Oktay Derelioğlu: 'Alex Türkiye'ye dönecek'

Beykoz Belediyesi'nin düzenlediği Spor Sohbetleri adlı söyleşi programına eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu konuk oldu.

Eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu, Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen Spor Sohbetleri programında futbol gündemine dair

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin düzenlediği Spor Sohbetleri adlı söyleşi programına eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu konuk oldu.

Eski milli futbolcu Oktay Derelioğlu, Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen Spor Sohbetleri programında futbol gündemine dair önemli açıklamalar yaptı.  

Futbol spikerlerinden Yasin Dallı’nın moderatörlüğünü yaptığı programda futbol gündemiyle ilgili sorulara çarpıcı cevaplar veren Oktay Derelioğlu, programa katılan öğrencilerden gelen soruları da içtenlikle yanıtladı. 

“Taraftarlık İş Olmamalı, Gönülden Olmalı”

Türkiye’de taraftarlık algısı sorusuna cevap veren Oktay, “Ülkemizde taraftar başka yere oynuyor. Taraftarlık işinden para kazanan kesimler var. Bunların futboldan elini çekmesi lazım” dedi.

“Heykelini dikip göndermek yalnız biz de olur”

Alex ile ilgili görüşlerini açıklayan Oktay, “Alex önce heykeli dikilen sonra gönderilen futbolcu. Geldiğinden daha fazla bir kalabalığın katılımıyla uğurlandı. Bence Aziz Yıldırım’ın takımın başkanlığından ayrılmasından sonra bir şekilde Türkiye’ye dönecektir. Bu Fenerbahçe teknik direktörlüğü olabilir” şeklinde konuştu.

“Ertuğrul Sağlam’ı Milli Takımların başında görmek isterim”

Milli Takımlarla ilgili soruyu da cevaplayan Oktay, “Abdullah Avcı’nın beğendiğim yönleri var, kaliteli bir duruşu var. Görevi bırakmasına gönlüm de el vermiyor. Ancak Ertuğrul Sağlam büyük bir başarı sağlayarak bir Anadolu takımını şampiyon yaptı. Milli Takımların başına gelmesini isterim” şeklinde görüş belirtti.

“Drogba ve Snejder’e verilen paralara yazık”

Ülkemize yeni gelen Drogba ve Snejder hakkında da “Bu yabancılar çok iyi isimler, futbolcu olarak dünyanın kabul ettiği önemli kişiler, ancak verilen paraya yazık, acıyorum, bu rakamların verilmesine karşıyım” diyerek, “Büyük paraların döndüğü yerde büyük hırsızlıklar oluyor. Bu paralarla bir fon oluşturulmalı, yurtdışından 14-15 yaşlarında çocuklar getirilip yetiştirilmeli. Mesut Özil gibi futbolcuları biz de yetiştirebiliriz. Almanya da yetişen futbolcuların oradan yana tercihte bulunmalarını normal karşılıyorum. Biz yetiştirmeliyiz ki, biz de kalsınlar” diye konuştu. 

“Messi ve Ronaldo’nun yanında biz futbolcu değiliz”

Messi ve Ronaldo’nun performansı için sorulan soruya Derelioğlu, “Messi gibi kaliteli bir oyuncu neden Türkiye’den çıkmıyor. Messi, Ronaldo gibi oyuncular yılda 80-90 maça çıkıyor. Onlara baktığımda kendimi iyi futbolcu olarak görmüyorum” şeklinde bir itirafta bulundu.

“Şike yapan, takımının yanında şerefini de satar”

Şike konusunda görüşleri sorulan gölcü futbolcu, “Bana öyle bir teklif gelmedi, edemezler de zaten. Şike yapan, takımını da satar, şerefini de satar. Bu konuda bu kadar net konuşuyorum. Teşvik her zaman yapıldı, yapılıyor. Hatta bazı ülkelerde federasyonlar aracılığıyla teşvik yapılıyor. Teşvik şike değildir” dedi.

“Türkiye’de kalecilerin Türk olması şart”

Süper Lig kalecilerine de değinen milli futbolcu, “Muslera ve Volkan çok iyi kaleciler, Mc Gregor son maçlarda iyi performans sergiliyor. Fakat ligde kaleci açısından en şanslı takım Trabzonspor. Tolga ve Onur gibi iki harika kalecileri var. Kalecilerin Türk olması taraftarıyım. Yabancı olmalarına karşıyım. Kısıtlama getirilmeli” şeklinde görüşlerini ifade etti.

“Emre yurt dışında farklıydı, burada farklı”

Emre Belözoğlu hakkındaki eleştirileri konusunda sorulan bir soruyu yanıtlayan Oktay, “Hayatımda hiç kırmızı kart görmedim, Yalnızca futbol oynamayı düşünürseniz, sadece işinize odaklanırsanız hırçın da olmazsınız, sevimsiz de olmazsınız. Emre yurtdışında farklı, Türkiye’de farklı davranıyor. Sahada değişik bir Emre izliyoruz. Saha dışında severim kendisini, iyi insandır, ancak sahada sinirlerine hâkim olmalı, işine bakmalı” dedi.

“Türk Futbolu Genç ve Temiz Bireylerle Gelişecek”

Söyleşinin sonunda gençlere tavsiyeleri sorulan Oktay Derelioğlu, “Türk futbolu burada bizlerle birlikte olan gençler gibi ülkenin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen temiz ruhlu, aklı başında, iyi yönlendirilecek arkadaşlarla gelişecek. Bizler de bu kardeşlerimize örnek olmaya çalışıyoruz, hepsine hayatlarında başarılar diliyorum” diyerek, kendisini gençlerle buluşturan Beykoz Belediyesi’ne teşekkür etti.

Oktay Derelioğlu: 'Alex Türkiye'ye dönecek'
Bizi Takip Edin