzur versin” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Araştırmacı-Yazar Fatih Çıtlak tarafından verilen Tasavvuf ve Mesnevî konulu konferansta ise Mevlâna’nın yaşamı, aşkı arayışı ve insan sevgisi katılımcılara aktarıldı. Mevlana’nın Batı toplumunda yeni yeni keşfedildiğini belirten Çıtlak, âlimleri ve hocalarıyla birlikte anılması gereken büyük mutasavvıfın devrinin altın halkası olduğunu ifade etti.

Konferansın sonunda Fatih Çıtlak’a, Başkan Çelikbilek tarafından çiçek takdim edildi.

Programın sunuculuğunu yapan Murat Gökşen’in şiir dinletisiyle renklenen programda, Mevlana Sufi Ayinleri Topluluğu tarafından gerçekleştirilen sema ayinini izleyiciler ilgiyle takip etti.

Gecenin sonunda katılımcılara Beykoz Belediyesi tarafından Fatih Çıtlak’ın “18 Beyitte Dinle” adlı son kitabı hediye edildi.

Mevlâna vuslatın 739. yılında Beykoz'da anıldı
Bizi Takip Edin