Murat Aydın: Beykoz’da imarsız yer kalmayacak!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 2022 Yılı Faaliyet Raporu görüşmesinde yapılan çalışmaları özetleyerek muhalefetin yalan ve iftiralarına cevap verdi.

Murat Aydın: Beykoz’da imarsız yer kalmayacak!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Meclisi, geçen yıl ilçede gerçekleşen, hizmet, yatırım ve çalışmaların detaylarıyla yer aldığı 2022 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nu görüşerek oy çokluğuyla kabul etti.

Meclis I. Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapılan toplantıya, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, belediye başkan yardımcıları ve ilgili birim müdürleri katıldı.

Beykoz Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporu

Toplantıda AK Parti ve CHP grupları adına temsilciler faaliyet raporuna ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Belediye Başkanı Murat Aydın, 2022 yılı hizmetlerinin yapılması için kendisine yetki veren başta Beykoz halkı olmak üzere, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

4 yıllık süreçteki faaliyetlerin sahibinin Beykozlular olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Murat Aydın, bütün gayretinin Beykoz’da yaşamı kolaylaştırmak ve ilçe sakinlerini mutlu kılmak olduğunu belirtti.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın

“TOKATKÖY’DE BİN 849 M2’LİK BAĞIMSIZ BİRİM”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, yaşanan deprem felaketine değinerek eski binaların yıkılıp yerine kentsel dönüşümle yenilerinin yapılması gerektiğini vurguladı.

Tokatköy’de kentsel dönüşüm çalışması kapsamında bölgeye yapılacak olan iş yeri ve dükkânlar hakkında konuşan Belediye Başkanı Murat Aydın, “Tokatköy’de yaklaşık 140 bin m2 konut ve iş yeri inşaatı yapılıyor. Bin 849 m2’lik yerde 47 tane bağımsız birim yapılacak. Oradaki insanların ihtiyacını karşılayacak dükkânlar. Tokatköy’ün neresi rant? Siz suçlusunuz. Çünkü siz bilmek istemiyorsunuz. Niye suçlusunuz? Orada 83 bin m2 yer, 663 tane bağımsız birim var. Mülkiyet Beykoz Belediyesi’ne ait bir yer. Otopark ve sığınaklarda dâhil edildiğinde bugünün hesaplarına göre toplam 120 bin m2’lik alanda inşaat yapılacak. Dükkânlarla birlikte 823 adet bağımsız birim yapılacak. Biz kendi yerimizi, kamunun yerini yapılaşmaya açtık.” dedi.

Beykoz Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporu

“4 MİLYAR GELİR SAĞLAYACAĞIMIZ YERDE 400 MİLYON ZARAR EDİYORUZ”

Tokatköy’de 1 buçuk milyar lira harcanacağını ve öngörü olarak da yaklaşık 400 milyon lira zarar edeceklerinin altını çizen Belediye Başkanı Murat Aydın, “Biz kentsel dönüşüm yapmasak arsamızı satsak ya da bina yapıp satsak yaklaşık 4 milyar lira gelir elde edeceğimiz yerden 400 milyon lira zarar ediyoruz. Bu zarar aslında olmayacaktı. Sürecin uzatılması maliyetin artmasına sebep olmuştur. Şuan insanlar orada oturmaya başlayacaklardı. İYİ Parti’lilerin lideri, ana muhalefetin milletvekilleri, danışmanları, adını duymadığımız örgütüler orada. Ne yapmak istiyorsunuz? Aynı şunun gibi, bin 849 m2 iş yeri yapılıyor 56 bin m2 deniliyor. Şaşırıyorum. Nereden çıktı 56 bin m2? Kim üretti? Nerden aldınız bu sayıyı?” ifadelerini kullandı.

Beykoz Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporu

“DÖNÜŞÜME KARŞI GELEN KATİL ADAYIDIR”

“Kim afet referanslı kentsel dönüşümün karşısında duruyorsa o katil adayıdır. Bu kadar açık ve nettir.” diyen Murat Aydın, “6 Şubat’ı yaşadık. Tokatköy’deki olayların üstüne bir sünger çekelim, yeniden başlayalım. Sizin Çubuklu’daki konuştuğunuz ama İBB’nin adım atmadığı proje ile ilgili biz destek vermeye hazırız. Biz sizin yaptığınızı yapmayacağız. Geleceğiz ne gerekirse, kiminle nerede nasıl konuşulması gerekiyorsa konuşacağız. Aksi takdirde olası İstanbul depremi Türkiye’nin kıyameti olur. Depreme önlem almanın yolu kentsel dönüşümdür. Bunun üzerinden kesinlikle siyaset yapılmamalı. 6 Şubat’a rağmen hala Tokatköy ile ilgili farklı, gerçek olmayan şeyler söylenince bu konuyu gündeme getirmek zorundayım. İstanbul’da iktidarsınız. İstanbul’u ve Beykoz’u depreme hazırlamakla ilgili ne yaptınız? Ne yapacaksınız biz de sizinle beraber olalım.” diye konuştu.

“TOKATKÖY’DE ZEMİNE 3 BİN KAZIK ÇAKILDI”

Süreç uzamamış olsaydı Tokatköylülerin şuanda yeni ve depreme dayanıklı binaların içerisinde oturacağını hatırlatan Belediye Başkanı Murat Aydın, “Tokatköy’de zemine yaklaşık 3 bin tane kazık çakıldı. Bizim öngörümüz 500-600 taneydi ama sahaya girince farklı olduğunu gördük. Umuyor ve inanıyoruz ki 6 Şubat Türkiye için bir milat olur ve kentsel dönüşüm konusunda şuradaki tartışmaları tekrar yaşamayız. Siyaset buluşmazsa, bir araya gelmezse bu işler yürümez mümkün değil. Deprem öldürmüyor, çürük binalar öldürüyor. Bunun da yolu çok açık ve net. Yenileceğiz.” dedi.

Beykoz Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporu

“4 YILDA 4 BİN 328 KİŞİYE TAPU VERDİK”

Beykoz’da geçmişten bugüne kadar en önemli problemin mülkiyet ve imar olduğunu söyleyen Murat Aydın, “Yücel Çelikbilek başkanımız bütün mesaisini ve enerjisini bu problemi çözmek için harcamıştır. Beykozlular 2B’de en ucuz arsayı, tapuyu alanlardır. Bu da rahmetli başkanımız Yücel Çelikbilek’in özel gayreti ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın sahiplenmesiyle yapılmış bir iştir. Bu süreç devam ediyor. Yüzde 90’lık süreç çözüldü yüzde 10 kaldı. Son 4 yılda pek gündeme getirmiyoruz ama biz son 4 yılda 4 bin 328 kişiye 2 bin 298 parselin tapusunu verdik. Geçmişte mülkiyet ile ilgili bu adımlar atılmasaydı biz bu hizmetleri yapamazdık.” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: Beykoz’da imarsız yer kalmayacak!

“BEYKOZ’DA İMARSIZ YER KALMAYACAK”

Belediye Başkanı Murat Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

“Beykoz halkının yüzde 40’ının yaşadığı yüzde 85’lik Doğal Sit Alanı’nın imar planı büyük ölçüde çözüldü. Birkaç haftaya yüzde 100 çözüldü diyeceğiz. Beykoz halkı adına teşekkürüm var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a, bakanlık bürokratlarına, mesai arkadaşlarıma, meclis üyesi arkadaşlarıma… Cumhurbaşkanımız, ‘İki Murat bir araya geleceksiniz bu Beykoz’un imar ile ilgili problemini çözeceksiniz. Ne tür destek gerekiyorsa onu da biz vereceğiz’ dedi ve biz orada aldığımız güçle hayal olanı gerçekleştirdik. Tarihi boyu imar planı olmamış olan bölgelerimizin imarla ilgilini sorununu büyük ölçüde hallettik. Bir kaç hafta içerisinde yüzde 85’lik alanda imarsız yer kalmamış olacak.”

“ÖNGÖRÜNÜMDEKİ İMAR SORUNUNU İBB ÇÖZECEK”

Başkan Murat Aydın, İBB’nin yetkisinde olan Öngürünüm Alanı’nda değindi. Aydın, “Bir de Boğaz kanunu ile ilgili olan kısımlar var. Burası İBB’nin sahibi biz de işin paydaşıyız. Buradaki planlar geçmiş dönemlerde bitmiş. Ama mahkemeler vs. yeniden ele alınması gerekiyorsa 4 yıllık süreçte İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştüm, genel sekreter ve ilgili arkadaşlarla görüştüm. Siyasette bütün paydaşlarla ‘Şu işi halledelim’ diye görüşüyoruz. Şuana kadar çözemedik. İnşallah önümüzdeki aylar içerisinde biz Boğaz bölgesinin imar ile ilgili sorununun çözüldüğünü görmek istiyoruz. Kim çözecek? İBB çözecek.” dedi.

Beykoz Belediyesi 2022 Yılı Faaliyet Raporu

“İBB BEYKOZ’U ÖRNEK ALMALI”

Spor ile ilgili faaliyetlere değinen Murat Aydın, “Daha huzurlu daha sağlıklı daha özgüvenli olalım diye sporun her alanında varız. Var olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda çok büyük başarılar da elde ettik. Gabon’da Türkiye’yi temsil ettik. Yine hentbolda 2022 Türkiye Şampiyonu olduk. Voleybolda, okçulukta birçok branşta büyük başarılar elde ettik. Tüm bunlar gençlerimiz özgüvenli, sağlıklı olsun diye. Sadece Beykozlular değil İstanbullularda spor yapabileceği mekânlar bulsun diye büyük gayretimiz oldu.” dedi ve “Beykoz Spor Ormanı’nda yaklaşık 8 milyon m2’lik alanda gençlerimiz ve yetişkinlerimiz için birçok branşta spor yapma alanlarını oluşturduk. Zaten Türkiye’de ilk bu dünyada da ilktir. İBB’nin bu yönüyle Beykoz’u örnek almasını arzu ediyoruz.” diye ekledi.

YENİ HOLLYWOOD: BEYKOZ

Belediye Başkanı Murat Aydın, “İnsanımızın mutlu olmasını, mutluluğuna katkı vermek istiyoruz. Gençlerimizin özgüvenli olmasını istiyoruz. Beykoz yeni Hollywood. Türkiye’deki dizi ve filmlerin en az yüzde 75’i Beykoz’da çekiliyor. Biz burada hem Beykoz’un tanıtımına katkı sağlıyoruz ve gelir elde ediyoruz. Gençlerimizin de bu çalışmaların içerisinde bulunmasını arzu ediyoruz. Ona yönelikte BEYSEM bünyesinde birçok projelere imza attık. Türkiye çapında ödüller aldık.” dedi.

“2023’DE YAŞAM KALİTESİNİN ARTMASINA DAHA DA KATKI VERECEĞİZ”

Murat Aydın, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Beykoz düne göre çok daha farklı ve gelecekte çok daha farklı güzel olacak. Amaç, insanımızın yüzündeki tebessüm ve  geleceğine yönelik motivasyonunun artış olması. Bilimsel çalışmaların merkezinin Beykoz olmasını arzu ediyorduk. Bu anlamda merkezi yönetime, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlığımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Türk- Alman Üniversitesi gibi anlamlı bir üniversiteyi buraya kurdular. Türkiye’nin en iyi 5 üniversitesinden bir tanesi. Boğaziçi Üniversitesi’nin de bir kısmı buraya geldi. Bilimin öncülüğünü yapacak okullarımız. İlk fen lisesi 2022 yılında açıldı. Bilimin öncülüğünde gayretle çalışmamız lazım. Ve o bilim insanların yetiştiği, bilimsel üretimlerin yapıldığı, dünyanın bulunduğu noktayı yakalamış ve geçen bir Beykoz’u hayal ettik. O yolda da hızla ilerlemeye devam ediyoruz. 2023 yılında yaşam kalitesinin, mutluluğun artmasına daha da katkı vermek gayretimiz olacak.”

.

.

Murat Aydın: Beykoz’da imarsız yer kalmayacak!
Bizi Takip Edin