Mucize meyve Beykoz’da yetişiyor

Eski çağlardan beri özellikle Uzakdoğu’da alternatif tıpta yararlanılan “hünnap” meyvesi artık Beykoz’un doğal tarım bahçelerinde yetişiyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski çağlardan beri özellikle Uzakdoğu’da alternatif tıpta yararlanılan “hünnap” meyvesi artık Beykoz’un doğal tarım bahçelerinde yetişiyor. 

Faydaları ile göz kamaştıran, Anavatanı Çin olan, halk arasında “innap”, “çiğde” ve “innabi” olarak da anılan hünnap meyvesi artık Beykoz’un bereketli topraklarında yetişmeye başladı.

Eylül ayında olgunlaşıp ekim ayıda tüketilmeye başlanılan hünnap meyvesi, Beykoz Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine ev ev dağıtılarak sofralara şifa getirecek.  

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, şifa kaynağı hünnap meyvesinin de Beykoz bahçelerinde yetiştirildiğini duyurdu. 

Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Üretimde de, paylaşmada da sınırımız yok. İhtiyaç sahibi komşularımızla paylaşmak üzere meyve bahçemizde mucize meyve, şifa kaynağı hünnap yetiştiriyoruz. Anavatanı Çin ama artık bize özel lezzetiyle Beykoz markasıyla anılacak. ;) Yiyenlere afiyet, şifa olsun.” dedi.

HÜNNAP NEDİR?

İğde meyvesiyle karıştırılan hünnaba Uzakdoğu ülkelerinde “ölümsüzlük meyvesi” ve “Tanrının hediyesi” gibi benzetmeler de yapılıyor.

Cehrigiller ailesine ait bir ağaç türünde yetişen hünnap meyvesi ilk olarak yeşil bir renkte gelişir. Sonbahar güneşinde bekleyen meyve zamanla kırmızı ve kahverengi arası bir renge bürünür.

İçeriğinde yüzde 85 oranda C vitamini bulunduran nadir meyvelerdendir.

HÜNNAP FAYDALARI

Hünnap içerisinde bolca antioksidan ve C vitamini barındırmasından dolayı kanser hastalıklarından koruyucu etkisi bulunmaktadır. B3 vitamini açısından da zengin bir besin kaynağı olan hünnap, yeterli miktarda tüketildiği takdirde vücudun kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur.

Güçlü antioksidan özelliği nedeniyle bu minicik meyve, karaciğer rahatsızlıklarından çeşitli kanser türlerine kadar birçok hastalığın iyileşme sürecine olumlu etkilerde bulunuyor.

Güçlü bir posa yapısına sahip olan Hünnap, sindirim sistemini düzenleyerek daha sağlıklı bir işleyişe kavuşturur. Hünnap, güneş kaynaklı oluşan yanıkların ve kızarıklıkların da giderilmesini sağlar.

Özellikle içeriğinde bulunan potasyum ile vücudun günlük potasyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan hünnap, ruh halini iyileştirir.

Mucize meyve Beykoz’da yetişiyor
Bizi Takip Edin