Müftülükten 'Ezanı Güzel Okuma ve Musiki' kursu

Beykoz Müftülüğü tarafından din görevlilerine yönelik “Ezanı Güzel Okuma ve Musiki” kursu açıldı.

Emekli din görevlisi Zeki Durmuş tarafından verilen kurs  programında musiki bilgisi yanında, makam bilgisi ve makamlara uygun ilahiler.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü tarafından din görevlilerine yönelik “Ezanı Güzel Okuma ve Musiki” kursu açıldı.

Emekli din görevlisi Zeki Durmuş tarafından verilen kurs  programında musiki bilgisi yanında, makam bilgisi ve makamlara uygun ilahiler öğretilecek.

İlçe Müftülüğü konferans salonunda 1 ay devam edecek  olan  Ezan ve musiki kursuna 17 din görevlisi katılıyor.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş  kursa devam eden din görevlilerini ziyaret ederek çalışmaları izledi. Müftü Demirtaş, kurs öğretmeni Zeki Durmuş’tan bilgi aldı.

Müftü Demirtaş ziyaret sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ezan okuma kursundaki personelimizin motivasyonunu çok iyi buldum. Din hizmetlerinde ses ve  cami musikisi çok önemlidir. Güzel bir sesle okunan ezan ne kadar da inşirah vericidir. Kur’an-ı Kerim,  güzel ve ahenkli bir ses ve sada ile tecvid ile okunduğunda ne kadar da etkileyicidir. Cemaatimizin sevincine, mutluluğuna ve üzüntüsüne ortak olmak gerekmektedir. Mevlid, ilahi, kaside ve güzel ezan konusunda  maharetli olmak gerekmektedir. Konusunda uzman ve tecrübeli  olan emektar hocamız Zeki Durmuş beyden yararlanmak istiyoruz. Beykoz Müftülüğünde en az 4 adet ilahi grubu olması gerekmektedir. Yuşa İlahi Grubunun yanında Güldeste, Çağrı, Ensar gibi yeni gruplara ihtiyacımız vardır.” dedi.

Anadoluhisarı Fatih Camii’nde 42 yıl müezzin kayyımlık görevlerinde bulunan emekli din görevlisi Zeki Durmuş hizmetten emekli olmadı. Zeki Hoca, Amir Ateş başta olmak üzere önemli bestekârlardan dersler aldı.

Musiki Kursu Öğretmeni Zeki Durmuş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu gün kursumuzun ikinci günündeyiz. Din görevlisi arkadaşlarımız maşallah çok başarılılar. İnşaallah kurs müddetince 30 civarında ilahi öğreneceğiz.7-8 makamı öğreneceğiz.Ezan ve müezzinlik konularında uygulamalar yapacağız. Bilgi ve birikimimi özveri ile arkadaşlarımıza vermek istiyorum.”dedi. 

Müftülükten 'Ezanı Güzel Okuma ve Musiki' kursu
Bizi Takip Edin