Muhtarlarla ortak aklı birlikte çalıştıracağız

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Av.Yüksel Baki, mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.

AK Parti'den Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Av.Yüksel Baki, toplantılara büyük bir hızla devam…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Av.Yüksel Baki, mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.

AK Parti’den Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Av.Yüksel Baki, toplantılara büyük bir hızla devam ediyor. Beykoz Mahalle ve Köy Muhtarları ile bir araya gelen AK Parti  Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Av.Yüksel Baki, Beykoz Muhtarlar Derneği başta olmak üzere, muhtarların sorunlarını dinleyip, seçildiği takdirde Belediye – Muhtarlık ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

İBB Korusu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya Beykoz Muhtarlar Dernek Başkanı Cavit Gül ile Mahalle ve Köy muhtarı katılırken kahvaltılı toplantıda Av. Yüksel Baki’yi, Ordulular Kültür Derneği Başkanı Abdullah Güngör ve Beykozlu Ordu Mesudiyeliler Dernek Başkanı Özkan Ayduğan yalnız bırakmadı.
 

Av. Yüksel Baki: Muhtarlara belediye yönetiminde aktif rol vereceğiz

AK Parti Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Av.Yüksel Baki, yapmış olduğu açılış konuşmasında, insan odaklı bir siyaset anlayışına sahip olduğunu belirterek, kanaat önderleri ve muhtarların önemine değindi. Baki yapmış olduğu konuşmasında şu cümlelere değindi;

“Sizinle 9,5 yıl birlikte çalıştık. Abi kardeş ilişkimiz oldu. 2 dönem meclis üyeliği görevini sürdürdüm. Kapımız bu süre içinde hep açık oldu. Beykoz’un dertlerinde sizinle dertlendim. Beykoz’la sevdam burada öğretmenlik ve avukatlık döneminden başlar.

Sizinle İBB ‘de Bakanlıkta Ankara’da Beykozumuz’un dertlerini birlikte getiriyoruz. Benim bundan sonraki hedefim göreve gelirsek eğer muhtarları doğrudan belediye yönetiminde aktif rol vermek. Yani Beykozlular’ın ortak aklı yönetecektir. Bazı kararlar alınmadan önce o sokakta muhtarımızla beraber halkımızla buluşacak o kararı uygulamakla ilgili atılması gereken adımlar atılacaktır.

Sizleri tek tek makamlarınızda ziyaret edeceğiz. Daha sonra STK ‘lar ile birlikte olacağız. Bu günkü davetimize icabet gösteren siz değerli muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.

Çıktığımız yok meşakkatli bir yoldur. Bu zor bir iştir. Aranızda muhtarlığı uzun zamandır yapan arkadaşlarımız var. Biz sizinle beraber istişare ederek ortak aklı harekete geçirirsek ilçemizin sosyal ve ekonomik dönüşümünü çok rahat yapabileceğimizi düşünüyorum”

Yüksel Baki’nin açılış konuşmasından sonra sıra muhtarlara geldi. Muhtarlar adına açılışı gerçekleştiren isim Beykoz Muhtarlar Dernek Başkanı Cavit Gül oldu. Gül, 2B ve benzeri mülkiyet konuları üzerine konuşurken, aday adayı Avukat Yüksel Baki’ye başarı diledi;

“Yüksel Bey ile 2 dönem birlikte çalıştık, konumu itibari ile imkanlar dahilinde bizlere yardımcı olmuştur. Beykoz’un 2B ve diğer mülkiyet konuları ile ilgili belediye başkanı başta olmak üzere kendisiyle de görüşmüşüzdür. 2B yasamız güzel ve çıkmasından mutlu olsak bile rayiç bedellerin yüksek oluşu halkımızı üzmektedir. Ankara ile bizim kadar belediyemizde gidip uğraşmıştır. Sayın Yüksel Baki seçilirse eğer bu ve benzeri çalışmaları sürdüreceğini belirtti az önce.

2 dönem belediye başkan yardımcılığı yapmış Yüksel Bey’in görevinden istifa etmesi ve aday olması beni gerçekten şaşırttı. Çıktığı yolda kendisine başarılar diliyorum. Bir sakınca da görmüyorum. Tabi bu iş bir siyasettir. İyi ilişkilerle görevi alırsa inşallah başarılı olur.

Muhtarların özlük hakları konusunda kendisinden göreve gelir gelmez taleplerimiz olacak. Muhtarlarımız çok özverili. Karşılıksız çalışıyoruz. Eksiklerimiz olmasına rağmen muhtarlarımız bence görevlerini en iyi şekilde yapmaktadır”

Dernek Başkanı Cavit Gül’den sonra sırası ile Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün, Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Ahmet Soylu, İncirköy Mahalle Muhtarı Şefik Yavuz Yılmaz ve Akbaba Köy Muhtarı Yüksel Kılıç söz aldı.

Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün;

Beykoz’da belediye başkanlığı yapacak kişinin yanında STK ‘lar ve muhtarların oy hakkı olmasa bile söz hakkı olmalı ve bu sizin değil tüm belediye başkan adaylarının düşüncesi olmalıdır.

Seçilecek olan belediye başkanı özel proje alanları konusunda sizin dediğinizi yapmazsa bu görevi yerine getiremez. Sadece bu değil hiç bir sorun ortak akıl olmazsa çözülemez. Ben 5 yıl daha başkan olacağım diyip aday olan varsa ve bu zihniyet ile devam etmeye kararlılarsa, hiç olmasınlar.

Belediye başkanının kapısı açık olmalı. Mağdur olan zor durumda olan vatandaş belediye başkanı ile rahat görüşebilmelidir.

Gümüşsuyu Muhtarı Ahmet Soylu:

Ben Beykoz’da 2 dönemdir muhtarım. Muhtarlık, belediye ve STK ‘lar dönemseldir ama kalıcı sesler bırakarak hatırlanırlar. 2 dönemdir Ak partili yönetimlerle beraberiz. 10 defa belediye başkanımıza söyledik. dedikki “başkanım özel proje alanları konusunda bizi bilgilendirin” dedik, olmadı. Planlar mahallelinin elinde dolaşırken bizde yoktu. Belediye ilgili muhtara bilgi vermiyor. Bu eksikliklerden biridir. 15 kişi zaman zaman Ankara’ya gidiyoruz bize “belediye başkanı nerede” diyorlar. Maliye Bakanı ile bir türlü görüşemedik. Ak Parti İl Başkanı ile bir randevu bile alamadı belediye başkanımız.

Sıkıntılarımız ortaktır. Mahallede yasal bir görevimiz yoksa bile mahallelinin avukatlığına soyunuyoruz. Belediye biraz arkamızda olsa kalbimiz birlikte atarsa Beykoz’da çözülemeyecek sorun yoktur. 25 mahalle Beykoz’un büyük bir alanını oluşturuyor. Gelecekte büyük rantlar olacak ve büyük mütahitler çıkacaktır. Umutsuzluğa düşen vatandaş yerini satıyor malesef.

Sayın başkan yolunuz açılırsa bence muhtarlığı mutlaka işin içine sokmalısınız çünkü Beykoz’da muhtarlar yok. muhtarlar özel gayretleri ile varlar.

İncirköy Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz:

Beykoz’un planları ile ilgili sıkıntılar var. Muhtarlar Derneği olarak bu konu ile ilgili planlarla ilgili bizimle toplantılar yapılmadı. Yapılan planlarda sıradan vatandaşlar zaten yok. Bu planlar işlenirken neden herkesin evi neden işlenmedi. Birde neden yerinden dönüşüm değilde kentsel dönüşüm mevzubahit oldu.

İnşallah seçilirsiniz beraber oluruz, muhtardan kaçarak ondan bundan kaçarak bu iş yapılmaz. Umarım seçilirsiniz ve şu anki birlikteliği seçildikten sonrada sürdürürsünüz. Gidişat iyi değil.

Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç:

Seçim arenasına ve seçim startına Türkiye şu anda girmiştir. Metrolar otobüsler merkeze insan taşıyor diyebilirim. Bu gün bizim muhtar olarak öncelikle bizleri bir araya getirdiğiniz için teşekkür ederiz. Beykoz pilot bölge seçilsin. Muhtarlarla ilgili kitapçık oluşturalım. Bu gün önümüzdeki dönemde aday adaylarımız aday olduğumuzda nasıl çalışacak muhtarlarla nasıl çalışacak biz belediye başkanı ile mi direk görüşeceğiz bu ve benzeri konuları içeren bir kitapçık olsun.

Muhtarları çalıştıracak çalışmalarda olmalıdır. Günlük işler dışında projelere yönlendirileceğimiz projeler hazırlayalım. Cenaze düğün işleri zaten gündelik işlerimizdir.

Av Yüksel Baki: Ortak aklı birlikte çalıştıracağız

Muhtarların duygu ve düşüncelerini aldıktan sonra, bahsettikleri konularla ilgili kısa bir değerlendirme konuşması yapan Yüksel Baki şunları söyledi;

“Sizinle ofis hizmetini belediyemizin ana binasında oluşturacağız. İnşallah bu sayede iletişimi sizimle kurup Beykoz’un ortak aklını birlikte harekete geçireceğiz. Eğer Baklacı’nın Karlıtepe’nin planı konuşulacaksa ilgili mahallelerde bu konularda konuşulacaktır.

Yerel yönetimlerin en önemli aktörleri sizsiniz. Ben göreve gelirsem sizinle birlikte ortak aklı birlikte çalıştıracağız.

Plan konusundaki ana hareket noktamız şudur; mevcut yapıyı tanımayan planı bizde tanımayacağız. Yani vatandaşın aleyhine hiç bir planı kabul etmeyeceğiz. Çevre Bakanlığı’nda kira ve benzeri konularda vatandaşın hakkını birlikte savunacağız. Beykoz’un yükünü sizile birlikte taşıyacağız. Siz varsanız bizde varız siz yoksanız birde olmayacağız.

Allah izin verirse sizin desteklerinizle mahallenin sorununu önce mahalleli ile kararlaştırıp çözeceğiz. Doğru karar sokağın muhtarın kararı olacaktır.

Bu güne kadar yapılan konuları muhtarlarımız bahsettiler. 2B ve mülkiyet konusu kanayan bir yaraydı ve çözüldü ama fiyatlarla ilgili sorunlarımız var. Planları yaparkende dönüşümü yaparkende halkımıza gideceğiz. Sorun fiyatın yüksek olmasıysa eğer Ankara’ya da taşıyacağız.

2B kanununa şunu eklenmesini isteyeceğiz. “Koruma alanında yerlerin rayiçlerinin %50 si uygulanır” diyeceğiz. Çünkü “ev yapamayan yerinde birşey yapamayan vatandaşa çıkartılacak fatura rayicin %50 si olmalıdır” diyeceğiz. Kendi içimizde paylaşmadan istişare etmeden hiç bir planı tatbik etmeyeceğiz değerli muhtarlarım.

Bu gün beni yalnız bırakmayan muhtarlarımıza dava arkadaşlarımıza ve yerel basına teşekkür ediyorum.

BTR Haber Ajansı

Muhtarlarla ortak aklı birlikte çalıştıracağız
Bizi Takip Edin