Okullarımız ve Çocuklarımız

Okullarımızda çocuklarımız ne kadar güvende?

Kantinler ve satılan ürünler ne kadar denetlenebiliyor?

Okul lavaboları ne kadar hijyenik?

Okul bahçesi ve çevresi ne kadar güvenli? Diye birçok soru daha ekleyebiliriz

20 haziran 2019 Perşembe

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okullarımızda çocuklarımız ne kadar güvende?

Kantinler ve satılan ürünler ne kadar denetlenebiliyor?

Okul lavaboları ne kadar hijyenik?

Okul bahçesi ve çevresi ne kadar güvenli? Diye birçok soru daha ekleyebiliriz

20 haziran 2019 Perşembe günü Tarım ve Orman, Sağlık Ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre 16 Eylül 2019 tarihi itibarı yürürlüğe girecek olan okullarda, okul gıdası logosu olmayan hiçbir ürün satılamayacak.

Okul kantinlerinde artık, Okul Sağlığı Bilim Kurulu tarafından satışı uygun bulunmayan, gıda ürünlerine ‘Okul Gıdası’ logosu verilemeyecek her türlü şekerli, kolalı, gazlı ve aromalı içecekler, kızartmalar, cipsler, tüm çikolata türleri, tüm şeker ve şekerlemeli ürünler, hamurlu şekerli tatlılar, tatlandırıcı katılmış yiyecek ve içecekler, kek ve pasta türleri, gevrek çerezler, kremalı ürünlerin satışı yapılmayacak.

Bu kapsamda okul kantinlerinde, çiğ tüketilen sebzeler, salatalık ve meyveler, doğal kurutulmuş meyve, işlenmemiş kuru yemiş, süt, ayran, peynir, çeşnili ve tahıllı ekmek çeşitleri, yumurta, doğal mineralli su ve şekersiz sakız, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, bilim kurullarınca belirlenmiş kriterlerde üretilmiş hazır paketli yiyecek ve içecekler satılacak.

Bu haber ile nihayet yetkililer gerekli düzenlemeyi yaptılar çocuklarımızın sağlıksız yiyecek ve içeceklerden korunacak. diye sevinirken maalesef ülkemizde alışıla gelmiş sık sık yaşadığımız bir durum olan ek süre uzatımı geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığının “Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, tebliğ hükümlerine uyum sağlamaları için gıda işletmecilerine 7 Eylül 2020 tarihine kadar süre tanındı.

Keşke bu süre uzatımı yapılmasaydı Ankara’da ilkokul öğrencisi Mert Yağız Köksal ve Diyarbakır’da Umut Bilği okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki oyuncak sıvı çikolatayı yerken kapağının nefes borusuna kaçması sonucu yaşamını yitirmeseydi.

Maalesef okullarımız kantinlerindeki ürünler hala güvensiz, okul bahçeleri genelde okul mevcuduna göre çok küçük, yetersiz ve güvensiz.

Birde  maalesef çevremizdeki  okul bahçe korkuluk demirlerine jiletli teller çekerek okulun güvenliğini sağlamak isteyen yetkililer var, buda ayrıca çocuklarımız için büyük bir tehlike oluşturmakta, sen ne kadar bu güvenlik amaçlı yapılmış desende ceza evi gibi okul etrafına jiletli teller döşeyemezsin Allah göstermesin bunlar adı üstünde çocuk çıkar kolunu bacağını kestirir ondan sonra sen orda ne işi var çıkmasın diyemezsin son pişmanlık fayda vermez Naçizane yetkililere duyurulur bir an önce gereğini yaparak bu jiletli telleri bir an önce kaldırın çocuklarımıza zarar gelmesin.

Beykoz belediye başkanımız Murat Aydın’ın camii tuvaletleri ile ilgili  her tuvalete görevli koyarak yapmış olduğu hijyenik hizmetten dolayı bir Beykozlu olarak kendisine çok teşekkür ediyor sayın belediye başkanımızdan okullarımızın tuvaletleri ile alakalı aynı uygulamayı yapmasını istiyoruz çocuklar hepimizin ve ülkemizin geleceği onlar her şeye değer.

Okullarımız ve Çocuklarımız
Bizi Takip Edin