Müftü Demirtaş 'Kıvamlı Din – Kıvamlı İnsan'ı anlatıyor

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Semerkand TV'de   katıldığı programda “ Kıvamlı Din-  Kıvamlı İnsan “ konusunu işledi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Semerkand TV'de   katıldığı programda “Kıva

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Semerkand TV’de   katıldığı programda “ Kıvamlı Din-  Kıvamlı İnsan “ konusunu işledi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Semerkand TV’de   katıldığı programda “Kıvamlı Din-  Kıvamlı İnsan“ konusunu işledi. Sunuculuğunu Taha  Kurt’un yaptığı Rahle  programında  Müftü Demirtaş, İslam Dini’nin en son ve en kıvamlı din olduğunu belirterek şunları söyledi:  

“Kıvam kelimesi gündelik hayatımızda da kullandığımız bir kelime. Bir işin kaliteli ve güzel olmasını ifade eden bu kelime  Arapça’da  “Kıyam”  kelimesinden alınmıştır. Kıvam, Makam, Kayyum, Kıymet, Takvim, Mukim, Müstakim  gibi kelimelerle aynı kökten beslenen kelime Kur’anın temel  kavramları arasında yer almaktadır.

Yüce Rabbimiz En’am Suresi, 161. ayet-i kerimede : “De ki: Şüphesiz Rabbim beni doğru bir yola; kıvamlı bir dine, Hakk’a yönelen İbrahim’in dinine iletti. O, Allah’a ortak koşanlardan değildi”  buyurmak sureti ile “kıvamlı din”e vurgu yapmaktadır.

Yine Yüce Mevlamız, İnsanın kıvamlı yaratıldığını, Kur’an’ın kıvamlı bir kitap olduğunu belirtmektedir. Ne var ki, bugün dünyada Müslümanlar her anlamda kıvamsız bir görüntü ortaya koyuyorlar. Bir yemek bile kıvamsız  olduğunda örneğin tuzu eksik ya  da yağı yetersiz ise o yemeği yemek mümkün olmuyor. Yemek metaforu ile konuyu anlatıyorum ki daha somut ve net olsun… Tadımız , tuzumuz iyi değil maalesef..!

Ülkemizde,  örneğin Trabzon ekmeği marka olmuş bir ekmektir. Bir ürünün kaliteli olması ve  marka olabilmesi için 5 unsuru  içinde barındırması gerekir:

1-      İyi bir usta,

2-      Kaliteli malzeme,

3-      Ölçülü karıştırma,

4-      Dikkatlice pişirme,

5-      Güzelce sunum!

Kalite ve marka olacak bir potansiyele sahip İslam dünyası, insan fıtratına uygun bir bakış ile kendisine bakış yapar, Kur’an-ı Kerimin dünyasını ön yargısız bir okuma ile keşfederse, yeniden kendini bulacak, kalite ve kıvam yolunda ilerleyebilecektir. Din-i Mübin-i İslam, insanlığın son dinidir. Bu din hakikaten bütün güzellikleri ve kaliteyi içinde barındırıyor. Kıvamı bozan şeylerin başında bid’at ve hurafeler gelmektedir” , dedi.

Rahle Programı, 13 Ocak Çarşamba günü, saat 22.00‘de Semerkand Tv’de olacak. Programın  tekrarı 16 Ocak Cumartesi günü  saat 22.00’de yayınlanacaktır.

Müftü Demirtaş 'Kıvamlı Din – Kıvamlı İnsan'ı anlatıyor
Bizi Takip Edin