Mimarlık öğrencilerinin sosyal projesi hayat buldu

Mimarlık ve iç mimarlık fakültesi öğrencileri, Beykoz Görele'de bulunan Zübeyde Hanım anaokulunda projelerini hayata geçirdi.

Mimarlık ve iç mimarlık fakültesi öğrencileri, ‘sosyal sorumluluk projesi' kapsamında ‘Projeler Çarpışıyor' programında bir a

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mimarlık ve iç mimarlık fakültesi öğrencileri, Beykoz Görele’de bulunan Zübeyde Hanım anaokulunda projelerini hayata geçirdi.

Mimarlık ve iç mimarlık fakültesi öğrencileri, ‘sosyal sorumluluk projesi’ kapsamında ‘Projeler Çarpışıyor’ programında bir araya geldi ve Beykoz Görele’de bulunan Zübeyde Hanım anaokulunda projelerini hayata geçirdi. Yeni sınıflarını gören minik öğrencilerin yanı sıra veliler de bütün okulların böyle olmasını istedi.

Türkiye’deki 30 üniversitenin ve yurt dışından 10 ülkenin mimarlık, iç mimarlık ve tasarım fakültelerinde eğitim gören öğrencileri, ‘Projeler Çarpışıyor’ isimli bir program kapsamında sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdi. Mimar adaylarının çizdiği, tasarımcıların da uyguladığı proje ilk olarak Beykoz Görele Mahallesi’nde yer alan Zübeyde Hanım Anaokulu’nda hayata geçti. Zeka küpünden yola çıkılarak yapılan ana sınıfı, hem odaları hem de dış cephesiyle çocukların eğlenerek eğitim gördüğü bir yuva oldu. Bu projenin gerçekleşmesinde Prof.Gündüz Gökçe, Atilla Kuzu, Levent Çırpıcı, Şebnem Buhara ve Zafer Karoğlu gibi tanınmış meslek adamları ve projeye destek olan Kadir Topbaş da yer alıyor.

Projenin tanıtım programına katılan Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, genç mimarları kutlayarak, projelerini Beykoz’un diğer okulları için de uygulamalarını söyledi.

Başkan Çelikbilek, “Beykoz Tasarım Atölyesi’ni kuracağız”

Projeye destek veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapılana sınıfı çok beğendiğini söyleyerek, bu tür projelerin çocukların zihinlerini geliştirmesi bakımından çok önemli olduğunu belirtti.

Projeyi hayata geçiren genç mimarları tebrik ettiğini dile getiren Başkan Çelikbilek, yakında Beykoz tasarım atölyesi kurmayı düşündüklerini dile getirdi. Çelikbilek, “Bu çalışma içerisinde Beykoz’daki üniversiteli gençlere imkân sunacağız. Vatandaşlarımız da bundan yararlanacak. Vatandaşlar söyleyecek öğrenciler yapacak” diye konuştu.

Sınıfını çok beğendiğini söyleyen 5 yaşındaki Vidin Altun, “Tavandaki yıldızları çok beğendim. Önceki sınıfım da güzeldi ama bu sınıfımı daha çok beğendim. Hep burada eğitim almak isterim” dedi. Arkadaşıyla aynı düşüncelere sahip olduğunu söyleyen Nisanur Aydın ise, sınıfının tavanını ve dolaplarını çok beğendiğini, perdelerin de dikkatini çektiğini söyledi.

Proje koordinatörü Semih Artün ise, ‘Türkiye’deki mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında yarıştıkları bir projeydi. Yarışma kapsamında jüriye çıkan öğrencilerimiz projelerini tanıttı ve tanıtılan projelerden bir tanesi seçildi. O proje de çizgide kalmasın diye uygulamamız gerekiyordu. Bu yüzden bir anaokulu seçtik. Orası da Beykoz’daki bu anaokulu oldu. Bunu huzur evlerinde, hayvan barınaklarında, parklarda yapabiliriz‘ dedi.

Artün, projeyi gerçekleştirirken belli bir kısmını kendi imkânlarıyla, belli bir kısmını da destek alarak hayata geçirdiklerini belirtti.

Mimarlık öğrencilerinin sosyal projesi hayat buldu
Bizi Takip Edin